Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Sucho na Východoslovenskej nížine ohrozuje výnosy obilnín a olejnín

ysoký vlahový deficit v jarných mesiacoch ohrozuje tohtoročnú úrodu hustosiatych obilnín, olejnín a ďalších plodín na produkčnej Východoslovenskej nížine (VSN) v okresoch Trebišov a Michalovce. Potvrdil to dnes pre TASR predseda trebišovskej Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) Jozef Ciberej.

V trebišovskej akciovej spoločnosti Poľnotrend, hospodáriacej na 2700 hektároch, zaznamenali napríklad v marci len osem a v apríli 18 milimetrov zrážok. V máji zatiaľ nepršalo. Podľa Cibereja je to pre farmárov suverénne najsuchšia jar za posledných niekoľko rokov.

„Zrážkový deficit sa prejavuje v tom, že rastliny nahradzujú nedostatok vlahy urýchlením vegetácie, čo sa môže nepriaznivo odzrkadliť na hektárových úrodách. Vysýchať môžu napríklad odnože jarného jačmeňa, a tak isto to nepriaznivo ovplyvňuje porasty repky olejnej, ktorá teraz kvitne a zakladá novú úrodu,“ spresnil predseda RPPK.

Zachrániť farmárov môže len výdatný dážď. Závlahy v Trebišovskom okrese, až na malé výnimky, sa totiž nevyužívajú, len v ojedinelých prípadoch na menších výmerách v zeleninárstve.

„Veľkoplošné zavlažovanie na VSN už roky nefunguje, keďže poľnohospodári neinvestovali do obnovy závlahového detailu a svoju úlohu tu zohrali aj stúpajúce náklady na energiu a poplatky za vodu,“ dodal Ciberej.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments