Zadajte hľadaný výraz

Z domova Živočíšna výroba

Spotreba hovädzieho mäsa na Slovensku naďalej klesá

Spotreba hovädzieho mäsa na Slovensku naďalej klesá
insert_photopolnoinfo.sk

Bratislava 12. septembra (TASR) – Stavy hovädzieho dobytka na Slovensku sa rapídne znižujú a spotreba hovädzieho mäsa naďalej klesá. Kým v roku 1990 spotreba hovädziny na obyvateľa SR dosiahla 22,1 kg a bola porovnateľná so západnými krajinami, v roku 1998 tento ukazovateľ dosiahol hodnotu 11,8 kg a v súčasnosti predstavuje iba 6,2 kg na hlavu.

„Situácia v stavoch hovädzieho dobytka a spotrebe hovädzieho mäsa je alarmujúca. Konzumácia hovädzieho mäsa nie je u Slovákov v móde,“ povedal István Pomichal podpredseda Zväzu chovateľov mäsového dobytka na Slovensku na konferencii Spoločná poľnohospodárska politika a jej dopady na slovenské poľnohospodárstvo. Podujatie sa uskutočnilo v Bratislave.

Slovensko a Fínsko sú najvidieckejšie krajiny v Európe. Až jednu pätinu územia Slovenska tvoria lúky, trávne porasty a pasienky, čo by sa malo podľa podpredsedu efektívne zužitkovať. Čo sa týka situácie chovateľov hovädzieho dobytka, podnikajú v podmienkach, ktoré neprispievajú k rozvoju vidieka. V prípade podpory chovu hovädzieho dobytka bol systém podnikania z nedávnej minulosti Slovenska dobre zabehnutý a fungujúci, v súčasnosti je pre agrosektor tento segment obrovský problém, konštatoval Pomichal. Maštale sú prázdne, štruktúra poľnohospodárstva nezodpovedá dopytu a odvetvie má vysokú nezamestnanosť.

„Namiesto toho, aby sme na vidieku začali využívať slnečnú energiu, ktorá je kumulovaná v zelených porastoch, aby sme ju zužitkovali v konečnom dôsledku na produkciu mäsa, na škodu chovateľov hovädzieho dobytka tak nerobíme,“ dodal I. Posmichal.

Ak bude pokračovať redukcia stavu hovädzieho dobytka na Slovensku, ktorý bol vlani na historicky najnižšej úrovni, produkcia mäsa a mlieka bude zanedlho katastrofálna, avizoval.

Predchádzajúca poľnohospodárska politika zameraná aj na rozvoj vidieka spôsobila však podľa jeho slov v sumáre nepriaznivú situáciu. Dokazuje to aj štatistika. V roku 1989 sa v maštaliach nachádzalo 1.632.000 kusov hovädzieho dobytka, z toho bolo 642.000 kráv, vlani z 502.000 kusov hovädzieho dobytka sa na mlieko a mäso chovalo iba 216.000 kráv. Ak nedôjde k zveľaďovaniu vidieka a k podpore aj zo strany štátu, nepribudne hovädzí dobytok, nebude viac ani kráv, čím sa zníži úžitkovosť v chove dojníc a nenaplníme kvóty mlieka, varoval Pomichal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: polnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments