Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Z obce, na ktorú sme mali zabudnúť, vytvoril centrum hornonitrianskeho agrosektora. Dnes odišiel

Z obce, na ktorú sme mali zabudnúť, vytvoril centrum hornonitrianskeho agrosektora. Dnes odišiel
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Daniel Leitman (vľavo)

Daniel Leitman bol jedným z najprogresívnejších roľníkov na hornej Nitre. Samostatne začal hospodáriť presne pred štvrťstoročím, keď pôvodné družstvo prenajalo jednotlivé výrobné úseky svojim zamestnancom. Stačilo pár rokov a nového hospodára z Koša spoznali aj v neďalekej Prievidzi. V baníckom meste otvoril viacero predajní, kde zákazníkom ponúkal zemiaky, cibuľu, alebo mak z vlastnej produkcie.

Roľník, ktorý sa dovtedy orientoval na špeciálnu rastlinnú výrobu si pred pätnástimi rokmi splnil sen a vrhol sa aj do živočíšnej výroby. Začal s produkciou mlieka.

Pred necelými desiatimi rokmi, ako jeden z prvých na Slovensku, dal do prevádzky vzdušný kravín nového typu. V čase, keď sa rúcal trh s mliekom, išlo o značné riziko, ktoré ocenil aj rezortný minister. Ten sa zúčastnil na otvorení ojedinelých priestorov.

Tak, ako pri pestovaní špeciálnych plodín nezabúdal na spotrebiteľa, robil to aj pri produkcii mlieka. V Prievidzi spoločnosť Agrodan Koš, ktorú založil, prevádzkuje jediný mliečny automat.

Okres Prievidza sa za posledných 30-rokov z hľadiska štruktúry a objemu produkcie výrazne prepadol. Pri porovnaní s okolitými okresmi ako Partizánske, Topoľčany, ale napríklad aj Martin, došlo k vykastrovaniu pôvodnej štruktúry výroby poľnohospodárskych subjektov. Družstvá a obchodné spoločnosti z tohto regiónu sa až na malé výnimky dostali do špirály prepadu ekonomickej sily a straty zamestnanosti.

Pritom objem potravinárskej výroby bol v Prievidzi v porovnaní s inými regiónmi bohatý. Tamojší mäsokombinát, ako jediný z Československa, mohol vyvážať produkty do štátov vtedajšej Európskej únie. Takmer okamžite po roku 1989 zanikol. Podobne ako sušiareň zeleniny v Poľnoprodukte. Len o niečo dlhšie fungovala mliekareň, alebo výroba džemov v Nestle.

Daniel Leitman patril k novej generácií slovenských poľnohospodárov, ktorí sa rýchlo zorientovali v nových, a pre poľnohospodárov nie vždy v ľahkých, ekonomických podmienkach. Takmer z ničoho vybudoval farmu, ktorá je dnes jedným z najstabilnejších poľnohospodárskych subjektov u nás.

V aktuálnom ročníku celoslovenskej súťaže poľnohospodárskych manažmentov TOP AGRO, sa jeho spoločnosť Agrodan Koš, v kategórií obchodných spoločností v znevýhodnených oblastiach, umiestnila na treťom mieste. Ide o jej vôbec najlepšie umiestnenie v súťaži a taktiež najlepší výsledok rozsiahleho prievidzského okresu v súťaži.

Žiaľ, Daniel Leitman si už ocenenie na októbrovom slávnostnom vyhodnotení neprevezme. V pondelok vo veku 57-rokov po zákernej chorobe odišiel.

Daniel Leitman bol bojovník, ktorý dokázal pestovať plodiny na poliach poddolovaných banskou činnosťou v obci, ktorej meno malo byť vymazané z máp Slovenska. Aj vďaka nemu a úspechu jeho firmy Agrodan Koš sa to nestalo! Väčšina obyvateľov obce Koš síce bola na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov z tamojšej obce presídlená do Kanianky, to mu ale nezabránilo vytvoriť z Koša centrum hornonitrianskeho poľnohospodárstva.

Jeho priatelia sa s ním budú môcť rozlúčiť v Dome smútku v Kanianke v stredu (28.9.2019) o 16.00. Nebude medzi nimi chýbať ani Jozef Fabian, kamarát zosnulého a riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Prievidzi.

„Poľnohospodári strácajú agronóma a manažéra, ktorý svoj život zasvätil pôde. Poznal som ho dlho ako človeka, ktorý sa hnal stále dopredu a úspech čo dosiahol ho motivoval ešte k vyšším cieľom. Jeho podnik AGRODAN Koš s. r. o. sa stal symbolom, že roľník sa nikdy nevzdáva a vie prekonať všetky úskalia a trápenia, ktoré prežil ako jeden z prvých súkromne hospodáriacich roľníkov nášho okresu,“ hovorí Jozef Fabian.

Autor článku: Juraj Huba
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Daniel Leitman (vľavo)

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anna Uhrínová, Poluvsie 160
Anna Uhrínová, Poluvsie 160
10. november 2019 19:14

Vždy som mala pozitívny vzťah k družstvu Agrodan Koš, pretože je to družstvo z regiónu, ale tento rok ma sklamali na celej čiare. Zakúpila som si zemiaky na zimné uskladnenie v množstve 125 kg v predajni Poluvsie a môžem vám povedať, že je to otras. Každý zemiak je poškodený, spolovice… Celý komentár »