Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

V maštaliach pribúdajú rosiče aj ventilátory

V maštaliach pribúdajú rosiče aj ventilátory
insert_photopoľnoinfo.sk - Na archívnej snímke kravína zo spoločnosti Zemedar Poprad vidieť ešte bočné steny, ktoré sú v súčasnosti už odstránené.

Horúčavy sužujú Slovensko už niekoľko týždňov. S teplým počasím prirodzene začína aj tepelný stres zvierat. Do značnej miery ho pociťujú dojnice, u ktorých sa v letnom období pravidelne znižuje produkcia mlieka. Tepelný stres v ich prípade nastupuje, už keď teplota presiahne 24 stupňov pri 70-percentnej relatívnej vlhkosti vzduchu v maštali. U kráv s vysokou úžitkovosťou môže tepelný stres začať aj pri nižšej teplote.

Metabolizmus dojníc produkuje veľké množstvo tepla, hlavne mikrobiálnou činnosťou predžalúdkov. Kravy s vyššou produkciou majú aj vyšší metabolizmus a produkujú vyššie množstvo tepla. Krava pri dojivosti 20 litrov produkuje v lete 1100 W, ale krava s dojivosťou 40 litrov až 1800 W. Krava s dojivosťou 30 litrov produkuje dvakrát väčšie teplo ako kravy stojaca na sucho,“ konštatujú odborníci z NPPC – Výskumného ústavu živočíšnej výroby v zverejnenom materiáli, ktorý sa zameriava na vysvetlenie tepelného stresu a opatreniam proti nemu.

Opatrenia v maštaliach

To, že množstvo nadojeného mlieka v lete klesá, vie každý chovateľ dojníc. Aby poľnohospodári zabránili stratám, väčšina z nich realizuje opatrenia v snahe tepelný stres zvierat čo najviac znížiť.

„Keď v bežných dňoch nadojíme zhruba 30 litrov na kravu a deň, pri takýchto horúčavách je to aj o 5 až 7 litrov menej. Ak tejto situácii chceme zamedziť, robíme to dvomi spôsobmi. Ventilátormi a rozprašovačmi vody,“ vysvetlil Igor Jakubička, predseda PD Devio Nové Sady z okresu Nitra.

Podnik chová asi tisícku dojníc. Snahou je priestory čo najviac vetrať a vytvárať v nich prúdenie vzduchu.

„Máme namontované cyklónové ventilátory, ktoré majú laminárne prúdenie. Dajú sa ovládať ručne aj automaticky cez aplikáciu v mobile. Taktiež používame rosenie, ktoré zapíname v čase kŕmenia na krmovisku, kde sa automaticky spúšťajú sprchy a rosia studenú vodu na kravy, ktoré tak chladia až po kožu,“ dodal Jakubička.

Teploty už neriešia

V chove podniku Zemedar v Poprade vonkajšie teploty už neriešia. Maštaľ, ktorú pred pätnástimi rokmi chovatelia postavili, pred štyrmi rokmi vybavili ventilátormi.

„Zapínajú sa automaticky, už keď je viac ako 18 stupňov. Takže horúčavy, ktoré aktuálne pretrvávajú, vôbec neriešime a nevnímame. Aj keď je vonku 30 stupňov, u nás sa produkcia mlieka neznižuje,“ vysvetlil Ján Regec, konateľ podniku.

V chove nadoja asi 13 a pol tisíc kilogramov mlieka ročne na dojnicu.

„Okrem ventilátorov sme odstránili bočné steny maštale. Predtým sme mali okolo celej stavby asi meter vysoké panely. Ich odstránením sme maštaľ ešte viac otvorili po bokoch, čo pomáha prúdeniu vzduchu. Bez týchto opatrení by sme mali problém. Bolo by tam málo vzduchu, kravy by menej žrali a zdržiavali by sa len okolo napájačiek. Takže investícia do týchto opatrení sa jednoznačne vyplatila,“ dodal Regec.

Chystajú zmeny

O opatreniach v podobe ventilátorov v týchto dňoch uvažujú aj v ďalšom podniku, vo Východnej. V tamojšom chove je 480 dojníc.

„Novú maštaľ máme asi 12 rokov. Je modernejšia a dobre vetrateľná. Niektoré skupiny kráv máme aj v starších maštaliach, ale aj tie sme pred časom upravovali, aby boli lepšie vetrané,“ vysvetlil Peter Pelach z Farmy Východná (okres Liptovský Mikuláš).

Ventilátory ani rozprašovače vody zatiaľ v chovných priestoroch nemajú.

„Doteraz sme to výraznejšie neriešili. Snažili sme sa s tepelným stresom bojovať najmä úpravou kŕmnej dávky a dobrým a neustálym prístupom k pitnej vode. V horúčavách nadojíme asi 30 a pol litra mlieka na kravu a deň. Mimo horúčav je to okolo 32 litrov,“ skonštatoval Pelach.

Aj preto sa podnik aktuálne zaoberá ďalšími opatreniami proti tepelnému stresu.

„V takýchto horúčavách to už aj my vnímame ako nevyhnutnosť. Aktuálne pripravujeme nákup a osadenie ventilátorov. V dojárni by sme to chceli vyriešiť čo najskôr, zrejme už na budúci mesiac, v maštaliach určite na budúci rok. Bude to investícia čisto z našich peňazí, ale oplatí sa. Nejde len o produkciu mlieka, aj keď aj na tú sa pozeráme. Dôležitejšie je však aj welfare zvierat, aby sa dobre cítili a mali dobrý celkový zdravotný stav,“ dodal Pelach.

Odporúčania odborníkov

Ventilátory a ochladzovanie zvierat vodou odporúčajú vo svojom materiáli aj odborníci z Výskumného ústavu živočíšnej výroby. Okrem toho radia kŕmiť zvieratá v chladnejších častiach dňa, zabezpečiť dostatok napájačiek s prítokom vody a zvýšiť obsah vody v suchej kŕmnej dávke.

„V rámci výživy je vhodné obmedziť krmivá s vysokým obsahom vlákniny, zvýšiť koncentráciu živín v kŕmnej dávke,  pridať do nej pufry a zvýšiť koncentráciu draslíka, horčíka a sodíka,“ uvádza sa v zverejnených odporúčaniach v časti Chov hovädzieho dobytka – Ochladzovanie kráv.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: poľnoinfo.sk - Na archívnej snímke kravína zo spoločnosti Zemedar Poprad vidieť ešte bočné steny, ktoré sú v súčasnosti už odstránené.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments