V Strekove očakávajú katastrofálnu úrodu hrozna
Vihohradníci zo Strekova v okrese Nové Zámky očakávajú v tomto roku minimálne o polovicu nižšiu úrodu ako po minulé roky. Dôvodom sú júnové dažde, následné horúčavy a najmä ľadovec, ktorý zobral zhruba 40% úrody. „Ani dve generácie dozadu si nepamätajú takýto ľadovec a podmienky, aké máme tento rok,“ uviedol predseda PD Strekov Tomáš Kašnik.
Družstvo je jedným z posledných veľkopestovateľov stolového hrozna v novozámockom regióne. Strekovský vinohradnícky rajón sa radí medzi najintenzívnejšie vinohradnícke lokality na Slovensku. Samotné družstvo obhospodaruje 197 hektárov vinohradov, z nich je 137 hektárov rodiacich. Ďalších 100 hektárov je vo vlastníctve súkromných majiteľov.
Predseda družstva predpokladá, že tohtoročná úroda bude katastrofálna.
„Najskôr to počasie, ktoré nedokážeme ovplyvniť. Potom prišli choroby, múčnatka, perenospóra, ktoré spôsobili veľké škody. Kvalitu toho, čo zostalo, nedokážem odhadnúť. Bola dlhá zima, potom dva mesiace pršalo, určite sa to pri zbere negatívne prejaví na kvalite, nielen kvantite,“ uviedol Kašnik.
Družstvo vlani pozberalo 12.330 metrákov hrozna. Nákupné ceny priemerne 20 centov za kilogram boli o polovicu nižšie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi.
„Kilogram hrozna vyprodukujeme za 33 centov, na každom kilograme sme teda prerobili 13 centov ,“ spočítal Kašnik.
Aj nízke nákupné ceny hrozna spôsobili, že družstvo na jeseň prepustilo všetkých zamestnancov s výnimkou tých, ktorí pracovali v živočíšnej výrobe.
„Naspäť sme ich zobrali až v tohtoročnej sezóne.“
Strekovské družstvo sa usiluje obchodovať najmä s malými pivnicami, vinármi, ktorí sa špecializujú na výrobu drahších kvalitných vín. Dodáva im približne polovicu svojej produkcie, druhú polovicu nakupujú veľké vinárske firmy. Najrozšírenejšie odrody sú Rizling vlašský, Veltlínske zelené, z červených odrôd Svätovavrinecké a Frankovka modrá. Družstvo je známe vlastnou šľachtiteľskou prácou, nachádzajú sa tu materské vinohrady novovyšľachtených odrôd Devín, Dunaj či Hron. V Strekove sa tiež nachádza najstaršia a najväčšia výsadba Alibernetu, z ktorého sa rozmnožili všetky výsadby na Slovensku.