Vyčkávacia taktika sa pri kukurici nemusí vždy oplatiť
Cena kukurice na svetových burzách prvé februárové dni, okrem burzy v Budapešti, stúpala. Burza CBOT v Chicagu posilnila za prvé dva týždne o približne 6 percent. Burza EURONEXT v Paríži posilnila celkovo o 2 percentá. Burza BÉT v Budapešti zostala pomerne stabilná, pokles bol o 2,6 eura, to znamená o necelé 1,5 percento. Týždenná viedenská burza zaznamenala ohľadne kukurice k 2.2.2011 rast v priemere o 9 eur. K 10.2. zostala cena kukurice nemenná.
Cenu kukurice drží na stabilnej úrovni dopyt zo strany výrobcov bioetanolu. Export kukurice v Európe sa hýbe hlavne do krajín ako je Nemecko, Taliansko, Rakúsko a Slovinsko. Ceny tejto komodity nie sú na všetkých trhoch rovnaké a preto môže dôjsť k situácii, že krajiny, ktoré túto komoditu ponúkajú lacnejšie (Rumunsko, Ukrajina), vytlačia predajcov, ktorí volia vyčkávaciu taktiku a svoje zásoby ponechávajú v skladoch.
Napríklad kukurica z Rumunska je napriek prepravným nákladom pre maďarských dovozcov o 15 až 19 eur výhodnejšia, ako domáca produkcia.
Správa amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) z 9.2.2011 znížila odhad celosvetovej produkcie tejto komodity, ako aj množstvo zásob. Globálna produkcia bola znížená o viac ako 1,5 mil. tony, na 814,3 mil. ton a stav zásob bol znížený o 4,5 mil. ton. Správa USDA navýšila spotrebu tejto komodity a na tieto čísla okamžite zareagovala aj burza CBOT v Chicagu, kde sa cena k 9.2. navýšila o skoro 7 eur za tonu.