Vlastníci pozemkov si môžu overiť, kto na ich pôdu poberal agrodotácie
Vlastníci pozemkov si odteraz môžu na jednom mieste overiť, kto na ich pôdu poberal agrodotácie prostredníctvom takzvaných priamych podpôr. Rozšírené údaje o poľnohospodárskej pôde budú pre odbornú aj laickú verejnosť užitočnou pomôckou aj pri uzatváraní nájomných zmlúv. Ide o výsledok dlhodobej a intenzívnej spolupráce Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR.
„Pozemkové vzťahy si na Slovensku žiadajú veľké upratovanie, ktoré, žiaľ, naši predchodcovia zanedbali. Na ministerstve intenzívne pracujeme na tom, aby sme do nich vniesli viac transparentnosti, ktorá je osvedčeným receptom aj na odhaľovanie možných podvodov v čerpaní agrodotácií. Vďaka dlhodobej a intenzívnej spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra SR sa nám podarilo sprístupniť ďalšie údaje o poľnohospodárskej pôde, ktoré nikdy v histórii neboli dostupné na jednom mieste. Kontrolný nástroj teraz vkladáme do rúk širokej verejnosti,“ priblížil minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský (OĽaNO).
Nielen údaje o vlastníkovi pozemku ale aj o tom, aký subjekt žiada agrodotácie
Spolupráca na projekte podľa MPRV SR odštartovala v roku 2018, keď agrorezort spoločne s ÚGKK SR zverejnili na mapovom portáli údaje zo systému identifikácie poľnohospodárskych pozemkov (LPIS). Nové vedenie MPRV SR sa rozhodlo, že na zvýšenie transparentnosti a lepšiu orientáciu vo vlastníckych a užívacích vzťahoch k poľnohospodárskej pôde sprístupní ďalšie údaje, ktoré bolo potrebné doposiaľ prácne vyhľadávať a vzájomne kombinovať.
Na mapovom portáli podľa MPRV pribudli tri nové agro vrstvy, a to hranice užívania ohraničujúce pozemky, na ktoré boli žiadané priame podpory s uvedením konkrétneho žiadateľa, ďalej obvyklá výška nájomného za užívanie poľnohospodárskej pôdy v katastrálnom území, ako aj bonitované pôdno-ekologické jednotky, ktoré vyjadrujú kvalitu a vyčísľujú produkčno-ekologický potenciál pôdy.
Prostredníctvom niekoľkých krokov je možné zistiť nielen údaje o vlastníkovi pozemku, ale po novom aj to, či a aký subjekt na tento pozemok žiadal agrodotácie, za akú obvyklú výšku nájomného sa pozemky v danom katastri prenajímali a do akej bonitnej triedy samotný pozemok patrí. Agrorezort tak v spolupráci s ÚGKK SR odstraňuje bariéry a súčasne zjednodušuje prístup k údajom o poľnohospodárskej pôde.
Mapový portál je podľa MPRV prepojený s portálom Finstat, čo umožňuje rýchlo získať bližšie informácie o žiadateľovi, ktorý na vybraný pozemok poberá agrodotácie. Jedným klikom sa tak dá zistiť napríklad to, či na pozemku hospodári schránková firma či zadlžený poľnohospodár.
Webová stránka ÚGKK SR
„Výhodou je, že priestorové údaje je možné na seba navzájom nakladať, vrstviť, a tým na jednom mieste vytvárať mapové kompozície a získavať také informácie, o aké má používateľ momentálne záujem. Agrovrstvy je zároveň možné kombinovať aj s inými mapovými podkladmi, ktoré sú na mapovom portáli k dispozícii, ako je ortofotomozaika, základné mapy a digitálny model reliéfu. Veríme, že takéto zverejnenie údajov na jednom mieste s možnosťou ich kombinovania prispeje k lepšej informovanosti občanov a aj väčšej transparentnosti štátnej správy,“ priblížila predsedníčka ÚGKK SR Mária Frindrichová.
Spresnila, že v prvom kroku je potrebné otvoriť si webovú stránku ÚGKK SR a kliknúť na priečinok „mapový klient ZBGIS“. Kliknutím na farebný symbol vedľa poľa na vyhľadávanie si treba zmeniť tému na „kataster nehnuteľností“. Kliknutím na ľavý bočný panel si treba zvoliť „vrstvy a podkladové mapy“, zaškrtnúť si „agro vrstvy“ a po ich rozkliknutí je možné dostať sa k zoznamu vrstiev, ktoré je možné aktivovať zaškrtnutím.
Dodala, že k agro vrstvám sa dá dostať aj cez webovú stránku MPRV SR. Stačí kliknúť na tlačidlo „agromapy ZBGIS“ v pravom bočnom paneli, ktoré priamo presmeruje na mapový portál. Upozornila, že prístup si nevyžaduje prihlasovacie údaje.
A ako sa dozvie napríklad vlastník či daný subjekt ktorý poberá agrodotácie a ktorý má uzatvorenú nájomnú zmluvu s vlastníkom ktorému v zmysle platných predpisov je vydaná náhradná pôda práve na tej jeho. Totiž pôda bola scelená myslím práve z dôvodu malých parciel ktoré nie je v mnohých prípadoch možné… Celý komentár »
Až na jednu chybičku krásy, vážení, je to fajn. Len ako má vlastník na rozdrobených parcelách bez komasácie z tej vašej skvelej mapy zistiť , kto má vlastne jeho pôdu? Veď vy exoti si uvedomte, že pri terajšej rozdrobenosti je vysoko pravdepodobné, že tam niekto môže užívať pôdu na základe… Celý komentár »
A na co im to bude ked dostanu najomne. Aspon keby 600€ bola dotacia tak pochopim. Zda sa mi ze min.zakryva svoju neschopnost hlupostami a najlepsie by bolo keby ich uz zrusili tie dotacie
Rok 2010 – 726 ha – 986 zmlúv rok 2020 – 678 ha – 1211 zmlúv, v našom podniku. Kedy už títo politickí agitátori pochopia, že robiť komasácie za súčasného stavu legislatívy – dedenia – je prakticky čistý nezmysel. Ale ak ide o to, minúť tie „europske“ peniaze, nech to… Celý komentár »
Na tvrdých dátach z katastrov po pozemkovej úprave vám môžem dokázať, že počet vlastníckych podielov pomaly klesá, nedochádza k žiadnemu drobeniu. A to napriek dedeniu, ktoré je sčasti obmedzené zák. 180/1995. Predstavte si, že sa tam rozvinul trh s pôdou, ktorý eliminuje nielen dedenia ale aj ďalšie fenomény v území… Celý komentár »
Tie tvrdé dáta poznám. Nenažranec čo robil 23 rokov exekútora a „nevie“ do čoho by ešte investoval, lebo už má vilu a jachtu v Chorvatsku, najlacnejšie auto v rodine je X6 a kto vie koľko zlatých tehál …. No do čoho by ešte investoval ? No pôda je predsa v… Celý komentár »
Keď poznáte, tak nešírte paniku akoby sa na nás rútila masívna katastrofa. Zmena dedenia je legitímna otázka. Asi taká ako sprísnenie interrupcií : rozháda to polovicu národa, rodín a to s minimálnym benefitom. Ale dobre. Myslím si však, že sú tu dôležitejšie problémy : napr. podpora malých, stredných, mladých, veľkých… Celý komentár »
Do traktoroch a kombajnoch …..alebo tankoch ? :(:(:(:(:(
k poskytnutým dátam – pri troche odborných znalostí boli tieto dáta verejne prístupné ešte pred “ I. transparentnou revolúciou“ (p. Matečná) – výška nájomného bola dostupná po „I. transparentnej revolúcii“…… – relevantný údaj o výške nájomného je aj tak dostupný u starostu obce, predsedu miestnej organizácie Jednoty dôchodcov, alebo ak… Celý komentár »
….že robiť komasácie za súčasného stavu legislatívy – dedenia – je prakticky čistý nezmysel.
Otázka -je priechodná zmena tohto zákona za tejto vlády ?? na systém dedenia prvorodených, kde by sa nedrobila parcela , alebo iný ešte praktickejší ??
System dedenia prvorodenych je prezitok. Staci, ak sa zakonne ustanovi, ze dedit pozemok bude iba jeden = 1 pozemok = 1 dedic. Napr. aj auto moze mat iba jedneho vlastnika a tam to nie je problem?
Príklad ako sa robí komasácia: z 18 -ich malých parciel spravia 3-4 dvojhektárových parciel na rôznych miestach ktoré sú problematické z hľadiska využívania techniky. Potom začína kolotoč s výmenou parciel medzi vlastníkmi, resp. užívateľmi, čo by mali spraviť hneď pri komasácii to znamená vytvoriť jednu väčšiu parcelu.
Keď ako predseda som vlastnou hlavou zohnal skoro všetku pôdu v našom katastri,tak obvyklé nájomné si vlastne určujem sám sebe? A právo ďalšieho nájmu mi zabezpečí platiť vlastníkom furt len to isté minimum? Parádička-toto som potreboval! Len nikde tu v mapke nevidím,či to obvyklé nájomné je za 5,10,či 15 rokov.… Celý komentár »
Prihláste sa tí, ktorým SPF radikálne navyšuje nájom. U mňa podľa všetkého pôjde o trojnásobok vzhľadom k „obvyklému nájmu“. Asi som s 30 ha agrobarón a tak si to môžem dovoliť. A pritom drzo požadujú vyplatenie vyššieho nájmu aj za pôdu absolútne nevhodnú na poľnohospodárske účely, ktorú nám drzo nasáčkovali… Celý komentár »
bohužial mame ministerstvo polnohospodarstva ktore sa vyrobe ani najmu pody apsolutne nerozumie verim že maju dobri umysel no tym že tomu čo riadia nerozumeju po 4 rokoch budeme na tom ešte horšie maju len štastie že tu maju zopar životaschopnych firiem ktore produkuju aj bez ich pomoci PAN MINISTER EšTE… Celý komentár »
spf uzatvara dodatky k zmluvam,ktorym po pozemkovych upravavach skončila platnosť pred rokom ,alebo dvoma,asi je najskor potrebne uzatvoriť nove,až potom dodatky,dodatok k žiadnej zmluve?take niečo si može dovoliť iba spf sro Poprad,či aj ine regionalne odbory?nove parcely,nove vymery,kto sa ma vtom zorientovať?ak skončila platnosť pred dvoma rokmi a najomca nema… Celý komentár »