Boja sa ministra nechať samého. Apelujú na premiéra
Poľnohospodári a potravinári združení v najväčšej samosprávnej organizácii roľníkov vítajú, že predseda vlády bude kontrolovať agroministra Jána Mičovského. Dnes na tlačovej konferencii uviedli, že k práci šéfa chlebového odvetvia nemajú dôveru.
V ostatnom období vyhrotil vzťahy medzi agroministerstvom a Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou plán obnovy. Minister od vlaňajšieho predstavenia pre vidiek chudobného „reformného menu“, ako základu pre plán obnovy, poľnohospodárov neustále ubezpečoval, že prostriedky pre svoj rezort vybojuje. Nevzdával sa ani v deň, keď plán obnovy podpisovali najvyšší ústavní činitelia.
„Som presvedčený, že variant, ktorý sme naposledy predložili je správny, dobrý a budeme dnes o ňom rozprávať,“ povedal minister 28. apríla 2021.
Redaktorka poludňajšieho Radiožurnálu vtedy šéfa rezortu upozornila, že materiál pravdepodobne v deň, keď je predložený na schválenie vládou, a na podpísanie troma najvyššími ústavnými činiteľmi, už so zmenami nepočíta. Bolo to tak. Mesiace pripravovaný dokument sa už počas dňa nemenil. Výsledkom tak je, že hospodári na pôde, výrobcovia potravín a kultúra, zostali mimo plánu, ktorého hlavným cieľom je revitalizácia Európy po koronavírusovej pandémii.
Vzhľadom na to, že najmä v prvých týždňoch nástupu vírusu si obyvateľstvo v Európe vytváralo vlastné zásoby potravín z dôvodu obáv o ich dostatok, ide o odvážny krok Slovenska. Podobne, ako na poľnohospodárstvo, myslí slovenský plán obnovy aj na kultúru, ktorá je snáď najviac postihnutou oblasťou koronavírusom.
„Jediným divadlom, ktoré existovalo počas pandémie bol výber riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry,“ myslí si Miroslav Štefček, podpredseda SPPK pre poľnohospodárstvo.
Spoliehajú sa na Hegera
Zástupca komory zopakoval už minulotýždňové stanovisko, že považujú za úplne legitímne, ak si minister vybral riaditeľa, ktorému dôveruje. Nerozumejú však neistote, ktorá výber niekoľko mesiacov sprevádzala. Obavy Štefčeka smerujú najmä k hrozbe neudelenia riadnej akreditácie pre PPA. To by malo podľa neho významný dopad na poľnohospodárov a preto vítajú, že predseda vlády bude kontrolovať tieto procesy.
„S nami PPA nekomunikuje ohľadne splnenia podmienok na riadnu akreditáciu. Zostáva nám len veriť, že napĺňajú podmienky k tomu, aby nám mohli byť vyplácané prostriedky z európskych fondov a národných zdrojov aj po októbri 2021, keď končí dočasne udelená akreditácia,“ uviedol Miroslav Štefček.
Podľa vyjadrenia predsedu vlády Eduarda Hegera, zo záveru apríla, má agrominister Ján Mičovský pred sebou dve veľké úlohy, a to práve vyriešenie podmienečnej akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry a prípravu spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na nové programovacie obdobie. Heger vtedy podľa TASR uviedol, že obom oblastiam bude venovať extra veľkú pozornosť, aby sa ubezpečil, že minister pôjde so svojím tímom tým správnym smerom.
Vytvárame podmienky na roky dopredu
Zástupcovia SPPK sa na tlačovej konferencii venovali aj druhej téme, ktorú spomenul premiér Heger. Prípravu novej agropolitiky intenzívne sledujú a podľa Štefčeka si uvedomujú, že predchádzajúce dve programovacie obdobia nepriniesli taký rozvoj poľnohospodárstva a potravinárstva, ako mohli.
„Minister nás často kritizuje za to, že sme v minulosti boli veľmi ticho a tak dochádzalo k problémom v poľnohospodárstve. Preto dnes chceme na témy, ktoré sa nám nezdajú ako férové, poukázať,“ hovorí Miroslav Štefček.
Nové programovacie obdobie je pre poľnohospodárov kľúčové. Momentálne sa vytvárajú podmienky, podľa ktorých budú poľnohospodári fungovať minimálne ďalších sedem rokov. Aktuálne agrorezort stále funguje podľa pravidiel, ktoré vytvoril ešte minister Jahnátek. Od jeho odchodu z funkcie pritom ubehlo viac ako päť rokov. Možno práve preto je nervozita medzi dvoma najvýznamnejšími aktérmi rezortu taká vysoká.
Ostré reakcie na oboch stranách
„Vyslovujeme veľmi vážne obavy, či aktuálne zloženie ministerstva dokáže odborne pripraviť dokumenty k novej spoločnej poľnohospodárskej politike,“ povedal Miroslav Štefček.
Ministerstvo pôdohospodárstva v popoludňajších hodinách na aktivitu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory reaguje rovnako ostro ako samotná agrosamospráva.
„V pracovných skupinách pre prípravu Strategického plánu SPP pracuje vyše 300 expertov, ktorí zastupujú poľnohospodárske, potravinárske a lesnícke komory a veľké množstvo organizácií. MPRV SR vyvíja maximálne úsilie o otvorenú komunikáciu so všetkými partnermi a takto bude pokračovať až do konca celej prípravy tohto dôležitého strategického dokumentu. Aktuálne konštatovanie SPPK je preto nelogické, neodôvodnené a úplne zbytočné,“ informuje Daniel Hrežík z tlačového odboru agroministerstva.
45 percent vo hviezdach
Komora nedôveruje ministrovi a postupne sa upína na predsedu vlády Eduarda Hegera. Je to paradoxné vzhľadom na to, že práve Heger ako vtedajší minister financií nevyčlenil poľnohospodárom zo 6,6 miliardového plánu obnovy ani euro.
„Plán obnovy je pôžička a my sme od neho nič neočakávali. Prostriedky z SPP sú ale priamo vyčlenené pre nás a o to nebezpečnejšie vnímame, že neexistuje žiadny reálny základ toho, ako sa tieto prostriedky majú využiť,“ hovorí Marián Šolty, podpredseda SPPK pre potravinárstvo.
Intervenčná stratégia, ku ktorej sa verejnosť dostala len začiatkom apríla počíta so 45-percentným kofinancovaním zo štátneho rozpočtu. Doteraz pritom nezaznelo ani raz z úst ministra financií, či minulého alebo súčasného, že takéto kofinancovanie bude pre Strategický plán zabezpečené. V samotnej Intervenčnej stratégii sa pritom s takýmto kofinancovaním počíta. Opäť sa tak zdá, že agroministerstvo stavia dom od strechy. Delí prostriedky, ktoré oficiálne nemá zabezpečené.
Strategický plán, strategický premiér?
Výška kofinancovania je pritom mimoriadne dôležitá. Ak by sa Strategický plán kofinancoval napríklad len na úrovni 30 percent, z rezortu by za sedemročné obdobie vypadali stovky miliónov eur. Dnes úradníci agroministerstva musia veľmi dôkladne zdôvodňovať pred kolegami z ministerstva financií, že objem vyčlenených štátnych zdrojov na úrovni 45 percent je nevyhnutný pre naštartovanie rezortu. Aj preto sa môže zdať čo najužšie zaangažovanie predsedu vlády Hegera ako logický krok.
„Veľmi priaznivo vnímame záujem pána premiéra Hegera, ktorý prisľúbil, že si zoberie kuratelu nad prácou pána ministra a bude sa venovať tomu, aby spoločná poľnohospodárska politika bola kvalitne pripravená. V tomto ho chceme podporiť, aby sa naozaj venoval tejto aktivite a nenechal nášho pána ministra samého, ale aby ho dostatočne a efektívne kontroloval,“ uviedol Štefček.
Ministerstvo v stanovisku informuje, že príprava Strategického plánu prebieha podľa stanoveného harmonogramu.
„Práce na podrobnom rozpracovaní intervencií by mohli skončiť do konca júna 2021. Následne budú dopracované ďalšie časti strategického plánu. Pri viacerých aspektoch je ale nutné čakať na schválenie príslušných nariadení na pôde EÚ,“ uvádza v reakcii agrorezort.
My uvedomelí poľnohospodári najsilnejšie vnímame tzv.neprojektove opatrenia a tie by sme si nemali nechať vziať a tie by mali byt posilnené v absolútnom meradle,ved aj dnes tvoria takmer polovicu alokacie fondu!Už by mohla SPPK začať konať aj v prospech poľnohospodárov a potravinárov,nie len v prospech svojich funkcionárov a úradu v… Celý komentár »