Zadajte hľadaný výraz

Branding RPPK 2020 ples TOP
Z domova Zaujímavosti

Z obce, na ktorú sme mali zabudnúť, vytvoril centrum hornonitrianskeho agrosektora. Dnes odišiel

chat_bubbleKomentáre: 2 visibilityZobrazenia: 8078

Daniel Leitman bol jedným z najprogresívnejších roľníkov na hornej Nitre. Samostatne začal hospodáriť presne pred štvrťstoročím, keď pôvodné družstvo prenajalo jednotlivé výrobné úseky svojim zamestnancom. Stačilo pár rokov a nového hospodára z Koša spoznali aj v neďalekej Prievidzi. V baníckom meste otvoril viacero predajní, kde zákazníkom ponúkal zemiaky, cibuľu, alebo mak z vlastnej produkcie.

Roľník, ktorý sa dovtedy orientoval na špeciálnu rastlinnú výrobu si pred pätnástimi rokmi splnil sen a vrhol sa aj do živočíšnej výroby. Začal s produkciou mlieka.

Pred necelými desiatimi rokmi, ako jeden z prvých na Slovensku, dal do prevádzky vzdušný kravín nového typu. V čase, keď sa rúcal trh s mliekom, išlo o značné riziko, ktoré ocenil aj rezortný minister. Ten sa zúčastnil na otvorení ojedinelých priestorov.

Tak, ako pri pestovaní špeciálnych plodín nezabúdal na spotrebiteľa, robil to aj pri produkcii mlieka. V Prievidzi spoločnosť Agrodan Koš, ktorú založil, prevádzkuje jediný mliečny automat.

Okres Prievidza sa za posledných 30-rokov z hľadiska štruktúry a objemu produkcie výrazne prepadol. Pri porovnaní s okolitými okresmi ako Partizánske, Topoľčany, ale napríklad aj Martin, došlo k vykastrovaniu pôvodnej štruktúry výroby poľnohospodárskych subjektov. Družstvá a obchodné spoločnosti z tohto regiónu sa až na malé výnimky dostali do špirály prepadu ekonomickej sily a straty zamestnanosti.

Pritom objem potravinárskej výroby bol v Prievidzi v porovnaní s inými regiónmi bohatý. Tamojší mäsokombinát, ako jediný z Československa, mohol vyvážať produkty do štátov vtedajšej Európskej únie. Takmer okamžite po roku 1989 zanikol. Podobne ako sušiareň zeleniny v Poľnoprodukte. Len o niečo dlhšie fungovala mliekareň, alebo výroba džemov v Nestle.

Daniel Leitman patril k novej generácií slovenských poľnohospodárov, ktorí sa rýchlo zorientovali v nových, a pre poľnohospodárov nie vždy v ľahkých, ekonomických podmienkach. Takmer z ničoho vybudoval farmu, ktorá je dnes jedným z najstabilnejších poľnohospodárskych subjektov u nás.

V aktuálnom ročníku celoslovenskej súťaže poľnohospodárskych manažmentov TOP AGRO, sa jeho spoločnosť Agrodan Koš, v kategórií obchodných spoločností v znevýhodnených oblastiach, umiestnila na treťom mieste. Ide o jej vôbec najlepšie umiestnenie v súťaži a taktiež najlepší výsledok rozsiahleho prievidzského okresu v súťaži.

Žiaľ, Daniel Leitman si už ocenenie na októbrovom slávnostnom vyhodnotení neprevezme. V pondelok vo veku 57-rokov po zákernej chorobe odišiel.

Daniel Leitman bol bojovník, ktorý dokázal pestovať plodiny na poliach poddolovaných banskou činnosťou v obci, ktorej meno malo byť vymazané z máp Slovenska. Aj vďaka nemu a úspechu jeho firmy Agrodan Koš sa to nestalo! Väčšina obyvateľov obce Koš síce bola na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov z tamojšej obce presídlená do Kanianky, to mu ale nezabránilo vytvoriť z Koša centrum hornonitrianskeho poľnohospodárstva.

Jeho priatelia sa s ním budú môcť rozlúčiť v Dome smútku v Kanianke v stredu (28.9.2019) o 16.00. Nebude medzi nimi chýbať ani Jozef Fabian, kamarát zosnulého a riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi.

„Poľnohospodári strácajú agronóma a manažéra, ktorý svoj život zasvätil pôde. Poznal som ho dlho ako človeka, ktorý sa hnal stále dopredu a úspech čo dosiahol ho motivoval ešte k vyšším cieľom. Jeho podnik AGRODAN Koš s. r. o. sa stal symbolom, že roľník sa nikdy nevzdáva a vie prekonať všetky úskalia a trápenia, ktoré prežil ako jeden z prvých súkromne hospodáriacich roľníkov nášho okresu,“ hovorí Jozef Fabian.

Autor článku: Juraj Huba
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Daniel Leitman (vľavo)

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1431 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. Anton Spišák
  29. augusta 2019

  Velmi si vážim takých ludí. Polnohospodárstvu som venoval najlepšie roky života. Keď prechádzam okolo prázdnych rozpadávajúcich a vykradnutých objektov bývalých družstiev a vidím stav polí na ktoré niekto berie dotácie,nemám chuť žiť. Tomuto hrdinovi sa treba pokloniť.Teraz mi prepáčte ,že poviem čo tu nepatrí,ale tak to cítim. Príčinu prečo to v našom polnohospodársve nejde by sme videli vtedy,keby sme celý podnik nášho zosnulého odovzdali do riadenia osadenstvu ministerstva polnohospodárstva. Za dva roky celý podnik by vypadal,ako teraz opustené výrobné objekty bývalých družstiev.

  Odpovedať
 2. Anna Uhrínová, Poluvsie 160
  10. novembra 2019

  Vždy som mala pozitívny vzťah k družstvu Agrodan Koš, pretože je to družstvo z regiónu, ale tento rok ma sklamali na celej čiare. Zakúpila som si zemiaky na zimné uskladnenie v množstve 125 kg v predajni Poluvsie a môžem vám povedať, že je to otras. Každý zemiak je poškodený, spolovice čierny, ani jeden nenájdem bez poškodenia. Mne to príde, že sa asi pomýlili a predali niečo, čo malo ísť pre zvieratá. Viac si od nich nekúpim.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.