Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Vlčan: Ceny energií začínajú byť likvidačné

Vlčan: Ceny energií začínajú byť likvidačné
insert_photoTASR - Na snímke prepojovací plynovod Poľsko-Slovensko 26. augusta 2022 v poľskej Strachocine. Nový plynovod umožní výrazne znížiť závislosť krajín strednej Európy od dodávok ruského plynu.

Potravinársky priemysel by sa mal dostať medzi chránených odoberateľov energií. Pôjde predovšetkým o výrobcov základných potravín. O ich zaradení medzi chránené subjekty, ktoré tak nepocítia nedostatok energií ani v prípade ich výpadku, rozhodla vláda. Ide však zatiaľ len o zámer, nie o konkrétny krok v praxi. Na ten si ešte producenti potravín budú musieť počkať – najskôr budú musieť príslušné rezorty pripraviť legislatívu, ktorú musí schváliť aj parlament a podpísať prezidentka. O konkrétnom časovom rámci sa zatiaľ nehovorí.

Problémom je cena

Je to opatrenie, ktoré sme navrhovali ešte na začiatku tohto roka. Ide o dôležité opatrenie z toho titulu, že potravinárstvo a poľnohospodárstvo, by malo byť to posledné, ktoré bude odpájané od energií,“ zdôraznil v diskusii Téma dňa na TA3 Emil Macho, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Opatrenie príde teda mesiace po tom, ako na jeho dôležitosť samotný sektor upozorňoval. Podľa ministerstva pôdohospodárstva bol pritom legislatívny materiál hotový už v júni. V samotnej praxi rezort zatiaľ žiadne problémy s nedostatkom energií nezaznamenal.

„Čo sa týka dostatku energie, ešte sme nezaznamenali nejaký problém, čiže bežíme normálne, avšak obrovským problémom začínajú byť ceny energií, ktoré začínajú byť, a teraz nechcem, aby to vyznelo, že nejakým spôsobom straším, ale likvidačné pre potravinársky priemysel,“ priznal v diskusii minister Samuel Vlčan.

Od hydiny, cez pečivo, až po cukor a mliečne výrobky

Práve ceny energií pre niektorých výrobcov znamenajú nedostupnosť energií. Hoci je plynu aj elektriny dosť a obmedzovanie potrebné nie je, niektoré podniky pre vysoké faktúry zvažujú aj obmedzenie výroby.

Môže sa to dotknúť napríklad v poľnohospodárstve chovateľov hydiny, ktorí jednoducho v zime potrebujú vykúriť halu, kde je hydina. Môže sa to dotknúť napríklad pekárov, ktorí bez plynu nedokážu fungovať. Určite ideme do cukrovarníckej kampane, kedy cukrovary idú na plynové kotolne, a môže sa to napríklad dotknúť aj mliekarní, ktoré potrebujú schladiť alebo zohriať mlieko. Z nášho pohľadu momentálne nevidíme problém ani tak v dostatku energií, ale v ich šialenej cene,“ vyjadril sa Emil Macho.

Podľa neho by sa ľudia mali pripraviť na extrémne zdražovanie potravín ešte pred Vianocami – pokiaľ sa na pôde Európskej únie aj nášho štátu nenájdu riešenia, ktoré by potravinárom s cenami energií pomohli.

„Verím, že Európska komisia dneska už chápe, že tá situácia s cenami energií je veľmi kritická. Všetci sme sa zhodli na tom, že na túto situáciu zlyhania trhu musíme reagovať reguláciou. Európska komisia spolu s členskými krajinami nastaví legislatívu tak, že tá energetická bublina čo najskôr praskne. Nie je dôvod, aby sa na spote obchodovala elektrická energia cez tisíc eur za megawatthodinu, keď Slovenské elektrárne ju celkovo vyrobia za tridsaťosem eur za megawatthodinu,“ reagoval minister Samuel Vlčan.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR - Na snímke prepojovací plynovod Poľsko-Slovensko 26. augusta 2022 v poľskej Strachocine. Nový plynovod umožní výrazne znížiť závislosť krajín strednej Európy od dodávok ruského plynu.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments