Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

V areáli SPU vyrastá nová budova archívu a knižnice

 V areáli SPU vyrastá nová budova archívu a knižnice
insert_photoSPU

V areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre (SPU) sa rozbehla výstavba novej budovy archívu a knižnice univerzity. Trojpodlažná budova vyrastie v blízkosti Jazdeckého strediska a skleníkov Botanickej záhrady.

Zmluvu o vyhotovení diela podpísal rektor univerzity Peter Bielik so zástupcami akciovej spoločnosti Euro-Building Bratislava v novembri minulého roka. Výstavba by nemala trvať dlhšie ako 13 mesiacov. Celková cena diela zahŕňajúca stavebné práce a inžinierske služby spojené s kolaudáciou dosahuje 2,063 milióna eur s DPH. 

V novostavbe sa budú nachádzať dve samostatné pracoviská, informovala hovorkyňa SPU Renáta Chosraviová. Na prvom nadzemnom podlaží bude umiestnený archív a registratúrne stredisko, vybavené regálovým systémom pre uskladnenie takmer 1700 metrov spisov archívnych materiálov a materiálov registratúry. Na druhom a treťom nadzemnom podlaží budú študovne Slovenskej poľnohospodárskej knižnice.

Variabilné priestory s bezbariérovým prístupom, rozdelené na tri zóny, budú určené širokej verejnosti, najmä však študentom. V tichej zóne bude vytvorený priestor na štúdium, v hlučnej zóne sa budú nachádzať informačné pulty, prednášková miestnosť a služby, napríklad tlač a kopírovanie. Treťou bude relaxačná zóna, ktorú bude tvoriť zimná záhrada a terasa. Nové študovne Slovenskej poľnohospodárskej knižnice poskytnú priestor pre uskladnenie 30.000 až 40.000 knižničných jednotiek. K dispozícii bude 50 až 70 študijných miest, predpokladaná denná návštevnosť bude maximálne 250 používateľov. 

V súčasnosti sa Slovenská poľnohospodárska knižnica i archív nachádzajú v objekte pri kruhovom objazde na Štúrovej ulici, ktorý je od hlavného areálu univerzity vzdialený zhruba 30 minút chôdze. Knižnica funguje v zrekonštruovanej časti objektu, archív je umiestnený v starých priestoroch. Podľa rektora SPU Petra Bielika je výstavba nového a moderného archívu nevyhnutná, súčasné priestory sú nevyhovujúce. Výstavbou novej knižnice v areáli univerzity chce SPU poskytnúť študentom komfortné priestory na štúdium a ponúknuť služby knižnice priamo v areáli univerzity.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: SPU

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jozef Bulla
Jozef Bulla
3. február 2018 10:41

Veľmi sa teším a gratulujem. Knižnica je a musí byť srdcom každej slušnej univerzity. Patrí do kampusu SPU ako kultúrnej a vzdelávacej inštitúcie jej formátu. Jej vybudovanie je svetlým odkazom 65. výročia v roku 2017. Doterajšie riešenie knižnice na krajnom kruhu Nitry bolo nielen východiskom z krízy, ale komunikačne a… Celý komentár »

agrarnik zHN
agrarnik zHN
7. február 2018 13:21

Dobrá správa pre študentov SPU Nitra – mám úprimnú radosť. Dobrá knižnica je základny predpoklad pre vzdelanie študenta. Palec hore