Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Zo sveta

Wojciechowski: Záujem o ekoschémy bol vyšší, ako sme očakávali

Wojciechowski: Záujem o ekoschémy bol vyšší, ako sme očakávali
insert_photoEurópska únia

Prvý rok implementácie nových strategických plánov členských štátov Európskej únie bol úspešný, aj keď viaceré oblasti si zasluhujú širšiu pozornosť a nedá sa v nich napredovať bez mobilizovania nástrojov na úrovni EÚ i jednotlivých štátov. Vyplýva to z hodnotiacej správy Európskej komisie, ktorú počas decembrového zasadania Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybolovov EÚ prestavil agrokomisár Janusz Wojciechowski.

„Obavy, že stratíme určitú časť priamych platieb, pretože sa poľnohospodári nebudú vedieť podieľať na realizácii niektorých opatrení, sa ukázali ako neopodstatnené. Očakávania sa naplnili na 90 percent a nehrozia zmeny alokácií priamych platieb,“ uviedol J. Wojciechowski.

Ocenil záujem o ekoschémy, ktorý bol vyšší, ako očakávania.

„Dobrovoľné postupy na ochranu pôdy sa realizujú na 47 percentách poľnohospodárskej pôdy,“ konštatoval a dodal, že 23 percent dobytčích jednotiek má aktuálne lepšie životné podmienky.

Ministri poľnohospodárstva EÚ sa zhodli, že je potrebné zjednodušiť možnosti pre modifikácie strategických plánov – čo požadovalo aj Slovensko.

Druhá slovenská modifikácia

Európska komisia schválila Slovensku v novembri prvú modifikáciu a druhú plánuje rezort pôdohospodárstva predložiť v polovici budúceho roka.

„Slovensko sa bude druhej v modifikácii strategického plánu usilovať, aby EK zohľadnila fakt, že nemáme dorovnané priame platby. Budeme žiadať veci, ktoré by nám inak EK neschválila, budeme sa snažiť nastaviť procesy tak, aby nám to viac vyhovovalo,“ uviedol slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč, pričom spomenul najmä podporu pre špeciálnu rastlinnú a živočíšnu výrobu

Slovensko podalo na zasadaní AGRIFISH vlastný návrh týkajúci sa dorovnania priamych platieb na hektár na rovnakú úroveň vo všetkých krajinách EÚ. Slovensko podávalo tento návrh spolu s Bulharskom, Estónskom, Lotyšskom, Litvou, Poľskom a Rumunskom. Takáč v tejto súvislosti upozornil, že Slovensko a ďalšie krajiny ani do roku 2027 nedosiahnu úroveň 90 percent platieb európskeho priemeru na hektár. Slovensko by malo byť v tomto roku na úrovni 82 percent.

Návrh o nových genomických technikách stále bez podpory

Zasadanie AGRIFISH, ktoré sa konalo v decembri v Bruseli, bolo posledné počas španielskeho predsedníctva. Od januára sa predsedníckym štátom EÚ stáva Belgicko. Ministri ani teraz nepodporili španielsky návrh o regulácii nových genomických techník, proti bolo aj Slovensko.

Ministri sa ďalej venovali plánu na redukciu pesticídov, v poslednom španielskom návrhu už nefiguruje požiadavka znížiť ich používanie o 50 percent v každom štáte bez ohľadu na úroveň aplikácie v tej ktorej krajine. Návrh minulý mesiac zamietol Európsky parlament. Vo východiskovom dokumente pre ďalšie rokovania sa uvádza, že si jednotlivé štáty vytvoria individuálne strategické plány na zníženie používania pesticídov tak, aby sa naplnil celkový cieľ znížiť ich úroveň v EÚ do roku 2030 o 50 percent. Španielsky dokument ďalej navrhuje povoliť leteckú aplikáciu pesticídov v niektorých špecifických prípadoch.

Slovensko sa chce vyhnúť postihom

K európskemu obchodu v čase vojny na Ukrajine ministri konštatovali, že bude treba monitorovať obchod s niektorými ukrajinskými komoditami – okrem obilia aj napríklad s hydinou a cukrom.

„Pri rozhodovaní o predĺžení bezcolnej dohody s Ukrajinou na budúci rok by sme mali mať k dispozícii takéto poznatky,“ povedal Wojciechowski na tlačovej konferencii.

Koridory solidarity fungujú podľa neho dobre. Viaceré štáty opäť kritizovali rozhodnutie Slovenska, Maďarska a Poľska ponechať v platnosti zákaz dovozu niektorých ukrajinských komodít aj v budúcom roku. Richard Takáč sa v tejto súvislosti stretol s Michaelom Hagerom, šéfom kancelárie podpredsedu EK pre obchod Valdisa Dombrovskisa, ktorá už doručila Slovensku prvý návrh o impeachmente.

„Pán Hager bol veľmi prekvapený, keď sme mu poskytli informácie o tom, ako slovenskí poľnohospodári prichádzajú o svoje tradičné trhy, na ktoré desiatky rokov vyvážali svoje komodity, hlavne obilie,“ uviedol Takáč na záver zasadania Rady ministrov.

Podľa jeho slov Slovensko do Vianoc dodá jeho kancelárii kompletnú analýzu o tom, čo spôsobil obchod s ukrajinskými komoditami.

„V januári budeme mať ďalšie rokovanie a budeme hľadať cesty, ako vysvetliť Európskej komisii, že je to problém a vyzývať ju, aby prišla so spoločným riešením,“ povedal minister.

Takáč tiež spomenul, že návrh EK o licenciách spoločnostiam, ktoré prevážajú ukrajinské obilie, nefunguje a v Rumunsku, kde už niektoré licencie zaviedli, sa tieto budú od januára rušiť.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska únia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
4 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
20. december 2023 14:33

Ekoschémy je dobrovoľné opatrenie . Budúci rok uvidíme , koľko poľnohospodárov bude pokračovať v ekoschémach.
Som pevne presvedčení , že poľnohospodári sa do ekoschém zapojili kvôli podpore na hektár . Každá koruna v tejto blbej dobe je dobrá.

Fero
Fero
20. december 2023 6:14

Nanutili nám nezmysel tzv. ekoschemy (šírenie burín a alergénov) za pár šupov a teraz hovorí, že to malo ohlas a úspech ⁉️❗Slovak naskočí na každý nezmysel ako prvý……

Johnny
Johnny
20. december 2023 8:05
Odpoveď na  Fero

nezmysel bolo zrušiť a rozorať všetky tie remízky čo kedysi medzi políčkami boli, o ktoré sa naši praotcovia starali. Ekoschémy majú svoj zmysel, ale ich význam sa neukáže za mesiac ani rok. Ale chápem, je to plocha ktorá neprináša primárny úžitok (predajnú komoditu) ale treba sa o ňu starať, čo… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
20. december 2023 10:22
Odpoveď na  Johnny

Netreba veriť každej rozprávke……. Pán „Fero“ má pravdu. Nielen šírenie burín a alergénov, ale je na tých plochách plno hlodavcov. Mali tam dobrú skrýšu. A teraz v oziminách pustošia.