Vlani sa podpora oviec na Slovensku zvýšila oproti predchádzajúcim rokom – štát pre ňu v rozpočte našiel o 8,7 milióna eur viac, ako chovatelia dostávali roky predtým. Podpory budú tento trend kopírovať aj tento rok, čo samotní ovčiari oceňujú. Sektor sa podľa nich pomaly doslova dvíha z bahna a hoci počty zvierat zatiaľ výrazne nestúpajú, chovatelia pociťujú väčšiu stabilitu, ako v minulosti. Čo však čaká ovčiarov po spustení novej spoločnej poľnohospodárskej politiky?
Zvyšovanie cien energií pociťujú do veľkej miery aj poľnohospodári a potravinári. Na jednej strane rastú náklady na elektrinu a plyn, na druhej strane sa zvyšujú aj ceny hnojív. Viaceré podniky platia za energie aj o 200 až 300 percent viac, ako pred rokom. Adekvátne zvýšiť odbytové ceny svojich výrobkov však pri vyjednávaní s obchodníkmi zväčša nedokážu.
Prázdne regály bez potravín na Slovensku nehrozia. Uviedol to dnes (13. 4. 2022) premiér Eduard Heger po návšteve v nitrianskej pekárni Penam, na ktorej sa zúčastnil aj s ministrom pôdohospodárstva Samuelom Vlčanom. Cieľom mala byť aj diskusia priamo s producentmi pečiva, ktorí dlhodobo upozorňujú na problémový rast vstupných nákladov do výroby.
Straty v sektore prvovýroby mlieka nie sú na Slovensku žiadnou novinkou. Chovatelia sa s nimi stretávajú neustále a roky ich vykrývajú najmä rastlinnou výrobou. Koncom roka sa Zväz prvovýrobcov mlieka obrátil na rezort pôdohospodárstva s požiadavkou na štátnu pomoc vo výške 35 miliónov eur. Hoci ministerstvo pomoc v ani nie tretinovej sume prisľúbilo, chovatelia zatiaľ nedostali ani euro.
Omladiť sektor a prilákať do poľnohospodárstva mladšie ročníky. To je cieľ o ktorom sa na Slovensku pomerne dlho rozpráva. Priniesť zmenu sa bude snažiť aj nová spoločná poľnohospodárska politika, ktorá odštartuje na budúci rok. Čo teda mladých poľnohospodárov čaká? Ministerstvo pôdohospodárstva deklaruje v novom období vyššiu finančnú podporu mladých roľníkov, ako zažili v uplynulých rokoch.
Ovocinári sú v pohotovosti, aby ochránili úrodu. Mrazivé noci si vyskúšali ich pripravenosť už minulý týždeň. Naposledy včera. A pravdepodobne to nie je koniec. Mrazy môžu postihnúť viaceré územia Slovenska až do mája a mnohí pestovatelia sa obávajú, že môžu zničiť aj úrodu, ktorá teraz ešte nekvitne. Ochrana proti mrazom totiž nie je lacná a nie každý si ju môže dovoliť.
Prvovýrobcovia a spracovatelia mlieka trvajú na požiadavke mimoriadnej pomoci od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo výške 35 miliónov eur. Od februára majú zo strany agrorezortu prisľúbených 10 miliónov eur. Dodatočné finančné prostriedky ešte viac chýbajú pri enormnom náraste nákladov, čo zrýchlilo tempo poklesu počtu dojníc na Slovensku. Za rok 2021 sme stratili päťtisíc dojníc, ktoré by dokázali zabezpečiť mliečnu produkciu pre 210-tisíc obyvateľov Slovenska.
Agro Rybia farma Handlová, ktorá patrí pod skupinu Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP), vlani vylovila viac ako 700.000 kilogramov sumčeka afrického. Čerstvé ryby predala v objeme viac ako 11.600 kilogramov, zvyšná časť smerovala na ďalšie spracovanie. Dopyt po rybách ovplyvnila v minulom období pandémia nového koronavírusu, firma však plánuje v tomto roku rozšíriť svoje portfólio.
Najkomentovanejšie za 7 dní