Po takmer 30 rokoch končia v PD Mestečko z ekonomických dôvodov s chovom kôz
V Poľnohospodárskom družstve (PD) Mestečko v Púchovskom okrese rušia po takmer troch desaťročiach veľkochov kôz. Dôvodom je aktuálna ekonomická situácia. Informoval o tom predseda družstva Peter Ježo.
Chov kôz na farme v Lazoch pod Makytou je podľa neho druhým najväčším na Slovensku, družstvo má tiež šľachtiteľský chov a génovú rezervu kozy krátkosrstej pre celé Slovensko. Dôvodom ukončenia chovu sú prevádzkové problémy, nedostatok pracovníkov, no najmä v poslednom čase neúnosné náklady na energie.
„Pred rokom sme kupovali elektrickú energiu asi za 50 eur za megawathodinu, dnes nakupujeme asi za 700 eur. Za štvrť roka tak platíme asi o 100.000 eur viac. Okrem toho išli hore pohonné hmoty, krmivá, minerálne a výživové doplnky, nehovoriac o mzdových nákladoch. V posledných rokoch sme mali aj neserióznych obchodných partnerov, ktorí odoberali mlieko, ale neplatili,“ doplnil predseda.
Ako dodal, podobnou cestou sa zrejme vydajú aj ostatní chovatelia hospodárskych zvierat, nielen kôz. Len v prvom tohtoročnom kvartáli skončilo podľa neho na Slovensku už osem chovov hospodárskych zvierat. Plemenných capov a kozy postupne rozpredajú, čo sa nepodarí predať zužitkujú na mäso.
Podľa predsedu Zväzu chovateľov oviec a kôz Slovenska Slavomíra Reľovského je zlé, ak druhý najväčší chovateľ kôz na Slovensku ruší chov.
Reľovský: Krajina zvieratá potrebuje
„Prídeme nielen o zvieratá, ale aj o všetko, čo prinášali. Prídeme o kvalitné potraviny, o pracovné miesta, ale aj o mimoriadnu funkciu, ktorú tieto zvieratá dávajú. Dosah to bude mať na krajinotvorbu, ochranu životného prostredia, vodozádržné opatrenia. Krajina tieto zvieratá naozaj potrebuje a dosah ukončenia chovu bude veľmi široký,“ zdôraznil Reľovský.
Ako dodal, podobný scenár očakávajú vo viacerých chovoch na Slovensku.
„Nie je už v našich silách prijať také opatrenia, aby sme situáciu zvrátili. Tu je potrebný zásah rezortu a impulz pre chovateľov, že majú pokračovať a vydržať. Vzhľadom na situáciu na Ukrajine, klimatické zmeny a ceny energií by mali byť podporné mechanizmy od rezortu poľnohospodárstva vyššie,“ doplnil Reľovský.