Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

SPPK dúfa, že agrosektor bude patriť medzi priority vlády

SPPK dúfa, že agrosektor bude patriť medzi priority vlády
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) dúfa, že poľnohospodárstvo bude patriť medzi priority novej vlády SR, aj keď pri individuálnych rozhovoroch medzi SPPK a politickými stranami, ktoré by mohli zostaviť novú vládu, nemali všetky na agrosektor jednoznačný názor. Uviedol to v nedeľu pre TASR v reakcii na výsledky sobotňajších (12. 6.) parlamentných volieb tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Do NR SR sa podľa neho dostali aj strany, ktoré „mali vo svojich predvolebných programoch celkom dobre rozpracovanú agrárnu a vidiecku politiku“.

„Predpokladáme, že tieto časti volebných programov sa stanú základom tvorby nového programového vyhlásenia vlády,“ povedal Nemec.

Zo strany novej vlády by sa teda mohla robiť taká národná agrárna politika, ktorá by zabezpečovala ďalší rozvoj slovenského poľnohospodárstva.

„Nová vláda to nebude mať jednoduché, pretože bude mať dosť zviazané ruky Spoločnou poľnohospodárskou politikou EÚ, a tá je zatiaľ voči novým členským krajinám, vrátane Slovenska, nepriaznivá,“ uviedol hovorca SPPK.

„Pri individuálnych rozhovoroch prakticky so všetkými politickými stranami bol zámer o vyrovnanie podnikateľského prostredia v agrosektore v celej EÚ aspoň po roku 2013 pochopený kladne. Všetky politické strany deklarovali, že sa o tento zámer budú usilovať. Dúfame, že v tomto smere problémy nebudú, pretože my to považujeme z pohľadu zahraničných aktivít našej komory za kľúčovú úlohu.“

Ako ďalej uviedol, na národnej úrovni je z pozície SPPK dôležité, aby sa nová vláda zaoberala problematikou maximálneho možného národného doplatku priamych platieb.

„Je potrebné, aby si nová vláda osvojila poskytnutie národného doplatku priamych platieb na najbližšie dva roky aj pri zostavovaní štátneho rozpočtu na príslušné roky.“

Podľa SPPK bude tiež dôležité, aby sa vláda na národnej úrovni snažila o reštrukturalizáciu podporných opatrení v agropotravinárskom komplexe.

„Mám tým na mysli najmä zastavenie úpadku živočíšnej výroby v porovnaní s rastúcim podielom rastlinnej produkcie na celkovej výrobe,“ konštatoval Nemec.

„Hneď, ako bude po skončení negociačných politických rozhovorov známe prvé smerovanie vládnej koalície, SPPK sa pokúsi s príslušnými stranami rokovať a predostrieť im svoje predstavy o tom, čo by malo z hľadiska národnej agrárnej a vidieckej politiky obsahovať nové programové vyhlásenie vlády,“ dodal tlačový hovorca SPPK.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments