Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Zemiaková sadba pod Tatrami

Zemiaková sadba pod Tatrami
insert_photoOsivo Zvolen - odroda Valetta, veľmi skorá odroda varného typu.

Košice 25. septembra (TASR) – Globálne otepľovanie už ovplyvňuje aj slovenských pestovateľov vysokých stupňov množenia zemiakovej sadby a vytláča ich viac na sever. Pre TASR to potvrdil predseda Spišskej regionálne poľnohospodárskej a potravinárskej komory Michal Kiššák.

„Za ostatných približne 20 rokov cítime, že globálne otepľovanie má dosah aj na kvalitu dopestovanej sadby. Preto sme boli nútení, respektíve štát, prostredníctvom Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) pristúpiť k tomu, že hranica pestovania vysokých stupňov množenia sa musela posunúť pod Tatry,“ uviedol Kiššák.

Spresnil, že v súčasnosti je tá hranica tak ďaleko, že celý okres Spišská Nová Ves a okres Levoča až po obec Dravce vyňali z oblastí vysokých stupňov množenia. Je to podľa odborníkov predovšetkým vplyvom zvýšenej teploty, ktorá spôsobuje vyšší výskyt vírusových chorôb zemiakov. Tie sú veľkým nepriateľom zemiakovej sadby, od ktorej sa odvíja úspech alebo neúspech zemiakara.

Vyšší stupeň množenia, vysvetlil Kriššák, predstavuje sadba, ktorú po vzniku novej odrody a jej odskúšaní v poloprevádzkových podmienkach ÚKSÚP povolí do veľkovýroby. Kvalita sadby potom po rokoch jej využívania v praxi klesá.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Osivo Zvolen - odroda Valetta, veľmi skorá odroda varného typu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments