Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Ukrajinské agrokomodity. Čo bolo a bude?

Ukrajinské agrokomodity. Čo bolo a bude?
insert_photoTASR/Roman Hanc

Karel Hirman v posledných hodinách v úrade ministra hospodárstva v piatok podpísal zrušenie zákazu vstupu vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny na územie Slovenska. Rozhodnutie o zrušení zákazu schválila odchádzajúca vláda v piatok (12.5.2023).

Ministerstvo hospodárstva, ktoré od pondelka 15. mája vedie nový minister úradníckej vlády Peter Dovhun, potvrdilo túto informáciu na svojej internetovej stránke.

Opatrenia Európskej komisie platia do 5. júna

Slovensko bolo po Poľsku a Maďarsku treťou krajinou Európskej únie, ktorá v apríli schválila zákaz obchodovania s ukrajinským obilím a ďalšími komoditami. K zákazu sa neskôr pridalo aj Bulharsko a Rumunsko. Európska komisia vzápätí s platnosťou od 2. mája prijala mimoriadne a dočasné preventívne opatrenie, ktorým povolila susedom Ukrajiny zákaz obchodovania so štyrmi ukrajinskými komoditami – pšenicou, kukuricou, repkou olejnou a slnečnicovými semenami. Opatrenie platí do 5. júna.

Komisia rozhodnutie odôvodnila logistickým problémom v krajinách susediacich s Ukrajinou.

„Tieto mimoriadne okolnosti majú nepriaznivý vplyv na ekonomickú životaschopnosť miestnych producentov v týchto členských štátoch,“ uvádza sa v tlačovej správe EK.

Opatrenia dopĺňa finančná podpora pre poľnohospodárov v uvedených piatich štátoch v celkovej výške 100 miliónov eur. Slovensko by malo z tohto balíka dostať päť miliónov, Bulharsko 10 miliónov, Maďarsko takmer 16 miliónov, Rumunsko 30 miliónov a najviac dostane Poľsko 40 miliónov eur.

Jednostranné opatrenia sa mali zrušiť

Podmienkou opatrenia eurokomisie bolo, že pätica susedov Ukrajiny zruší svoj jednostranný zákaz. Slovensko prijalo časovo neobmedzený zákaz 17. apríla vyhláškou MH SR 131/2023, ku ktorej ministerstvo hospodárstva 5. mája 2023 prijalo dodatok so znením

„Zákaz sa nevzťahuje na vybrané poľnohospodárske produkty a potraviny z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny, ktoré sa dodávajú na základe zmluvy uzatvorenej do 2. mája 2023.“

To znamená, že všetky obchodné kontrakty o ukrajinských komoditách uzatvorené do 2. mája sa môžu realizovať.

V súčasnosti až do 5. júna teda platí aj na Slovensku zákaz obchodovania so štyrmi ukrajinskými poľnohospodárskymi komoditami na základe opatrenia EK. Otázka je, čo bude po uplynutí tohto termínu. Ministerstvo hospodárstva sa zatiaľ nevyjadrilo, aké stanovisko zaujme nová vláda k obchodovaniu s ukrajinskými komoditami pre ďalšie obdobie.

Peter Marko, predseda Združenia pestovateľov obilnín sa obáva, že vláda v budúcnosti uvoľní trh pre ukrajinské komodity, ak splnia kritériá kvality platné v EÚ.

„Bol by potom u nás lacnejší chlieb a pečivo, ako aj krmivá pre hydinu i ošípané. A skupina tých, čo hľadajú v obchodných reťazcoch čo najlacnejšie potraviny je určite zaujímavejšia, ako malá skupina pestovateľov obilia na Slovensku,“ povedal pre poľnoinfo.sk.

EK pripúšťa ďalšie podobné opatrenia

Komisia po prijatí opatrenia signalizovala, že je pripravená preventívne opatrenia opätovne uložiť, „pokiaľ bude výnimočná situácia pretrvávať“.

Na neformálnom online brífingu pre novinárov z východoeurópskych krajín Marco Düerkop, námestník generálneho riaditeľstva EK pre obchod uviedol, že nepôjde o predlženie existujúceho, ale prijatie nového opatrenia.

Pierre Bascou, riaditeľ Podpory udržateľnosti na Generálnom riaditeľstve EK pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka zároveň vylúčil ďalší balík pomoci.

„Pomoc, ktorú EÚ poskytuje východoeurópskym krajinám, susedom Ukrajiny, je prejavom solidarity a nejedná sa o malú podporu. Ďalší balík pomoci v tejto súvislosti už EK neprijme,“ povedal 3. mája 2023 na online stretnutí s novinármi.

Liberalizácia obchodu EÚ s Ukrajinou pokračuje

Celkový trend v EÚ však určuje podpora liberalizácii ekonomických vzťahov s Ukrajinou. Poslanci Európskeho parlamentu 9. mája v Štrasburgu schválili pozastavenie dovozných ciel EÚ na ukrajinský vývoz poľnohospodárskych výrobkov na ďalší rok. Opatrenie vstúpi do platnosti, keď ho schváli EK.

Práve v ponechaní dovozných ciel a kvót vidia agrozezorty krajín V4 riešenie situácie, keď obchod s ukrajinskými komoditami ohrozuje ich domácich producentov. Agropotravinárske samosprávy krajín V4 spoločne so zástupcami organizácií poľnohospodárov z Chorvátska a Rumunska na rokovaní v Brne ešte v apríli spoločne zaslali Európskej komisii výzvu, aby dovozné clá a kvóty na agropotravinárske výrobky urýchlene obnovila do času, kým sa Ukrajina nestane riadnym členom EÚ.

„Situácia je vážna. Poľnohospodári v našich krajinách čelia rýchlemu poklesu cien a nedostatku dopytu po obilninách a olejninách v dôsledku previsu ponuky nad dopytom. Zásoby sú na 150 % úrovne typickej pre toto ročné obdobie, ďalšia žatva sa začína o tri mesiace a je reálna možnosť, že zrná a olejniny z nadchádzajúcej úrody už nebude komu predávať a ani kde skladovať,“ uvádza správa na internetovej stránke Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Ukrajinskému obiliu nedokážeme konkurovať

Peter Marko vidí v obchode s ukrajinským obilím dlhodobý neriešiteľný problém pre slovenských pestovateľov.

„Obchod s obilninami je limitovaný kilometrami a obilím z Ukrajiny budú najviac atakované práve krajiny susediace s Ukrajinou. Tam sa obilie produkuje v historicky iných podmienkach. Priemerná mzda v poľnohospodárstve predstavuje na Ukrajine 311 eur, energie sú tam lacnejšie. Keď toto obilie vstúpi k nám bez cla, nie je mysliteľné, aby domáci producenti dlhodobo ustáli  konkurenčný boj,“ uviedol pre poľnoinfo.sk.

V budúcnosti to môže podľa neho viesť k zatváraniu poľnohospodárskych podnikov na Slovensku i k tomu, sa pôda uvoľní na predaj.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR/Roman Hanc

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments