Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 5. augustu

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 5. augustu
insert_photopre poľnoinfo.sk spracoval: - L.D. -

Žatva hlavných plodín sa blíži ku koncu. Suché počasie ostatných týždňov však ovplyvní výnosy u kukurice i slnečnice. Po prudkom prepade cien sa obchodovanie s obilím stále nerozbehlo. Dá sa očakávať nárast cien na jeseň ako v predošlých rokoch?

Kurz amerického dolára voči euru mierne stúpol (k 23.7. 2013 bol kurz 1,32 USD/€) a podobne sa zvyšuje aj cena ropy na svetových trhoch (aktuálna futures cena je 108 USD/barel). Ceny obilnín za ostatné týždne zaznamenali prudký pokles, čo spôsobilo stagnáciu na trhu s obilím a všetci čakajú na konečné výsledky tohtoročnej žatvy. Podľa správ SPPK sú obilniny na Slovensku pozberané na 63% (jačmeň jarný) až 88% (jačmeň ozimný). Pšenica je už zožatá v hlavných produkčných regiónoch, celkom z 80% pestovateľských výmer a raž na 64%. Úrody sa však ukazujú len málo nadpriemerné. Navyše suché počasie ostatných týždňov už teraz negatívne ovplyvňuje porasty a nielen u kukurice.

Pšenica: Svetová cena pšenice v ostatnom týždni klesla (na burze CBOT v Chicagu na úroveň 183,2 €/t – platí pre sept. 2013). Koncom júla bola cena pšenice potravinárskej v oblasti Čierneho mora 190 €/t, v Mexickom zálive USA bola prepočítaná cena 205,3 €/t. Pre november je futures cena pšenice na burze v Paríži 188,25 €/t. Cena pšenice kŕmnej na burze v Londýne je pre november 188,50 €/t.

V Európe sa cena pšenice potravinárskej v súčasnosti pohybuje v rozmedzí od 151,51 €/t (Budapešť, Maďarsko) do 220,80 €/t (Praha,ČR).Cena pšenice kŕmnej sa približuje cene potravinárskej: od 146,46 €/t (Mutenia, Rumunsko) do 202 €/t (Hamburg, Nemecko). V rámci Európskej únie by malo dôjsť k nárastu produkcie pšenice asi o 3% (na 126,8 mil. ton), predovšetkým v krajinách východnej a strednej Európy.

Jačmeň: Ceny jačmeňa sladovníckeho takisto väčšinou klesali a v tomto týždni sú v Európe v rozmedzí od 180 €/t (Navarra, Španielsko) do 225,50 €/t (Mannheim, Nemecko). Pre november je cena jačmeňa na burze v Paríži na úrovni 220 €/t. Jačmeň kŕmny sa predáva za cenu od 143,58 €/t (Slaski, Poľsko) do 210 €/t (Lisabon, Portugalsko). Produkcia jačmeňa v rámci EÚ sa tento rok odhaduje na 55,9 mil. ton, pričom nárast výmer zaznamenali najmä v krajinách západnej Európy.

Kukurica: Cena kukurice na burze CBOT v Chicagu klesla a v súčasnosti je na úrovni 135,70 €/t (platí pre sept. 2013). V Mexickom zálive USA je cena 3YC kukurice 209,85 €/t. V Európe sa cena kukurice kŕmnej pohybuje od 171,71 €/t (Budapešť, Maďarsko) do 240 €/t (Lisabon, Portugalsko).

Autor článku: - L.D. -
Zdroj obrázku: pre poľnoinfo.sk spracoval: - L.D. -

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anonym
Anonym
7. august 2013 21:54

Tieto ceny to je humor a tieto príspevky tiež len hlupák by sa nimi riadil veď uvidíme keď uschne posledná kukurica na akých cenách sa zhodne naša slávna mienkotvorna komoditna burza bez burzy

L.D. - autor
L.D. - autor
9. august 2013 12:34

Informácie o cenách čerpáme z relevantných a dôveryhodných zdrojov (Európska Komisia, portály búrz). Ich “reálnosť” nehodnotíme, iba komentujeme situáciu. Majú slúžiť na lepšiu orientáciu v cenových ponukách. Sme presvedčení, že viac informácií pomôže aj slovenskej poľnohospodárskej obci pri uzatváraní bilaterálnych obchodných dohôd. Zdraví L.D.

Anonym
Anonym
21. august 2013 10:08

Slovensko so svojím súčasným agrárnym potenciálom môže v burzových budovách akurát večer zhasnúť svetlá a v piatok vytreť podlahu.