Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Svetové ceny potravín klesli v júli na 13-mesačné minimum

Svetové ceny potravín zaznamenali v júli pokles na najnižšiu úroveň za viac než rok a očakáva sa, že v tomto trende by mohli pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Uviedla to včera (8. augusta) Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorá tým naznačila, že zásoby obilnín by mali byť v nasledujúcom období dostatočné. Informovala o tom agentúra Reuters.

“Zásoby obilnín by mali byť vyššie, než sa očakávalo ešte pred pár mesiacmi. Počasie bolo celkovo priaznivé, čo dáva šance na vyššie úrody,” povedal hlavný ekonóm FAO Abdolreza Abbasian.
      Cenový index potravín FAO, ktorý zahrňuje 55 položiek, klesol v júli o 2 % na 205,9 bodu z nadol revidovanej júnovej úrovne 210,1 bodu. To znamená pokles už tretí mesiac po sebe a najnižšiu hodnotu od júna 2012.
      Pod pokles sa hlavnou mierou podpísalo zníženie svetových cien obilnín, sóje a palmového oleja, no pokles zaznamenali aj cukor, mäso a mliečne výrobky, dodala organizácia. Historicky najvyššiu hodnotu dosiahol index vo februári 2011, keď zaznamenal 237,9 bodu.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments