Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Stretnutie ovocinárov v Papradne

Stretnutie ovocinárov v Papradne
insert_photokohaplant

Po vlaňajšom úspešnom úvodnom ročníku sa v dňoch 3. – 5. februára v atraktívnom prostredí hotela Podjavorník v Papradne, uskutočnil druhý ročník Ovocinárskeho seminára, ktorý sa niesol pod značkou Papradno 2009. Organizáciu opäť zabezpečovala firma Kohaplant Levice (www.kohaplant.sk) v spolupráci s časopisom Sady a vinice (www.sadyavinice.sk) a KOVaV FZKI SPU v Nitre.

Seminár začal svojou neoficiálnou časťou už v utorok 3.februára v poobedňajších hodinách, kedy sa začali schádzať účastníci. Okrem prezentácie RNDr. Pultara o jeho putovaní do Amazónie, mohli účastníci využiť čas na neformálne stretnutia s partnermi a ľuďmi z oboru, využiť relaxačné možnosti hotela a tiež sa zúčastniť na turnaji v bowlingu. Atraktivitu tohto prvého večera podfarbuje i skutočnosť, že možnosť zúčastniť sa, využilo dvakrát toľko ľudí, ako vlani.

Na druhý a tretí deň pokračoval seminár svojou oficiálnou časťou. Program bol zameraný najmä na pomológiu, ochranu a agrotechniku pestovania ovocných drevín so záberom najmä na jadroviny a kôstkoviny. Prednášajúcimi boli renomovaní odborníci z Českej republiky, zo Slovenska, z Belgicka, z Nemecka a z Rakúska. Žiaľ, vďaka šíriacej sa chrípkovej epidémii museli obaja prednášajúci z Maďarska svoju účasť na poslednú chvíľu odvolať, o ich prezentácie však zúčastnení neboli ochudobnení, nakoľko boli odprezentované sprostredkovane s použitím ich prednášok.

Z programu zaujala prednáška RNDr. Pultara, týkajúca sa problematiky mér v ovocinárstve a Doc. Krku venujúca sa rezu a tvarovaniu broskýň. Prínosom boli aj určite prezentácie týkajúce sa ponuky spolupráce ohľadne odbytu ovocia a rovnako dve prednášky na čoraz aktuálnejšiu tému šírenia spály a ochrany proti nej, ktoré odprezentovali odborníci z Rakúska a Belgicka.

Večer druhého dňa bol vyčlenený spoločenskému programu, ktorého súčasťou bola taktiež degustácia vína a domácich ovocných destilátov. Vzoriek bolo tento rok požehnane, degustácia sa opäť stretla s veľmi pozitívnym ohlasom.

Seminára sa celkovo zúčastnilo vyše 100 ovocinárov od nás aj zo zahraničia. Ročník možno pokladať sa veľmi úspešný a vydarený, stretol sa iba s pozitívnymi ohlasmi zúčastnených a opäť potvrdil,že záujem o podobné typy akcií na Slovensku je a s ich organizáciou je potrebné pokračovať aj naďalej, pričom je potrebné každoročne priniesť ľuďom niečo nové a atraktívne.

Autor článku: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
Zdroj obrázku: kohaplant

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments