Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Výmena neobľúbeného českého ministra poľnohospodárstva

Výmena neobľúbeného českého ministra poľnohospodárstva
insert_photoFacebook MZe - Zdeněk Nekula

Český minister poľnohospodárstva Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes (14.6.2023) oznámil, že ku koncu júna odchádza z funkcie ministra. Zdôvodnil to tým, že v posledných týždňoch necítil podporu vedenia ľudovej strany. Predsedníctvo KDU-ČSL navrhlo do čela ministerstva šéfa poslaneckého klubu Marka Výborného, nomináciu musí ešte potvrdiť širšie vedenie strany, povedal novinárom predseda ľudovcov Marian Jurečka.

Jurečka uviedol, že o výmene hovoril s premiérom Petrom Fialou (ODS). Rád by, aby prezident Petr Pavel vymenoval Výborného za ministra od 1. júla.

„Potreboval som cítiť silnú podporu z vedenia strany, ktorej sa mi v posledných mesiacoch nedostávalo,“ povedal Nekula. Bližšie sa k podpore v strane vyjadrovať nechcel.

Jurečka novinárom povedal, že predsedníctvo strany podporilo na ministra poľnohospodárstva Výborného. Podľa neho má ako bývalý predseda strany a súčasný šéf poslaneckého klubu rešpekt u politických kolegov. Vo vyjadrení pre priaznivcov strany, ktoré má ČTK k dispozícii, Jurečka zdôraznil, že poľnohospodárstvo je tradičný ľudovecký rezort. Aj preto strana nechcela podceniť nomináciu na ministra a po diskusii vybrala Výborného. Jurečka pripustil, že Výborný sa doteraz predovšetkým venoval školstvu.

Reakcia samosprávy

Agrárna komora ČR u končiaceho ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ocenila hľadanie kompromisov, racionálny prístup k predsedníctvu ČR v Rade EÚ a tiež obhajobu agrosektora v rozprave o zdražovaní potravín. ČTK to povedal prezident komory Ján Doležal.

Hovorkyňa Potravinárskej komory Helena Kavanová pre ČTK uviedla, že hlavný problém Nekulu bola nedostatočná komunikácia naprieč sektorom. Budúci minister Výborný má podľa potravinárov silný politický mandát na presadenie dôležitých vecí.

Zložitý rok

Šéf poľnohospodárskej komory Doležal poznamenal, že posledný rok a pol, keď bol Nekula vo funkcii, bol pre agrorezort veľmi zložitý.

„V súvislosti s vojnou na Ukrajine masívne rástli náklady, ktoré sa nie vždy a nie všetkým darilo premietať do výkupných cien. K tomu sa v posledných mesiacoch pridal mimoriadne rozkolísaný globálny agrárny trh kvôli vojne na Ukrajine či nové pravidlá Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie,“ uviedol.

Pozitívne zhodnotil snahu Zdeňka Nekulu obhajovať to, že za zdražovanie potravín nemôžu poľnohospodári.

„Nie vždy sa všetko podarilo dobre odkomunikovať smerom k verejnosti, smerom k samotným poľnohospodárom, dotiahnuť do konca alebo nájsť pre poľnohospodársku prax prijateľné riešenie,“ dodal.

Agrárna komora vlani niekoľkokrát demonštrovala proti nastaveniu poľnohospodárskych dotácií, keď vláda rozhodla o presune väčšej časti peňazí k menším farmárom.

Doležal poznamenal, že odchádzajúci minister nemal vo vláde jednoduchú pozíciu a musel sa riadiť rozhodnutiami koalície. Neľahkú pozíciu odchádzajúceho ministra a nejednotnosť vládnej komunikácie podľa neho dokazuje skutočnosť, že zatiaľ čo dopoludnia zástupca obchodných reťazcov mediálne kritizoval ministra poľnohospodárstva, popoludní sedel v lietadle ako poradca iného zástupcu kabinetu. Narážal tak na pozíciu prezidenta Zväzu obchodu a cestovného ruchu Tomáša Prouzu, ktorý sa často s Agrárnou komorou i Nekulou stretával v diskusiách o cenách potravín. Prouza je od vlaňajšieho januára poradcom ministra obchodu a cestovného ruchu Jozefa Síkelu (STAN).

Komunikovať v Bruseli

Doležal z Agrárnej komory očakáva, že s novým ministrom bude komora diskutovať o problémoch poľnohospodárov, vyhodnotení plánu dotácií alebo kontrol dovozu obilia z Ukrajiny.

Potravinárska komora od nového ministra čaká strategické rozhodnutia v otázke udržania českého poľnohospodárstva a potravinárstva.

„Nie je možné spoľahnúť sa na dovozy potravín, ale je dôležité podporiť domáce spracovanie českej poľnohospodárskej suroviny na české potraviny pre českého spotrebiteľa,“ uviedla hovorkyňa Potravinárskej komory.

Dodala, že poľnohospodárska politika sa tvorí z veľkej časti v Bruseli, a preto komora očakáva aktívnu komunikáciu v rovnakej podobe, ako tomu bolo minulý rok počas českého predsedníctva v Rade Európskej únie.

Autor článku: ČTK/poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Facebook MZe - Zdeněk Nekula

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments