Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Trhové ceny obilnín vo vybraných štátoch EÚ k 21.6.2013

Trhové ceny vo vybraných štátoch Európskej únie, ktoré sme najčastejšie uverejňovali v dvojtýždňovej periodicite, patrili na portáli poľnoinfo medzi najčítanejšie. Pravidelne ich sledovalo viac ako tisíc unikátnych čitateľov a pre poľnohospodárov sa stali významným zdrojom informácií.

Na dlhý čas posledný text z tejto oblasti sme uverejnili v druhej polovice augusta 2012. Nášmu dovtedajšiemu spolupracovníkovi Filipovi Kľačanskému, ktorý písal správy od decembra 2009 a o aktuálnej situácii informoval presne šesťdesiatšesť ráz, už okolnosti nedovoľovali pokračovať v písaní týchto materiálov. Teraz, niekoľko týždňov pred žatvou sme sa rozhodli oprášiť pôvodný, úspešný koncept trhových cien. So súčasným spolupracovníkom, ktorý bude vystupovať pod skratkou L.D. sme sa dohodli, že pre portál poľnoinfo.sk bude cenové prehľady vo vybraných štátoch Európskej únie pripravovať v dvojtýždennej periodicite.

AKTUÁLNA SPRÁVA:

S prvými odhadmi tohtoročnej produkcie začali ceny obilnín prudko klesať. Pokiaľ sa očakávania lepších úrod naplnia, naplnia sa aj sklady zásob.

Kurz amerického dolára voči euru klesá (k 11.6. 2013 bol kurz 1,33 USD/€), podobne ako cena ropy na svetových trhoch (aktuálna futures cena je 103 USD/barel).

Svetová cena obilnín postupne klesá už od decembra 2012, no v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roka je vyššia asi o 17%.

Podľa májových odhadov IGC (Medzinárodnej rady obilnín) bude svetová produkcia obilnín vyššia oproti vlaňajšku asi o 7%, na úrovni 1,916 mil. ton a prevýši odhadovanú spotrebu 1,883 mil. ton. Po predchádzajúcom napätom období by teda mali stúpnuť svetové zásoby obilia na 367 mil. ton, čo bude mať vplyv aj na vývoj svetových cien obilia.

Podľa ostatných odhadov Európskej Komisie, ktoré boli prerokúvané v Bruseli v týchto dňoch, pre hospodársky rok 2013/2014 sa očakáva celková produkcia obilnín, vrátane kukurice, na úrovni 286 618 tis. ton (bez kukurice: 151 888 tis. t). Taktiež priemerná úroda by mala byť lepšia – na úrovni 5,0 t/ha. Výmera obilnín, vrátane kukurice, je v tomto roku na úrovni 56 812 tis. ha (bez kukurice: 31 568 tis. ha). Oproti predchádzajúcemu hospodárskemu roku 2012/2013 je to mierne optimistickejšie očakávanie. Veľa však ešte záleží na priebehu počasia v nasledujúcich týždňoch.

Pšenica: svetová produkcia by sa mala zvýšiť o 4% (682 mil. ton) aj vďaka vyššej tohtoročnej výmere a očakávanej úrode. Spotreba sa zvýši asi o 1% (680 mil. ton) a predpokladá sa nižší záujem o pšenicu kŕmnu kvôli zvýšenému dopytu po kukurici a sóji.

Cena pšenice potravinárskej síce v ostatnom týždni klesla (na burze CBOT v Chicagu na úroveň 188 €/t – platí pre júl 2013). V Európe sa však stále pohybuje v rozmedzí od 171 €/t (Budapešť, Maďarsko) do 262,50 €/t (Milano, Taliansko). V súčasnej situácii sa cena pšenice kŕmnej približuje cene potravinárskej: od 165 €/t (Budapešť, Maďarsko) do 229 €/t (Mutenia, Rumunsko). Na Slovensku sú už síce zásoby veľmi limitované, no stále je možné predať pšenicu potravinársku za 200 – 220 €/t. Poľnohospodári už netrpezlivo očakávajú žatvu, ktorá by mohla na južnom Slovensku začať už o 2-3 týždne.

Jačmeň: zvýšenie osevných plôch a úrody sa odrazí aj na vyššej svetovej produkcii jačmeňa asi o 6% (138 mil. ton). Spotreba vzrastie asi o 2% (najmä na kŕmne účely a pre pivovarský priemysel) a svetové zásoby stúpnu o 10%.

Ceny jačmeňa sladovníckeho takisto klesali a v tomto týždni sú v Európe v rozmedzí od 179 €/t (Mutenia, Rumunsko) do 228,50 €/t (Mannheim, Nemecko). Jačmeň kŕmny sa predáva za cenu od 147 €/t (Hamburg, Nemecko) do 212,50 €/t (Wels, Rakúsko). Na Slovensku bolo možné ponúknuť jačmeň za cenu 228 €/t.

Kukurica: napriek očakávaným rekordným úrodám kukurice v Juhoamerických štátoch, očakáva sa, že svetové zásoby zostanú na napätej úrovni. Svetová produkcia kukurice sa odhaduje na 945 mil. ton, čo je 10%-né zvýšenie, no zároveň stúpne i spotreba o 6%. V USA sa zásoby takmer zdvojnásobia.

Cena kukurice na burze CBOT v Chicagu je na úrovni 181 €/t (platí pre júl 2013). V Európe sa v súčasnosti cena kukurice kŕmnej pohybuje na úrovni od 196 €/t (Brno, ČR) do 267,50 €/t (Milano, Taliansko). Na Slovensku bola ostatná cena kukurice na úrovni 200 – 235 €/t.        

Autor článku: L. D. - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: L. D. - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments