Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

VÚB: Byť nápomocní aj v menej priaznivých časoch

VÚB: Byť nápomocní aj v menej priaznivých časoch
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Keďže sa nám stále ozývajú poľnohospodári, ktorí nemajú vyplatené priame platby za rok 2015, oslovili sme na krátky rozhovor Martina Hubinského, segment manažér pre poľnohospodárstvo vo VÚB.

Ako je to s prefinancovaním tých žiadateľov o priame platby za rok 2015, ktorí ešte nedostali rozhodnutie?
Vo VÚB sme pristúpili k podpore sektora poskytnutím dodatočnej likvidity vo forme nových úverov, pričom sme sa zamerali práve na pomoc prvovýrobným podnikom, ktoré ešte nedostali rozhodnutia za rok 2015. To znamená, podnik, ktorý nedostal rozhodnutie, alebo nemá ešte vyplatené dotácie za rok 2015 má vo VÚB dvere otvorené. Úver na rok 2016 mu bude poskytnutý za takých podmienok, ako ostatným farmárom.

Viete vyčísliť, koľko klientov sa týka, že nemajú ešte z hľadiska priamych podpôr uzavretý rok 2015?
Takýchto klientov je stále dosť. Je ich viac ako 10 percent.

Ako v tomto prípade postupujete?
Prvovýrobca, ktorý nemá ešte rozhodnutie za rok 2015, môže VÚB požiadať napríklad už o predfinancovanie dotácií roku 2016 a „staré“ Rozhodnutie nám doručí, keď ho bude mať k dispozícií, najneskôr však do 30.júna 2016. Z prichádzajúcej dotácie za predchádzajúci rok 2015 si následne môže vyrovnať svoje záväzky, pretože úver poskytnutý na dotácie v roku 2016 je splatný až 30.6.2017. Filozofia VÚB je v tomto prípade jasná. Chceme byť pre klienta nielen bankou, ale aj partnerom, na ktorého sa môžu spoľahnúť aj v menej priaznivých časoch. Na poľnohospodára, ktorý nemá ešte vyplatenú dotáciu za rok 2015, pozeráme rovnako ako na tých šťastnejších, ktorí už majú priame platby na účtoch. Takýto klient môže u nás získať všetky úverové produkty určené pre agrosektor vrátane FLEXI úveru na nákup poľnohospodárskej pôdy, úveru na priame platby roka 2016, či úveru na skladiskové a tovarové záložne listy.

Aký bude rok 2016 z pohľadu banky?
V roku 2016 budeme aj naďalej úverovo podporovať aj poľnohospodárov, ktorí podnikajú v živočíšnej výrobe. Taktiež máme ambíciu opäť zvýšiť našu úverovú angažovanosť v sektore, pričom v roku 2015 sme navýšili úverové zdroje v segmente agrobiznisu o takmer 40 miliónov eur.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
7 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
RS
RS
3. marec 2016 8:47

Keci. Každá banka bude podporovať len do výšky zabezpečenia úveru.

RS
RS
3. marec 2016 8:52

pardon nie podporovať ale úverovať

G.S.
G.S.
3. marec 2016 18:19

A zisťovali ste vôbec dôvod toho, že nemajú ešte rozhodnutia? Neprebiehajú tam náhodou ešte stále kontroly? Ja som mal podobný problém v roku 2014. Dvojitá deklarácia, bol som v práve. Kontrola na mieste z PPA až v 2015. Dotácie vyplatené až v apríli. Ale riadny termín pre výplaty je do… Celý komentár »

Anonym
Anonym
3. marec 2016 18:53

Maju rozhodnutia…len prachy na ucte este staaaaaaaaale nemaju…

jm
jm
3. marec 2016 22:21

V dnešnej dobe pre finačné domy je skôr lukratívna žiadosť poľnohospodára ako riziko. Majú vás preklepnutého a nie je najmenší dôvod neposkitnúť vám úver. napriek nízkemu úroku je táto oblasť pre banky zaujímavá ,lebo je určitá garancia návratnosti.Pre mňa je skôr zaujímavá tak perfektná spolupráca. Pri tak nemalej sume aj… Celý komentár »

Martin Hubinský VUB
Martin Hubinský VUB
4. marec 2016 10:56

Dobrý deň, ďakujem za komentáre a otázku. Zabezpečenie úveru je dôležitá časť financovania, ktorá banku ovplyňuje pri rozhodovaní o úverovaní. Zabezpečením však je aj zmenka, pripadne pohľadávky, zásoby a samozrejme dotácia. Každá banka v SR nema rovnaku stratégiu v agrobiznise o čom svedčí fakt, že z 28 bank podnikajúcich v… Celý komentár »

jm
jm
4. marec 2016 21:57

Vo svojom príspevku som sa snažil poukázať na macošský spôsob jednania vlády SR. Na jednej strane kopec sľubov a na druhej strane nezáujem sa zamyslieť nad problematikou. Posledný úlet v pomoci zahraničnému investorovy by bol určite pomohol aj existujúcim spracovateľom ktorý produkujú len so 40% výkonom svojej kapacity.Na našom trhu… Celý komentár »