Slovensko pri prevencii proti nákaze zistilo nenahlásené chovy, povedal minister

Slovenské úrady pri opatreniach proti šíreniu slintačky a krívačky zistili nenahlásené chovy zvierat. Novinárom to povedal dnes minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Kompenzácie sľúbil tiež drobným chovateľom. Veterinári okrem likvidácie hovädzieho dobytka v komerčných chovoch s potvrdeným výskytom vysoko nákazlivého ochorenia párnokopytníkov počítajú tiež s usmrtením vnímavých zvierat v okolí doteraz štyroch zistených ohnísk nákazy na Slovensku. Práve zabíjanie zvierat v ochrannom pásme ohnísk vyvolalo spor vo vládnej koalícii, likvidácia ale bude pokračovať. Opozičná strana Sloboda a Solidarita potom oznámila, že podá trestné oznámenie pre podozrenie z nedodržania hygienických predpisov pri prevoze utratených zvierat.
„Stretávame sa s mnohými ‚čiernymi‘ chovmi, na ktoré postupne prichádzame, a to je problém. Na základe európskej legislatívy musí byť každý chov hospodárskych zvierat – ako je hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy – riadne nahlásený. Hlavne preto, aby sme v prípade krízových situácií dokázali včas a dostatočne zareagovať,“ povedal Richard Takáč.
Slovensko v súlade s veterinárnymi pravidlami likviduje všetok hovädzí dobytok vo veľkochovoch, kde bola slintačka a krívačka potvrdená. Súčasne v trojkilometrovom okruhu od ohnísk nákazy budú usmrtené všetky zvieratá, ktoré slintačka a krívačka ohrozuje. Okrem hovädzieho dobytka ide napríklad o ošípané, ovce a kozy. Slovenský minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po rokovaní ústredného krízového štábu povedal, že v jednom zo slovenských ohnísk nákazy, v dedine Baka, boli práce na likvidácii chovu ukončené a začali sa v inom chove.
Likvidácia vnímavých zvierat v malochovoch v okolí nákazy je podľa Takáča preventívnym opatrením proti šíreniu ochorenia. Povedal, že prísnu dezinfekciu je možné zabezpečiť len v uzavretých veľkých chovoch, nie ale v chovoch domácich. Minister zároveň sľúbil drobným chovateľom rýchle vyplatenie kompenzácií.
Usmrcovanie zvierat v okolí ohniska nákazy
Takáč povedal, že experti Európskej komisie pri návšteve Slovenska potvrdili, že uvedené usmrcovanie zvierat je nevyhnutné. Proti plošnému vybíjaniu chovov protestovali podľa denníka Denník N obyvatelia jednej z juhoslovenských obcí, kde bola slintačka a krívačka potvrdená.
Proti usmrcovaniu zvierat v ochrannom pásme ohnísk nákazy sa vyslovil napríklad župan Nitrianskeho kraja a poslanec parlamentu za menšiu vládnu stranu Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) Branislav Becík. V tejto záležitosti ho podporil šéf Hlasu-SD a minister vnútra Šutaj Eštok.
Minister Takáč, ktorý je podpredsedom strany Smer-SD potom pred poslancami poľnohospodárskeho výboru Národnej rady SR v reakcii uviedol, že kvôli viacerým drobným chovateľom nemožno situáciu podceniť, keďže v slovenských regiónoch s potvrdenými ohniskami slintačky a krívačky sú ďalšie veľké chovy. V malochovoch mimo zasiahnutých chovov bolo podľa neho usmrtených celkovo 54 zvierat. Zo záveru ústredného krízového štábu potom vyplynulo, že táto likvidácia bude pokračovať.
Prevoz
Opozičná strana SaS dnes oznámila, že podá trestné oznámenie, pretože minimálne v dvoch prípadoch neboli podľa nej kontajnery s prepravovanými utratenými zvieratami hermeticky uzavreté, čo mohlo prispieť k šíreniu nákazy. Zrejme na tieto prípady poukázal tiež český agrominister Marek Výborný, ktorý ocenil české opatrenia proti nákaze a súčasne povedal, že na Slovensku podľa neho všetko nie je tak „ako by malo byť“.
Takáč povedal, že v uvedených prípadoch zrejme došlo k technickej poruche počas jazdy súprav. Povedal tiež, že na mieste nakládky sú vozidlá kontrolované a dezinfikované.
Usmrtené zvieratá Slovensko vozí okrem iného do svojej jedinej kafilérie, ktorá sa nachádza na severe krajiny a od ohnísk slintačky a krívačky je vzdialená viac ako 200 kilometrov.
Žiadne nové opatrenia proti šíreniu
Slovenská opozícia predtým tvrdila, že slovenské úrady nedostatočne reagovali už na potvrdenie nákazy v Maďarsku, odkiaľ bola slintačka a krívačka, podľa Bratislavy, zavlečená na juh Slovenska. Takáč opatrenia naopak obhajoval, ocenila ich podľa neho tiež Európska komisia.
Slovenský ústredný krízový štáb nové opatrenia proti šíreniu nákazy podľa Šutaja Eštoka neprijal. Bratislava tak naďalej uplatňuje napríklad obmedzenia v súvislosti s prepravou zvierat a s nákladnou dopravou cez slovensko-maďarské hraničné priechody, ďalej zákaz vstupu do lesov na juhu krajiny, uzavreté sú zoologické záhrady a platí povinná dezinfekcia pri vstupoch do chovov vybraných druhov hospodárskych zvierat.