Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Zákaz klonovania zvierat na potravinárske účely

Zákaz klonovania zvierat na potravinárske účely
insert_photodailymail.co.uk - Ovca Dolly, ktorá sa stala v roku 1997 prvým klonovaným zvieraťom

Brusel 4. septembra (TASR) – Európsky parlament sa dnes vyslovil za úplný zákaz klonovania zvierat určených pre potravinárske spracovanie v Európskej únii a za zákaz dovozu takýchto zvierat a výrobkov z nich.

Hoci sa momentálne v Európe ani vo svete výrobky z klonovaných zvierat nepredávajú, mohlo by sa tak stať už o dva roky. V USA sa zaviedlo v roku 2001 moratórium na predaj takýchto produktov, toto rozhodnutie sa však tento rok stalo terčom kritiky Amerického úradu pre potraviny a lieky, podľa ktorého mäso a mliečne výrobky z klonovaného hovädzieho dobytka, oviec, či ošípaných sú rovnako spoľahlivé ako produkty vyrobené zo zvierat chovaných tradičným spôsobom.

Europoslanci však dnes v prijatom uznesení poukazujú na obavy mnohých európskych expertov upozorňujúcich na zdravotné riziká využívania takýchto zvierat. Európsky parlament takisto pripomína, že klonovanie do veľkej miery znižuje genetickú rôznorodosť chovaných zvierat a zvyšuje riziko rozličných ochorení v celých stádach.

Europoslanci preto vyzvali Európsku komisiu, aby predložila návrh na zákaz klonovania zvierat na potravinárske spracovanie, zákaz chovu a dovozu takýchto zvierat a produktov z nich, ako aj zákaz prístupu na trh pre mäso a mliečne výrobky vyrobené z takýchto zvierat.

Autor článku: Monika Poláková spravodajkyňa TASR v Bruseli
Zdroj obrázku: dailymail.co.uk - Ovca Dolly, ktorá sa stala v roku 1997 prvým klonovaným zvieraťom

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments