Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 26.3.2018

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 26.3.2018
insert_photoautor

Nákupné ceny potravinárskej pšenice sa v závislosti od dodacieho miesta udržujú nad úrovňou 158,00 Eur/tonu. Najvyššie sú v regióne Brusel – nad 170,00 Eur/tonu a naopak najnižšie v oblasti Bratislavy – nad cenovou úrovňou 154,00 Eur/tonu.

Ceny kŕmnej pšenice sú v porovnaní s potravinárskou o približne 20,00 Eur/tonu nižšie. Sladovnícky jačmeň nebol 26. 3. 2018 kótovaný.

Ceny kŕmneho jačmeňa sa mierne zvýšili a pohybovali sa v pásme 140,00 – 175,00 Eur/tonu. Nákupné ceny kŕmnej kukurice sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím mierne zvýšili a boli v rozpätí 129,00 – 176,00 Eur/tonu.

Niektoré vedecké štúdie uvádzajú riziko zníženia priemerných výnosov v hlavných svetových pestovateľských oblastiach obilnín z dôvodu klimatickej zmeny a poukazujú, že extrémne teploty a suchá môžu znížiť produkciu obilnín o približne 10 %.

Vysoká koncentrovanosť produkcie obilnín do niektorých oblastí představuje väčšie riziko zraniteľnosti s celosvetovými následkami.

Napríklad výpadok produkcie pšenice v najväčších svetových producentských štátoch (USA, Kanade, Austrálii, Ruskej federácii)  by výrazne znížil ponuku na svetovom trhu a vyústil aj do redukcie dodávok pšenice v rámci humanitárnej pomoci do nestabilných regiónov sveta.

Autor článku: NPPC - VÚEPP
Zdroj obrázku: autor

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1550 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments