Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Svetové ceny potravín vzrástli aj v novembri, dosiahli nové 10-ročné maximum

Svetové ceny potravín vzrástli aj v novembri, dosiahli nové 10-ročné maximum
insert_photoTASR

Svetové ceny potravín pokračovali v raste aj v novembri, už štvrtý mesiac po sebe, pričom dosiahli nové viac než 10-ročné maximum. Informovala o tom Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), podľa ktorej ich v novembri ovplyvnil najmä zvýšený dopyt po pšenici a mliečnych produktoch.

Index cien potravín FAO, ktorý sleduje medzimesačné zmeny svetových cien obilnín, olejnín, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru, dosiahol v novembri 134,4 bodu oproti októbrovej úrovni 132,8 bodu. Za október bol index revidovaný smerom nadol, keď pôvodne sa za daný mesiac udával index na úrovni 133,2 bodu.

Novembrová hodnota indexu je najvyššia od júna 2011. V medziročnom porovnaní sa jeho hodnota zvýšila o 27,3 %.

Oproti októbru sa výrazne zvýšili ceny obilnín, o 3,1 %. Medziročne boli vyššie o 23,2 %. Potiahli ich najmä ceny pšenice, ktoré dosiahli najvyššiu hodnotu od mája 2011. Ceny pšenice ovplyvnili do veľkej miery obavy v dôsledku silných dažďov v Austrálii a neistoty v súvislosti s prípadnými zmenami v exportnej politike Ruska.

Ešte výraznejšie vzrástli ceny mliečnych produktov. Zvýšili sa o 3,4 %, pričom dôvodom je vysoký dopyt vo svete po masle a sušenom mlieku, uviedla FAO.

Rast zaznamenali aj svetové ceny cukru, oproti októbru sa zvýšili o 1,4 %. V medziročnom porovnaní sú ceny cukru vyššie o 40 %. Ako FAO informovala, za rastom sú najmä zvýšené ceny etanolu.

Na druhej strane, ceny mäsa a rastlinných olejov zaznamenali pokles. Ceny mäsa klesli o 0,9 %, čo znamená pokles štvrtý mesiac po sebe. Ceny rastlinných olejov sa znížili o 0,3 %.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments