Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Štát sa chystá obmedziť nákup pôdy

Štát sa chystá obmedziť nákup pôdy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výkup tisícov hektárov pôdy jednou osobou alebo firmou by sa mal stať minulosťou. Ministerstvo pôdohospodárstva chystá novelu zákona o predaji poľnohospodárskej pôdy, ktorá by mala nadobúdanie vlastníctva obmedziť.

300 alebo 1200

„Cieľom navrhnutej právnej úpravy je regulovať mobilitu vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov tak, aby nedochádzalo k narúšaniu rovnosti prístupu na trh s poľnohospodárskymi pozemkami, najmä zabrániť tzv. špekulatívnym nákupom poľnohospodárskej pôdy,“ uvádza sa v predkladacej správe k materiálu.

Samotný návrh stanovuje obmedzenie pre nakupovanie pôdy na našom území. Po novom by fyzická osoba nemohla nadobudnúť viac ako 300 hektárov a právnická osoba viac ako 1200 hektárov pôdy. Navyše, novela chce stanoviť pri predaji poľnohospodárskej pôdy aj predkupné právo pre štát, prípadne samosprávu.

„Tzv. výmerové limity prevádzania poľnohospodárskych pozemkov sú ustanovené s cieľom zabrániť špekulatívnemu koncentrovaniu vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov v rukách len veľkých vlastníkov pôdy. To narúša vyváženú vlastnícku štruktúru poľnohospodárskych pozemkov a rovné postavenie subjektov na trhu s poľnohospodárskymi pozemkami, obzvlášť pokiaľ ide o poľnohospodárske mikropodniky, malé podniky a mladých poľnohospodárov. Použitie tejto metódy regulácie trhu s poľnohospodárskymi pozemkami je v súlade s odporúčaniami Európskej komisie a Európskeho parlamentu,“ vyjadril sa za rezort hovorca Daniel Hrežík.

Do platnosti by zmeny mali v prípade schválenia vojsť v máji budúceho roka.

„O pripravovanej zmene zákona č. 140/2014 o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku vieme, návrh je v pripomienkovom konaní. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v týchto dňoch oslovila svojich členov s tým, aby nám poslali svoje pripomienky k danému zákonu a návrhy na prípadné legislatívne úpravy. Zatiaľ ešte len zbierame podnety od našich členov, ktoré budeme následne vyhodnocovať a k nim potom zaujmeme právne stanovisko,,“ uviedla Jana Holéciová zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Fungujúce podniky môžu prísť o časť základného výrobného prostriedku

Na Slovensku pôsobí asi 20 tisíc agrosubjektov. Historicky sme krajinou, v ktorej prevládajú najmä veľké poľnohospodárske družstvá a podniky, čo je dedičstvom obdobia pred rokom 1989 a zjednocovania pôdy do jednotných roľníckych družstiev. Pôda síce často nie je majetkom týchto podnikov, napriek tomu obmedzenie môže klásť prekážky aj už existujúcim podnikateľom.

„Patríme k veľkým podnikom. Obrábame  4 a pol tisíc hektárov. Pred časom sme sa rozhodli pôdu začať od vlastníkov aj vykupovať a už teraz sme v situácii, kedy stanovených 1200 hektárov pre právnickú osobu prekračujeme. Vo vykupovaní by sme pritom radi pokračovali, čo v prípade schválenia nových pravidiel nie je možné,“ vyjadril sa zástupca družstva z oblasti dolnej Nitry, ktorý nechcel byť menovaný.

V prípade schválenia zmien síce pôdu naďalej budú môcť prenajímať a obrábať, hrozí však, že si parcely, ktoré by si družstvo mohlo kúpiť samo, odkúpi iný subjekt. Tým sa môžu zmeniť nájomné ceny a v prípade, že nový majiteľ nebude chcieť pôdu prenajímať, budú mu ju musieť vyčleniť. Desaťročia fungujúci stabilný podnik tak môže prísť o časť základného výrobného prostriedku, ktorým je pôda.

MPRV si nemyslí, že FO budú znevýhodnené oproti PO

Nové plány v obmedzení vlastníctva sa nepozdávajú ani politikom. Poslanec a šéf agrovýboru parlamentu Jaroslav Karahuta (Sme rodina) už v médiách vyjadril svoj nesúhlas so zámerom zaviesť predkupné právo pri predaji poľnohospodárskej pôdy pre štát a samosprávu. Rovnako spochybnil aj obmedzenia pri nadobúdaní pôdy – najmä znevýhodnenie fyzických osôb, ktoré budú môcť kúpiť len 300 hektárov, oproti právnickým osobám, ktoré budú môcť získať 1200 hektárov.

„MPRV SR si nemyslí, že fyzické osoby budú znevýhodňované oproti právnickým osobám. Účel predkupných práv štátu, obcí a VÚC je jednoznačne ustanovený v návrhu zákona. Ide o zabezpečenie verejného záujmu, ktorým je najmä ochrana poľnohospodárskej pôdy, ochrana prírody a krajiny, uspokojovanie nárokov na poskytnutie pozemkových náhrad, usporiadanie vlastníckych a užívacích vzťahov k poľnohospodárskym a iným pozemkom v pozemkových úpravách, realizáciu významných investícií a pod,“ vyjadril sa k medializovaným výčitkám Daniel Hrežík z agrorezortu.

Podľa poľnohospodárov vyvstáva aj ďalšia otázka – a to preukazovanie vlastníctva, ktoré je pri súčasnej rozdrobenosti pôdy problematické.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
6 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
SHR
SHR
4. október 2020 20:56

Asi vedia už dopredu ako na to. Veľké desaťtisícovky budú transformovať na menšie podniky a v pozadí zostane jeden človek, samozrejme každý člen rodiny bude vlastniť poľnohospodárský podnik.

anton julény
anton julény
5. október 2020 1:25

Už raz ústavný súd zrušil podstatné body tohto zákona. Myslím, že takýto model vyhovuje skôr „biznis plánu“ ako ochrane slovenskej pôdy. Predpokladám, že takýto návrh skončí podobne ako pôvodná verzia tohto zákona, zrušením predmetných odsekov zákona ústavným súdom. A nehľadiac na to, že to je pokračovaním praktík, podobných SNS alebo… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
5. október 2020 17:12
Odpoveď na  anton julény

Samozrejme, pán Julény. Lenže tu ide o to, že Ústavný súd opäť „nebude vedieť“ 4-5 rokov rozhodnúť, či je predmetný zákon v súlade s ústavou tak, ako to „nevedel“ pri 140/2014 a doteraz nevie pri 504/2003. A predkupné právo štátu alebo samosprávy ? Odkúpiť za trhovú cenu za peniaze daňových… Celý komentár »

anton julény
anton julény
6. október 2020 21:19
Odpoveď na  anton julény

ono to síce trvalo relatívne dlho, ale ľudová tvorivosť dokázala hravo túto prekážku eliminovať. a pravdepodobne bude eliminovať aj podobné pokusy. tento zákon má v sebe viac propagandy, ako reálnej ochrany pôdy.

https://dennikn.sk/blog/1320687/ked-sa-kataster-boji-protiustavneho-zakona/

jozef R.
jozef R.
7. október 2020 7:43
Odpoveď na  anton julény

Čo sa týka legislatívnej chronológie, dovolím si Vás poopraviť. Obchádzanie zákona prostredníctvom zámenných zmlúv, resp. osobou blízkou, riešili niektorí aktívni poslanci pomerne promptne https://polnoinfo.sk/novela-zakona-o-nadobudani-vlastnictva-polnohospodarskeho-pozemku/ a katastre, aj to len niektoré, skutočne nečakali až po náleze Ústavného súdu (14.11.2018) vyjde zákon v oklieštenej podobe v zbierke zákonov a nadobudne účinnosť, k… Celý komentár »

jozef R.
jozef R.
7. október 2020 7:19

Súhlasím s tou propagandou. Tiež nepoznám obecné zastupiteľstvo, ktoré by odsúhlasilo nákup 1 ha pôdy za 5-6 tisíc za obecné peniaze a potom ho prenajímalo za 60-100 € ročne. Návratnosť 60-80 rokov ? Keď p.Sulík vypočítal návratnosť VSE na 24 rokov v prípade, že by si štát uplatnil predkupné právo… Celý komentár »