Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Štáty EÚ musia vrátiť za porušenie pravidiel o agrodotáciách 126,7 mil.eur

Štáty EÚ musia vrátiť za porušenie pravidiel o agrodotáciách 126,7 mil.eur
insert_phototlačový odbor Európskeho parlamentu

Brusel 19. marca (TASR) – Krajiny Európskej únie budú musieť vrátiť 126,7 milióna eur (3,82 miliardy Sk) za nesprávne použitie dotácií v oblasti poľnohospodárstva, pričom najväčším hriešnikom je Dánsko. Informovala o tom dnes Európska komisia (EK).

Dánsko bude musieť vrátiť celkovo 100,6 milióna eur (3,03 miliardy Sk), a to najmä za slabú kontrolu ponechávania pôdy ľadom v rokoch 2003-2005, za čo farmári poberali dotácie. Tento systém sa neskôr zrušil. Belgicko a Británia porušili zasa pravidlá EK o vývozných dotáciách a budú musieť vrátiť 7,2 milióna eur (216,91 milióna Sk), respektíve 9,5 milióna eur (286,14 milióna Sk). Belgicko okrem toho ešte nezákonne poskytlo dotácie pestovateľom ovocia a zeleniny, za čo musí do Bruselu vrátiť ďalších 1,7 milióna eur (51,21 milióna Sk).

Z ďalších krajín, ktoré sa previnili voči pravidlám EÚ v menšom rozsahu, budú musieť vracať peniaze do Bruselu Cyprus, Francúzsko, Grécko, Írsko, Taliansko, Slovinsko a Španielsko.

Približne trikrát do roka EK monitoruje nakladanie s peniazmi v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP), keďže táto oblasť pohltí ročne okolo 44 miliárd eur (1,33 bilióna Sk). V prípade, že zistí porušenia, musia krajiny peniaze vrátiť. Ak sa tak nestane, komisia môže dotácie zastaviť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: tlačový odbor Európskeho parlamentu

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments