Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Venujú si deň, ktorý zabezpečí budúci odbyt?

Venujú si deň, ktorý zabezpečí budúci odbyt?
insert_photo4 x regionportal.sk - Deň turčianskeho vidieka v roku 2012

Po mimoriadne vydarenom III. ročníku, finišujú organizátori s prípravami ďalšieho ročníka Dňa turčianskeho vidieka. Podujatie sa uskutoční v nedeľu 25. augusta, opäť v atraktívnom areáli hotela Gader v Blatnici.

Počas programu návštevníci uvidia pásmo ľudových zvykov – Slovenské dožinky, vystúpenia folklórnych súborov, dievčenskej cigánskej kapely Luna a heligonkárov. Milovníkov zvieratiek určite opäť poteší výstava domácich a hospodárskych zvierat. Rodičia s deťmi sa budú môcť povoziť na niekoľkých kočoch ťahaných koňmi. Deti si budú môcť zajazdiť aj na poníkoch. Opäť nebude chýbať ani roľnícko – remeselnícky trh, ľudoví umelci a najmä produkty farmárov z Turca, dobré jedlo a nápoje.

Finalizáciu produkcie zobrali turčianski poľnohospodári do rúk už dávnejšie. Pokiaľ v minulosti v regióne fungovali mliekareň, mäsopriemysel, ale aj pivovar, dnes sú tieto podniky len spomienkou na časy, keď Turiec nezhlcovala poľská produkcia. O dávno stratenú tvorbu pridanej hodnoty v podobe spracovania agrokomodít sa rozhodli bojovať priamo roľníci. Tí hľadajú cestu, ako ponúknuť spotrebiteľovi kvalitné potraviny, ktorých vznik začína priamo na poliach a pasienkoch v ich regióne, ktoré zabezpečia zamestnanosť, ale neohrozia ani peňaženku spotrebiteľa.

„Rozhýbanie domácej výroby musí byť opreté o záujem spotrebiteľa a na našom Dni turčianskeho vidieka ho vidíme. Veď v minulom roku prišlo na podujatie približne päť tisíc návštevníkov,“ hovorí pre poľnoinfo.sk Marián Kohút, predseda Turčianskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Kolektív okolo predsedu, ktorý vidí ďalej ako za bránu svojho vlastného poľnohospodárskeho podniku návštevníkom znova ukáže, že to našské je to, čo nám právom chutí viac.

Napríklad Gaderský jogurt z rovnomenného družstva. Pokiaľ pri spustení výroby, čo nebolo tak dávno, mesačne spracovávali 15 tisíc litrov mlieka, v máji tohto roku to bolo už trojnásobne viac. Mäsovú produkciu už dlhé roky finalizuje PD SNP Sklabiňa a morkám sa venuje mladý farmár Petránek z Čremošného. Na Dni turčianskeho vidieka sa bude prezentovať aj desiatka salašov so svojimi výrobkami. Návštevníci budú môcť okúsiť ako chutí turčianský vidiek už v nedeľu 25. augusta.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk a regionportal.sk
Zdroj obrázku: 4 x regionportal.sk - Deň turčianskeho vidieka v roku 2012

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments