Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 18. augustu

Trhové ceny vo vybraných krajinách EÚ k 18. augustu
insert_photoFilip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

V tabuľke uvádzame prehľad cien vybraných komodít v rozhodujúcich prístavoch, resp. obchodných miestach EÚ-27 k 18. augustu 2011 a ich porovnanie s cenami, za ktoré boli obchodované na daných miestach k 11. augustu 2011. Zároveň pri každej komodite nájdete ceny, za ktoré boli tieto komodity obchodované na Slovensku alebo v Českej republike kvôli možnosti porovnať si rozdiely v cenách komodít vo vzťahu k dopravným vzdialenostiam a následnému odvodeniu si dopravných nákladov do uvedených prístavov, či obchodných miest.

Komentár k vývoju na globálnych trhoch:
Svetový trh s pšenicou je v súčasnosti značne ovplyvňovaný exportmi lacnejšej ruskej pšenice. Iba v auguste uzatvorilo Rusko s Egyptom kontrakt na 300 tis. ton pšenice, pričom jej cena sa pohybovala v rozmedzí 246 až 250 USD (170,7 – 173,45 eur) za tonu (fob). Americká pšenica je v tomto teritóriu obchodovaná vo vyšších cenových úrovniach, preto jej predaj stagnuje, čo sa následne prejavuje na jej cenových úrovniach na rozhodujúcich komoditných burzách.

Toto je jeden z aspektov, ktorý vplýva na vývoj cien tejto komodity na svetových trhoch. Ďalšími sú informácie o zvyšujúcej sa ponuke pšenice v Európe v dôsledku vyšších úrod. Potvrdenie týchto údajov si ešte vyžiada určitý čas (sumarizujú sa žatevné výsledky).

Na trhy a na vývoj cien agrokomodít tiež veľmi nepriaznivo vplývajú informácie o spomalení hospodárskeho rastu vo svete, neistota panuje aj okolo dlhovej krízy v Európe a situácie v niektorých významných bankách.

Rovnako veľmi dôležitými signálmi pre trh budú slová prezidenta FED-u (americkej centrálnej banky), ktoré má predniesť v piatok na pravidelnej konferencii FED-u v Jackson Hole. Práve pred rokom tu pán Bernake potvrdil potenciál QE2. Niečo podobné sa s napätím očakáva aj v tomto roku. QE3 (kvantitatívne uvoľňovanie 3) by so sebou automaticky prinieslo väčší dopyt po komoditách, nevynímajúc tie poľnohospodárske.

Vývoj cien na trhoch Európskej únie (trhové ceny):
Za povšimnutie stojí vývoj na trhoch v Nemecku a Francúzsku, na ktorých prakticky všetky komodity majú stúpajúcu tendenciu.

Cena potravinárskej pšenice sa v období od 11.8.2011 do 18.8.2011 v rozhodujúcich obchodných miestach vyvíjala rozdielne. Vzrástla v rumunskej Muntentii (+18,82 €/t), vo francúzskom Rouen (+8,00 €/t), v nemeckých mestách Hamburg (+5,00 €/t) a Mannheim (+1,00 €/t), ako aj v Budapešti (+0,14 €/t). Najviac klesla v Bratislave (-13,81 €/t), potom v Prahe (-9,35 €/t), ktorú nasledujú poľské Sliezsko (-5,87 €/t) a belgické Antverpy (-1,00 €/t).

V niektorých obchodných miestach mierne vzrástla cena kŕmnej pšenice. Najviac v nemeckom Hamburgu (+3,00 €/t), miernejšie v Budapešti (+0,14 €/t). Na iných obchodných miestach oslabovala, konkrétne v Bratislave o (-4,34 €/t) a v poľskom Zachodni (-2,61 €/t).

V danom období sa rozdielne vyvíjali ceny kŕmneho a sladovníckeho jačmeňa, zhruba v polovici sledovaných obchodných miest vzrástli, v ostatných naďalej mierne klesali.

Ceny kŕmneho jačmeňa posilnili vo francúzskom Rouen (+6,00 €/t), v Bratislave (+4,50 €/t), v Hamburgu (+3,00 €/t) a v Budapešti (+0,14 €/t). Najväčšie oslabenie ceny kŕmneho jačmeňa evidujeme v poľskom Zachodni (-8,24 €/t), o niečo miernejšie v nemeckom Mannheime (-3,50 €/t) a v Prahe (-2,27 €/t).

Cena sladovníckeho jačmeňa posilnila v oboch francúzskych mestách, v Creil (+7,00 €/t) a v Rouen (+5,00 €/t). V ostatných obchodných miestach cena oslabovala, v nemeckom Mannheime (-0,50 €/t), v poľskom Zachodni (-5,25 €/t).

Cena potravinárskej raže vzrástla zo sledovaných obchodných miest v Hamburgu (+25,00 €/t) a v poľskom Sliezsku (+3,96 €/t), naopak dosť výrazne klesla v Prahe (-11,06 €/t).

Vývoj cien tvrdej pšenice pravidelne sledujeme na trhoch pre túto komoditu významných, teda talianskom a francúzskom. Vo francúzskom Port-La-Nouvelle jej cena vzrástla o (+6,50 €/t). Vývoj cien v talianskych obchodných miestach nie je dostupný.

Posilnenie ceny kŕmnej kukurice sme zaznamenali prakticky vo všetkých obchodných miestach. Jej cena najviac vzrástla vo francúzskom Bordeaux (+14,00 €/t). Nasleduje nemecký Hamburg (+5,00 €/t), poľské Zachodni (+3,65 €/t) a Budapešť (+0,19 €/t). Cena kukurice dosť výrazne oslabila v Bratislave (-21,39 €/t).

Autor článku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Filip Kľačanský - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments