Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Zlomia ministrovi pôdohospodárstva väz VDJ?

Zlomia ministrovi pôdohospodárstva väz VDJ?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zsolt Simon hodnotí svojich sto dní na čele chlebového odvetvia pre denník Új Szó ako obdobím, keď bolo treba riešiť v rezorte časované bomby, ktoré zanechala bývala vláda v Štátnych lesoch, alebo v prípade povodní, v novoprijatom zákone, ktoré zamedzuje odškodneniu tých, ktorých škody nepresiahli dvetisíc eur, alebo v prípade veľkých hospodárov výpadok úrod nepresiahol 30 percent.

Pri červenej nafta hovorí Zsolt Simon o neúspechu, keď súčasná vláda obmedzila toto daňové zvýhodnenie.

„V rámci koaličných rokovaní sa nedalo dosiahnuť, aby sa DPH nezvýšila o jeden, ale o dva percentuálne body. Ak by bola vzrástla z 19 na 21 percent, tak by štátna pokladnica získala 250 miliónov eur bez toho, aby sme peniaze získali reštrikciami. Preto som strane navrhol, že ak KDH túto otázku v parlamente otvorí, Most by sa k tomu mal pokúsiť pridať,“ hovorí Zsolt Simon, minister pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja pre denník Új Szó.

Ten ďalej potvrdil, že v rámci strany Most dochádza k názorovým rozdielom v prípade personálneho obsadenia štátnych lesov. Na napätie, ktoré vzniklo pri menovaní nových ľudí v rámci rezortu reagoval vo štvrtok v denníku Új Szó aj Béla Bugár, predseda strany Most, ktorý povedal, že existuje viacero návrhov a predstáv na kandidátov strany a koho návrhy sa nerealizujú, určite neskáče od radosti. To však neznamená, že by v rámci strany vládlo napätie.

„Ministerským kreslom Zsolta Simona nemôže zatriasť to, že na čelo Lesov SR menoval niekoho iného, než koho navrhovala strana,“ povedal Béla Bugár a ďalej doplnil, že ministerské kreslo súčasného šéfa rezortu sa môže zatriasť, ak si nebude vykonávať svoju funkciu dobre. To podľa jeho slov napríklad znamená, že ak sa znížia podpory na VDJ o 50 percent, čím sa prakticky zlikvidujú stavy hovädzieho dobytka na Slovenska.

„Toto môže ministra z kresla vyhodiť,“ uviedol Béla Bugár.

Tu treba doplniť, že Béla Bugár nemôže chcieť od svojho ministra nadprirodzenú schopnosť a tou je vyplatenie súčasnej výšky podpory na VDJ, pri budúcoročnej 50 percentnej úrovni národného doplatku k priamym platbám oproti tomuto roku. Vyjadrenie predsedu strany Most svedčí skôr o tom, že komunikácia vo vnútri strany je nedostatočná a minister pôdohospodárstva nehľadal po uverejnení návrhu štátneho rozpočtu na rok 2011 podporu u svojho straníckeho predsedu. Dôsledkom tohto stavu je, že podľa slov Bélu Bugára mu v tomto období prichádzajú tucty listov, kde poľnohospodári poukazujú na zníženie podpôr na VDJ. Názory, že kreslo ministra pôdohospodárstva sa má zatriasť práve kvôli politickým nomináciám, je podľa predsedu strany Most len príprava Zsolta Simona, aby sa mal v prípade problému na čo odvolať.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments