Zadajte hľadaný výraz

Legislatíva Z ekonomiky

Zelená nafta na najbližšej schôdzi NR SR

Zelená nafta na najbližšej schôdzi NR SR
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Skupina poslancov koaličnej SNS navrhuje štátnu pomoc pre poľnohospodárov. A to vo forme úhrady zaplatenej časti spotrebnej dane z minerálnych olejov.

Novinku poslanci opísali v návrhu zákona o poskytnutí pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe. Právnu normu predložili na najbližšiu schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorá má naplánovaný začiatok na 27. novembra. 

„Slovenskí farmári kupujú drahšie palivá, energie, ale aj hnojivá a taktiež majú vyššie náklady na pracovnú silu v porovnaní so susednými štátmi,“ odôvodnili zámer poslanci. 

Zákon by tak mal podľa nich systémovo určiť spôsob poskytovania štátnej pomoci v poľnohospodárskej prvovýrobe, konkrétne na stabilizáciu dôležitej časti prevádzkových nákladov.

Farmári by žiadosť o pomoc predkladali Pôdohospodárskej platobnej agentúre na základe výzvy. Tá žiadosti skontroluje a posúdi splnenie podmienok a následne uhradí poľnohospodárovi kompenzáciu v sume verifikovanej výšky pomoci.

Pomoc poskytovaná platobnou agentúrou by mala byť podľa návrhu vo výške 0,347 eura na liter minerálneho oleja, a to najviac na množstvo určené v normatíve spotreby minerálneho oleja. Normatív spotreby oleja v rastlinnej výrobe a na veľkú dobytčiu jednotku v živočíšnej výrobe zverejní platobná agentúra vo výzve. 

Predpokladaný objem pomoci je v návrhu zákona rozpočtovaný na úrovni približne 30 miliónov eur ročne v rokoch 2019 až 2021. Účinnosť zákona navrhujú národniari od 1. marca 2019. 

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
G.S.
G.S.
14. november 2018 17:42

Takže sa pobavme. Predložiť musíte nasledovné a) predložením údajov, ) že nie je podnikom v ťažkostiach, b) čestným vyhlásením, že nepoberá na to isté podporné opatrenie verejné prostriedky z iných zdrojov, c) čestným vyhlásením žiadateľa, že má vysporiadané finančné vzťahy so štátnym rozpočtom, a potvrdením miestne príslušného správcu dane, nie… Celý komentár »

top farmar
top farmar
14. november 2018 21:02

Kolega, a ako majú demotivovať malých farmárov? Ak by to bolo tak ako píšeš, prihlásil by sa každý aj ten čo nemá čas, lebo finalizuje a vyrába výrobky, dodáva na trh, aby mal národ čo žra..potom by sa to primerane krátilo. Vieš kolega, my čo len mulčujeme, prípadne máme 6000ha… Celý komentár »