Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

V Rusku bude väčšina obilia v najvyššej kvalite

V Rusku bude väčšina obilia v najvyššej kvalite
insert_photoarchív poľnoinfo.sk .

SovEcon uverejnil informáciu Ministerstva poľnohospodárstva z Krasnodarského regiónu o tohtoročnej žatve obilnín a strukovín na Kubáni, ktorá je v plnom prúde. Zber sa uskutoční na celkovej ploche viac ako 1,35 milióna hektárov. V súčasnej dobe je už zožatých 24 % plôch a v skladoch je viac ako 1,33 milión ton obilia. Do žatvy je v Krasnodarskom regióne zapojených 5 700 kombajnov.

Priemerný výnos je, ako sa aj očakávalo, takmer o štvrtinu nižší ako minuloročný. Zatiaľ sa priemerná úroda obilnín pohybuje na úrovni 4,12 t/ha, ale podľa viceguvernéra Edwarda Kutygina, na konci žatvy by mal výnos dosiahnuť až 5 t/ha. Poznamenal, že mnoho firiem, ktoré včas a presne vykonávali všetky potrebné poľnohospodárske práce dnes zberali v priemere aj 6 t/ha. To dokazuje, že aj v nepriaznivých klimatických podmienok je možné získať vysoké výnosy. Odborníci očakávajú, že na Kubáni sa v tomto roku dopestuje 8 až 8,5 milióna ton obilnín a strukovín. V roku 2011 úroda prekročila 11 miliónov ton.

Oziminy boli postihnuté nepriaznivými poveternostnými podmienkami. V zime trpeli dlhším chladným počasím a na jar suchom a vysokým teplom, pričom teploty na jar boli o 5 až 7 stupňov vyššie, než je obvyklé. Na jar museli vyorať a znovu osiať asi 200 tisíc hektárov ozimín.
„S pomocou krajského rozpočtu a osobným prístupom guvernéra Alexander Tkacheva, dostali postihnuté podniky odškodnenie a podarilo sa im postihnuté plochy znovu osiať“, uviedol viceguvernér Edward Kutygin. Na odškodnenie postihnutých podnikov sa z oblastného rozpočtu vyčerpalo 250 miliónov rubľov.

Potešiteľná je kvalita obilnín. V minulom roku dosiahlo 3. a 4. kvalitatívnu triedu menej ako 80 % obilia. Tento rok sa očakáva, že to bude až 90 %.

Nižšia úroda a dobré počasie počas žatvy upevnili nákupné ceny pšenice 3. triedy platenej poľnohospodárom na 7 000 Rbl/t (170 €/t). Je to o 2 000 Rbl/t (48,6 €/t) viac ako pred rokom.

Autor článku: SovEcon
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk .

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments