Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Veľkonočné jahniatka nemusia cestovať ďaleko

Veľkonočné jahniatka nemusia cestovať ďaleko
insert_photoautorka

Jar nás už teší prvými kvetmi a mláďatami. K Veľkej noci patria aj jahniatka, v mnohých krajinách sveta stále dodržiavajú tieto tradície. Prečo sa však obmedzovať len na talianskych obchodníkov? Veď dobré jahňacie si zaslúži aj slovenský spotrebiteľ!

Pre odpovede na otázky o veľkonočných jahniatkach som si zašla kúsok za Považskú Bystricu, do obce Udiča, kde je pod krásnymi Strážovskými vrchmi, v Marikovskej doline, učupený salaš Janíčkovcov. Eduard Janíček tu spolu s manželkou Danielou chová asi 400 oviec plemena Cigaja.

„Teraz sa nám bahní asi 360 oviec, teda by sme mohli mať asi 400 jahniat. Zopár si necháme na reprodukciu a ostatné predáme v okolí. Naši zákazníci nás poznajú, prídu na farmu a do Veľkej noci predáme asi 250-280 jahniat. Neskôr ešte ponúkame mladé ovečky ako „živé kosačky“ pre ľudí, ktorí majú väčšie pozemky a nemajú čas, alebo chuť ich stále kosiť. No aj tu záleží na kvalite porastu, takže na zaburinený dvor, alebo tam, kde hrozí sucho, ovečku pásť nedáme,“ hovorí starostlivý hospodár.

Zjari má plné ruky práce pri bahnení a hneď potom začína ďalšia robota.

Keď odovzdáme jahňatá, začíname dojiť a spracúvať ovčie mlieko. Máme úžitkovosť 20-22 kilogramov syra na bahnicu za sezónu, podľa roku. Priamo na salaši v predajni ponúkame vlastné výrobky z ovčieho mlieka. No tradičný ovčí syr, údený syr, žinčicu a bryndzu sme rozšírili o ďalšie výrobky. Ťaháme nite, robíme parenice, uzlíky, ovčie jogurty, nakladaný a bylinkový syr a dobre sa rozbehli aj syrové torty. Týždenne vyrobíme aj 20 kusov a posielame ich po celom Slovensku,“ hovorí Edo Janíček.  

Šikovné žienky zo salaša Udiča už získali za svoje fantastické a chutné syrové výtvory nejedno ocenenie.

Salaš Udiča nie je veľký, ale dá sa povedať, že udáva trend a ukazuje cestu aj ostatným ovčiarom na Slovensku. Rozvoju ovčiarstva na Slovensku pomáha aj jeho propagácia. A na dobrom marketingu stojí aj zvyšovanie konzumácie jahňacieho mäsa a ovčích produktov. Janíčkovci to pochopili medzi prvými, a tak už 8 rokov organizujú spolu s kolegami a priateľmi zo salašov z okresu Považská Bystrica atraktívnu akciu „Zo salaša do mesta“.

Na námestí v Považskej Bystrici si v jeden deň rozložia stánky a obyvateľom a návštevníkom mesta ponúkajú nielen poctivé vlastné výrobky z ovčieho mlieka, ale aj teplé jedlá z jahňaciny, ktoré svojou vôňou lákajú chodcov.

„Snažíme sa odbúrať mýty a predsudky o tom, že mäso z oviec zapácha, alebo že je tvrdé. Často je to iba zlá spomienka, či nedôvera, ale najmä neskúsenosť. Preto chceme pestovať dobré návyky, už u detí, lebo jahňacie mäso je veľmi zdravé, chutné, dieteticky hodnotné a ľahko stráviteľné. Ide len o to, aby bolo dobre pripravené. Ponúkam guláš a mäso na srbský spôsob, za ktoré sú ľudia ochotní zaplatiť aj cenu 5,50 euro za porciu. Chcem dať tomu mäsu hodnotu a úctu, ktorá mu patrí,“ podčiarkuje Edo Janíček, ktorý sníva o tom, aby sa takéto podujatia organizovali vo všetkých regiónoch Slovenska, hoci aj v rovnaký deň. Regionálna akcia by sa tak mohla premeniť na celoslovenskú udalosť, poskytnúť priestor prezentácie pre všetkých ovčiarov, a tak možno získať aj viac priestoru v slovenských médiách.

Aká je teda skutočná hodnota jahňacieho mäsa? Alebo aká by mala byť? Edo Janíček sa začne ošívať pri tejto téme. 

„Jedna vec je skutočná hodnota jahňaciny, ktorá by mala byť aspoň 10-11 euro na kilo mäsa. Takúto, ba aj vyššiu cenu má na pulte v Rakúsku, či Taliansku. Za túto cenu by sme ho mali predávať aj u nás. Bohužiaľ, len máloktorý slovenský spotrebiteľ si môže dovoliť zaplatiť za pridanú hodnotu. Aj keď nájdu sa. Poznám pár chovateľov na Slovensku, ktorý majú svoju stálu klientelu a sú schopní predávať za túto cenu. No to si už vyžaduje aj špičkovú kvalitu mäsa, zodpovedný prístup k chovu a spracovaniu a tiež obchodného ducha,“ reaguje Edo Janíček.

V súčasnosti však vo väčšine prípadov naše veľkonočné jahniatka putujú na zahraničný trh, zväčša do Talianska a za smiešne nízku cenu. Aktuálne je to asi 2,50 euro za kilogram a cena stále kolíše. Na cenu veľkonočných jahniat má vplyv cena vianočných jahniat, ktorá bola vlani asi 2,60 na kilo.

„Na Slovensku nám chýba väčšia konkurencia a flexibilita. Európa pozná len dve váhové kategórie jahniat – „ľahké jahňatá“ od 18 do 25 kg a „ťažké jahňatá“ od 26 do 50 kg. Na Slovensku máme ešte jednu kategóriu „mliečne jahňatá“ a tie majú od 10 do 16 kg. A práve tie si žiada taliansky trh. Takže by sme museli prispôsobiť našu ponuku európskemu dopytu,“ približuje podrobnosti Edo Janíček, ktorý je zároveň podpredsedom Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku, a tak pozná problémy, ale aj náturu slovenských chovateľov. Bohužiaľ, nedokážeme byť jednotní a postupovať spoločne s rozumom. Možno by sme dokázali zvýšiť konzumáciu jahňaciny na Slovensku tak, aby naše jahniatka nemuseli putovať stovky kilometrov.„My nepredávame na taliansky trh, radšej sa usilujeme rozpredať jahňatá u nás, v okolí,“ hovorí chovateľ E. Janíček.

 Eduard Janíček ale vidí aj pre slovenské ovčiarstvo perspektívu.

 „Hovorí sa, že na Slovensku je voľných 800 tisíc hektárov lúk a pasienkov. Takže priestor na chov tu je. Veď v minulosti sa na Slovensku pásli vyše 2 milióny oviec. Je treba skultúrňovať našu krajinu. My tu na salaši Udiča obhospodarujeme 219 hektárov, ale z toho asi 30 hektárov sme museli vyklčovať, lebo boli zarastené samonáletmi. Spolieham sa aj na mladých farmárov, ktorí sa snažia podnikať. Mladí by sa mohli pustiť do toho aj s ovečkami,“ hovorí Eduard Janíček, ktorý čitateľov poľnoinfo.sk pozýva aj na 8. ročník akcie „Zo salaša do mesta“!

Tu budete môcť ochutnať výborné jedlá z jahňaciny a kúpiť výrobky z ovčieho mlieka už týždeň pred Veľkou nocou, v sobotu 8.apríla 2017 pred Mestským úradom v Považskej Bystrici. Ovčiari z okolia mesta Vám ukážu ako ťahajú syrové nite, ako strihajú ovečky, aj ako sa spracúva ovčia vlna. Príďte aj s deťmi! 

Autor článku: Lada Debnárová pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ján Bukovčík
Ján Bukovčík
17. marec 2017 3:35

Dobrý deň p. Janiček. Poznám Vás osobne /prostredníctvom brata/,ale čo chcem napísať? Tak ja sa snažím už viac ako 4 roky získať do prenájmu pozemky od SPF,pritom sú to menej kvalitné lúky/rekultivačné/. Pôvodné PD “kúpil” taliansky podnikateľ,no aj keď ja som sa uchádzal dva roky skôr ako talián o cca… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
17. marec 2017 7:53

Jahňatá bol vždy dobrý artikel pre roľníka v horských oblastiach vždy dorovnal chov oviec do plusových čísel, vlna vďaka silnej liberalizácii po roku 1989 sa stala len ekonomickou záťažou a teraz ak to nie je hoax tak asi za čas aj ovčie mlieko a výrobky nakoľko prvá lady MPRV SR… Celý komentár »

jm
jm
17. marec 2017 10:36

Podobnú skúsenosť mám aj ja .Osobne som navštívil SPF s mladým farmárom ohľadom získania pôdy do prenájmu.Nejaký zákon o pomoci mladému farmárovi získať pôdu v správe SPF je opäť len nejaký pamflet s ktorého si pracovníci na SPF nerobia vôbec ťažkú hlavu. Aj tie percentá ktoré mali byť uvolnené mega… Celý komentár »

Jozef
Jozef
17. marec 2017 18:44

U nás dáni a EXATA dostali pozemky od SPF, domáci môžu ísť do p…, nemajú sancu. Z úveru zo zahraničia kupujú ornú pôdu tak, že banka má záložné právo. Tak vlastne teraz pôda patrí banke.

bps
bps
17. marec 2017 19:20

Vážení pán JB,JM a Jozef ! Tak napíšte pánu predsedovi NRSR nech urobí len to , čo legislatíva umožňuje ! 504/12/6 Nech dá pôdu Slovákom!!! A verte, je to možné, len nejako sa im do toho nechce…Alebo nemajú na to ,,gule” !