Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Posledná symfónia chovu vodnej hydiny znie z Kráľovho Brodu

Posledná symfónia chovu vodnej hydiny znie z Kráľovho Brodu
insert_photoautorka, archív poľnoinfo.sk - Agrostaar KB, Kráľov Brod

Gagot stoviek kačíc v prostredí udržiavaných vodných plôch zaujme každého. Zvuk, či scenéria kačíc v svojom takmer prirodzenom prostredí ponúkajú pohľad na zabudnutý obraz nášho vidieka. Kačací život začína aj končí v Kráľovom Brode. Tradícia vznikla v minulosti a do dnešných dní ju preniesol veľký muž slovenského poľnohospodárstva – František Szikura.

Kačice s históriou

História chovu kačíc v okrese Galanta siaha do šesťdesiatych rokov minulého storočia. Odvtedy dodali na stoly slovenských spotrebiteľov azda milióny kačíc. Kedysi ich totiž liahli aj niekoľko sto tisíc ročne.

„Ročne produkujeme okolo 50 až 60 tisíc jednodňových kačíc. Z toho približne 15 tisíc kusov vychováme my, zvyšok predávame. Záujem ľudí o vlastný chov už nie je taký, ako kedysi,“ hovorí František Szikura, výkonný riaditeľ Agrostaar KB, Kráľov Brod.

Chovu celé roky vládne plemeno pekingská biela.

„Sú to kačky, ktoré vedia aj doma ľudia dobre vykŕmiť. Dobre sa im darí aj u nás. Pekingská biela je ušľachtilé plemeno, s ktorým máme skúsenosti a vieme ho v našich podmienkach využiť najlepšie,“ dodáva chovateľ.

Sedem týždňov

Základný kŕdeľ v Kráľovom Brode aktuálne tvorí 900 kačíc. So znáškou začali vo februári, teraz sa už vo veľkom liahnu. Na svet prichádzajú vždy v stredu.

„Po vyliahnutí potrebujú 7 týždňov, aby vyrástli na jatočnú váhu. Takže každý týždeň sa vyliahnu nové a vždy po siedmych týždňoch začíname porážať. Kačice sa liahnu až do septembra – októbra, takže čerstvé kačice máme v ponuke do januára až februára,“ vysvetlil František Szikura.

Krmivo z vlastných polí

Kačice majú na farme svoj výbeh aj jazerá, na ktorých môžu celé dni plávať. Ide len o domovské kačice. Podnik nenakupuje žiadne od iných chovateľov či zo zahraničia. To platí aj o krmivách.

„Vieme takto zaručiť, že naše kačice sú dobre kŕmené, bez GMO, bez pridaných látok, len z našich krmív ako pšenica, kukurica či sója. Obhospodarujeme 2200 hektárov, na ktorých pestujeme pšenicu, jačmeň, kukuricu či slnečnicu. Zo špeciálnych plodín pestujeme mak, no disponujeme aj ovocnými sadmi. Pestujeme jablone, broskyne a najnovšie sme vysádzali  marhule. A ešte stále patríme k tým ´hlúpym poľnohospodárom´, ktorí majú aj dosť silnú živočíšnu výrobu. Okrem kačíc totiž produkujeme 600-700 tisíc kureniec ročne, či chováme 600 kusov hovädzieho dobytka. Dojíme 170 kráv,“ uviedol F. Szikura.

Vlastný bitúnok

Na rozdiel od väčšiny poľnohospodárskej výroby, ktorú možno nájsť aj inde na Slovensku, kačice sú doménou len v Kráľovom Brode. Ide totiž o posledný veľkochov na Slovensku. Na farmu nadväzuje aj spracovanie.

„Pred tromi-štyrmi rokmi sme boli donútení založiť vlastný bitúnok. Na Slovensku totiž neexistuje možnosť finalizácie vodnej hydiny. Disponujeme prakticky jediným bitúnkom v celej krajine,“ skonštatoval chovateľ.

Všetku produkciu spracuje farma na vlastnom bitúnku.

„Nie je problém vyrobiť. Z roka na rok by sme vedeli produkciu znásobiť aj päťkrát. Priestory na to máme. Lenže na našom bitúnku nevieme spracovať viac, ako tých 15-tisíc kusov. S chovom sa tak prispôsobujeme nášmu bitúnku,“ dodáva F. Szikura.

Z bitúnka kačice putujú do vlastnej predajne v Kráľovom Brode, ako aj do predajní v rámci obchodného reťazca, ktorý má u nás celkovo asi 60 predajní.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka, archív poľnoinfo.sk - Agrostaar KB, Kráľov Brod

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments