Zmeny v predčasných dôchodkoch pomôžu, ale problém nevyriešia
V poslednom štvrťroku minulého roka odišlo do predčasného dôchodku na Slovensku takmer 31 tisíc ľudí – mnohí z nich aj z agropotravinárskych firiem. Agrosektor tak patril k tým odvetviam, ktoré problém s pracovnými silami pocítili naplno. V odchodoch do predčasných penzií, hoci nie tak masívne ako vlani, pokračujú zamestnanci aj v tomto roku.
„Spolu za prvý kvartál evidujeme 5 557 žiadostí o predčasný starobný dôchodok. Počet žiadostí je v súčasnosti štandardný a nižší ako v závere minulého roka. Pociťujeme zvýšený záujem o informácie o schválenej novele v našom Informačno-poradenskom centre. V pobočkách sme nezaznamenali taký nápor ako v decembri 2023,“ skonštatoval Martin Kontúr, hovorca Sociálnej poisťovne.
Práve spomínaná novela má priniesť do predčasných dôchodkov sprísnené pravidlá tak, aby zamestnanci vo veľkom z práce neodchádzali. Problémy pocítili najmä odvetvia, kde je vekový priemer pracovníkov vyšší – k nim patrí aj poľnohospodárstvo a potravinárstvo.
Stovky pracovníkov agropotravinárstva
„Situácia v pekárňach po celom Slovensku bola a do istej miery stále je napätá. Koncom roka sa však spojili dva faktory ovplyvňujúce dostupnosť pracovníkov – vysoký počet zamestnancov, ktorí požiadali o predčasný odchod do dôchodku a k tomu sa pridala mimoriadne vysoká práceneschopnosť. V niektorých väčších a stredných pekárňach chýbala pre chorobu až tretina zamestnancov. Niektoré prevádzky dokonca z tohto dôvodu museli odmietať nové objednávky,“ uviedol Milan Lapšanský, riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Pekárenské odvetvie patrilo k tým, ktoré problémy zasiahli najviac.
„Zo sektora odišli stovky zamestnancov, prípad od prípadu sa jedná o 5 – 7 percent zo všetkých výrobných pracovníkov. Boli prípady, kedy pekáreň prijala aj 198 nových zamestnancov, ale ku koncu roka zostali pracovať len dvaja. A to napriek tomu, že sa v sektore zvyšovali mzdy,“ uviedol Lapšanský.
Problémy nastali aj v iných odvetviach agrosektora.
„Do dôchodku odišli tak pracovníci v prvovýrobe, ako aj zamestnanci potravinárskych fabrík. Podľa našich informácií mali problém hlavne hydinári, pekári, ale aj poľnohospodárske družstvá, ktorým odišli do predčasného dôchodku traktoristi či pracovníci, ktorí sa starali o zvieratá. Celý problém je v agropotravinárstve znásobený tým, že sektor je prestarnutý a zároveň nedokáže prilákať dostatok nových mladých ľudí,“ dodala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Niektoré podniky podľa nej v zmysle kolektívnych zmlúv vyplácali zamestnancom aj niekoľkomesačné odstupné.
„To samozrejme znásobilo tlak na ich hospodárenie,“ dodala Holéciová.
Problém pokračuje
Problémy celkom nevymizli ani v tomto roku, napriek tomu, že odchody do predčasných dôchodkov už nie sú natoľko výrazné, ako na konci toho minulého.
„Pracovníci, ktorí odišli do predčasného dôchodku neboli na pracoviskách plnohodnotne nahradení novými pracovníkmi,“ vysvetlil Lapšanský.
Vlaňajšie zmeny v predčasných penziách zamestnávatelia výrazne kritizovali už pri ich schvaľovaní. Napriek tomu do praxe vstúpili.
„Zamestnávateľ sa potrebuje pripraviť na to, že jeho zamestnanci odchádzajú do dôchodku. Nahradiť niektoré pozície je veľmi problematické. Pri odbornejších pozíciách potrebujete aj niekoľko mesiacov či rokov na prípravu zamestnanca na prebratie pozície,“ uviedla Holéciová.
Zatraktívniť prácu v agrosektore
Aktuálne preto podniky vítajú, že sa podmienky opäť sprísnili. V platnosti tak už nebude podmienka odpracovaných 40 rokov, sprísni sa aj výpočet penzie.
„Zmeny určite vítame. Mali prísť oveľa skôr, pretože situácia bola extrémne kritická. Faktom však je, že pracovný trh je napätý. Náš sektor zamestnáva takmer tretinu pracovníkov slovenského potravinárstva. Počty zamestnancov, ktorých hľadáme, sú tak prirodzene vysoké,“ vyjadril sa Lapšanský.
Podľa agropotravinárov štát pri predčasných dôchodkoch nemal na výber a musel zmeny presadiť.
„Problém s pracovnými silami to však zrejme nevyrieši. Naďalej musíme hľadať spôsoby, ako čo najviac zatraktívniť prácu v agrosektore a tak prilákať mladých ľudí. Nemenej dôležité však bude hľadať spôsoby, ako zefektívniť prijímanie zamestnancov z iných krajín. V poľnohospodárstve a potravinárstve je veľa manuálnej práce, na ktorú sa na Slovensku len ťažko hľadajú ľudia,“ dodala Holéciová.