Teplé aprílové počasie mohlo zmenšiť úrodu repky
Repka kvôli mimoriadne teplému aprílovému počasiu miesto vytvárania väčších porastov rovno vykvitla. Poľnohospodári tak očakávajú menšie výnosy, navyše sa lokálne obávajú sucha. Ideálne pre úrodu by boli teploty okolo 15 ° C, povedal v minulom týždni riaditeľ Zväzu pestovateľov a spracovateľov olejnín ČR Martin Volf.
Podľa Agrárnej komory ČR úrode nakoniec neuškodili jarné mrazy, výsledky budú ale jasnejšie až po máji.
„Oziminy i repky prezimovali aj napriek vlne mrazov celkom bez problémov, porasty si udržali vitalitu a životaschopnosť, vyorávky boli minimálne. Vďaka studenému počasiu okolo Veľkej noci sa počiatok jarného rastu posunul o zhruba dva týždne, ale bohužiaľ aktuálne razantný nárast teplôt práve repke nevyhovuje, pretože nedokáže vytvoriť potrebnú nadzemnú hmotu a tlačí sa rovno do kvetu. Miestami je aj nedostatok zrážok,“ povedal ČTK hovorca komory Jiří Felčárek.
Podľa Volfa repke chýba typické jarné počasie.
„Ešte 31. marca boli teploty pod nulou a rastliny neobnovovali vegetáciu. Za 25 dní sú rastliny v kvete – nebola žiadna vegetatívna fáza, kedy by mohli dostatočne vytvoriť silné konáre a dostatočný počet šešúľ,“ dodáva riaditeľ.
Predseda Poľnohospodárskeho zväzu ČR Martin Pýcha dodáva, že lokálne boli problémy s mrazmi v Libereckom kraji, kde poľnohospodári museli zaorať pätinu oziminy. Teraz sa podľa neho poľnohospodári skôr obávajú nedostatku zrážok, najmä na Morave.
Podľa predsedu Asociácie súkromného poľnohospodárstva ČR Josefa Stehlíka bude hlavne záležať na májovom a júnovom počasí, či bude dostatok zrážok. Teraz podľa neho všetko rastie, otázkou zostáva, či vďaka zrážkam v ďalších mesiacoch dokáže vegetácia zosilnieť.
„Nemám obsesiu, aby som v apríli hovoril, aký bude výsledok tohto roka,“ uviedol.
Podľa Volfa sú vidieť snahy o genetickú modifikáciu repky aj ďalších druhov rastlín, aby sa tomuto typu počasia prispôsobili, v Európe však naráža.
„Kým je v Európe dostatok potravín, tak to nikto riešiť nebude,“ uzavrel.
Sobota (21. apríla 2018) bola zatiaľ najteplejším dňom roka. Rekordy padali tretí deň po sebe. Nové maximá pre 21. apríl prepisovala stovka z bezmála 150 staníc, ktoré merajú 30 a viac rokov.
Sucho bolo v ČR aj vlani, kedy bol však apríl chladnejší. Vláda bude kompenzovať straty, ako odškodnenie vyčlenila dve miliardy korún (78 miliónov eur). Škody sa podľa poľnohospodárov pohybujú okolo 12 miliárd korún (470 miliónov eur), z toho bola päťmiliardová (196 miliónov eur) strata u zemiakov a cukrovej repy.