Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Pohľad na svetový trh s čajom

Svetový trh s čajom sa v posledných rokoch vyvíja stabilne. Štáty – producenti, môžu zvýšiť svoje príjmy rôznymi spôsobmi. Zväčšiť rozlohy plantáži by bolo sotva užitočné, pretože by to spôsobilo pokles cien. Možnosti sú však i iné. FAO vyzýva výrobcov propagovať pitie čaju vo svojej domácej krajine a tým zvýšiť spotrebu na osobu.

Toto odporúčanie je aj v správe FAO o stave trhu s čajom, ktorá bola zverejnená na zasadnutí Medzivládnej skupiny pre čaj, ktorá sa skladá z najväčších výrobcov i konzumentov tohto nápoja. Najväčší dovozcovia čaju sú Veľká Británia a Rusko.

FAO sa domnieva, že nasýtenie trhu s čajom, ako aj spotreba čaju v týchto krajinách, sú takmer na maxime. Prudký nárast dovozu zo strany Británie alebo Ruska nie je reálny. Na druhej strane, napodiv, spotreba čaju v krajinách výrobcov je nízka.

Pri správnej marketingovej stratégii, rast spotreby čaju v južných krajinách by mohol mať veľký efekt. Tam je totiž spotreba na jedného obyvateľa desaťkrát menšia, ako u hlavných dovozcov. Podľa pozorovaní FAO, sa cena čaju v roku 2009 zvýšila o 13 percent a dostala sa na rekordnú úroveň.

Odrazili sa na nej nepriaznivé prírodné podmienky – veľké sucho v niektorých krajinách Ázie a Afriky. Pre spotrebiteľov z rozvinutých krajín sa to odrazilo len v 5 percentom zvýšení ceny čaju. To ovplyvnila veľká konkurencia na trhu s týmto nápojom.

Pokiaľ ide o rozvojové krajiny, maloobchodné ceny čaju tu vzrástli za rovnaké obdobie o 12 percent. Do budúcnosti sa ukazuje, že export čierneho čaju, až do roku 2019, porastie. Očakáva sa 1,8 percentný ročný nárast. Výrazne väčší nárast exportu sa očakáva pri zelenom čaji – až 5,5 percenta.

Najväčší výrobca čaju na svete je Čína, na druhom mieste – Keňa. Za nimi je Srí Lanka a India. Pre tieto krajiny má čaj ako vývozná komodita prvoradý význam. Napríklad predajom čaju si Keňa zabezpečuje 35 percent devízových príjmov z vývozu poľnohospodárskych produktov a celý agrárny import. Na Srí Lanke tvorí čaj 50 percent celého exportu krajiny.

V minulom roku nárast svetových cien čaju priniesol exportérom zisk ďalších 7 percent. Toto malo významný vplyv na zlepšenie životných podmienok obcí a na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti. Najvýznamnejší je čierny čaj, ktorý sa na celkovej produkcii čaju za posledných päť rokov podieľa 65 percentami a 80 percentami na obchode s čajovými lístkami.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments