Zadajte hľadaný výraz

Reportáže Zaujímavosti

V znamení previazanosti prvovýroby a spracovateľského priemyslu

V znamení previazanosti prvovýroby a spracovateľského priemyslu
insert_photopoľnoinfo.sk - Pohľad na hlavné mesto Luxemburska.

Významné finančné centrum sveta, miesto s najväčším HDP na obyvateľa, alebo miništát s takmer pol miliónmi obyvateľov. Tak poznáme Luxembursko. A čo jeho poľnohospodárstvo? Výkonné, moderné, prihliadajúce na rozvoj vidieka. Aby tieto slová nezneli ako fráza, efektívnosť luxemburského poľnohospodárstva môžeme posúdiť napríklad z údaju, že na výmere 130 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, dokáže s piatimi tisícmi zamestnancov v agrorezorte, vyprodukovať takmer jednu tretinu slovenskej produkcie mlieka. To je aj najvýznamnejším motorom luxemburského poľnohospodárstva. Nasledujú výroba hovädzieho a bravčového mäsa, pestovanie obilnín, produkcia vína, zeleniny a kvetín.

V spracovaní mlieka zaznamenáva monopolné postavenie mliekareň Luxlait, ktorá denne nakúpi 350 tisíc litrov suroviny. Mlieko jej dodávajú len vlastníci mliekarne – farmári. Tí, ktorí nemajú podiel v mliekarni, vyvážajú produkciu do blízkeho Belgicka, alebo Nemecka. Počet dodávateľov mlieka z dôvodu koncentrácie fariem každoročne klesá. Minulý rok priemerne každý z približne 480 dodávateľov, predal mliekarni 260 tisíc litrov mlieka. Pritom ešte v roku 1994 bola priemerná dodávka mlieka od farmára 150 tisíc litrov.

„Na trhu máme približne 25 percentný podiel, čo tvorí viac ako polovicu umiestnenia našej produkcie. Ostatné výrobky vyvážame do okolitých štátov,“ uviedol pre poľnoinfo.sk Claude Steinmetz, riaditeľ mliekarne Luxlait.

foto poľnoinfo.sk – mliekareň Luxlait.

Nákupné ceny mlieka dosiahli minulý rok v priemere 29 centov za liter suroviny a zisk, ktorý mliekareň vytvorí sa delí na ďalšie investície a na podiel pre akcionárov – farmárov.

V Luxembursku je približne dvetisícdvesto fariem a z dôvodu nárastu ich priemernej výmery, počet hospodárstiev každoročne klesá. Stále ale takmer polovica fariem má výmeru menšiu ako päťdesiat hektárov. Naopak, viac ako sto hektárov má 9 percent podnikov. Priemerná výmera podniku je päťdesiattri hektárov, čo je nad priemerom Európskej únie (18,5 hektára).

Na forme družstevníctva funguje v Luxembursku i spracovanie hrozna. Vinič pestujú na výmere 1 300 hektárov pôdy a približne dve tretiny vínnych pivníc – výrobcov, združuje Domaines de Vinsmoselle. V tomto združení sa vyrába aj šumivé víno Cremant, ktoré je vynikajúcim vývozným artiklom luxemburského vinárstva. Najväčšia časť produkcie smeruje do Belgicka, Nemecka a Francúzska. Šumivé vína Cremant ale pripravili edíciu aj pre Svetovú výstavu Expo v Šanghaji, kde sa bude týmto lahodným mokom pripíjať možno i na ďalšie úspechy luxemburského poľnohospodárstva.

foto poľnoinfo.sk – Výroba šumivého vína Cremant.

Krajina, ktorá má výmeru približne ako tri okresy na Slovensku a počet obyvateľov podobný nášmu hlavnému mestu, má v oblasti poľnohospodárstva čo ponúknuť. Upravené polia a obce, pasienky, ktoré spásajú zvieratá a spracovateľský priemysel, ktorý je priamo naviazaný na poľnohospodársku prvovýrobu a tým zabezpečuje primerané podmienky aj pre tamojšieho roľníka.

Autor článku: Juraj Huba - vyslaný redaktor poľnoinfo.sk v Luxembursku.
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Pohľad na hlavné mesto Luxemburska.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments