Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z ekonomiky

Zaniká košická firma Hydina ZK

Zaniká košická firma Hydina ZK
insert_phototlačový odbor Európskej únie

Potravinárska firma Hydina ZK po vyše 20 rokoch zatvára závod v Košiciach. Začiatkom septembra vstúpila do likvidácie a o prácu príde 254 ľudí.

Podľa vyhlásenia akcionárov, ktoré dnes poskytli TASR, k tomuto kroku sa rozhodli po viac ako troch rokoch výroby a následného predaja tovaru pod výrobné náklady. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení, spôsobila to aj nečinnosť rezortov zodpovedných sledovať zákon o obchodných reťazcoch, od ktorých sú slovenskí výrobcovia existenčne závislí.

“Nie sú iné možnosti odbytu a predaj z dvora si takýto výrobca nevie predstaviť.”

Obchodná politika reťazcov je podľa akcionárov firmy tlakom na výrobcov buď na postupné zastavenie výroby, alebo jej dotovanie z iných aktivít. Takáto obchodná politika vedie k likvidácii slovenských výrobcov a predpokladajú, že po nej budú ceny ihneď na úrovni obvyklej v starších krajinách EÚ.

Ťažké srdce majú hydinári aj na banky. Tvrdia, že “neposkytujú úvery, poskytnuté sťahujú a Slovenská záručná a rozvojová banka poskytne minimálny úver s neprijateľnými podmienkami”.

Je zrejmé, že lacné potraviny sú síce na trhu žiadané, ale na úkor kvality.

“Jednotlivé výrobky zanikajú až zaniknú aj slovenskí výrobcovia. Táto situácia postupne zničí vidiek, kde už zaniká výroba ošípaných, hovädzieho dobytka a teraz aj hydiny,” uzatvárajú akcionári svoje stanovisko.

Hromadné prepúšťanie nahlásila firma košickému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny ešte koncom minulého roka.

Hydina ZK patrí medzi posledné veľké potravinárske podniky na východnom Slovensku. Vznikla transformáciou a privatizáciou bývalého štátneho podniku Východoslovenské hydinárske závody.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskej únie

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments