Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Slovensko bez dažďa: Jariny slabnú, oziminy zaostávajú

Slovensko bez dažďa: Jariny slabnú, oziminy zaostávajú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výrazné až extrémne sucho už zasahuje viac ako tretinu územia Slovenska. Vyplýva to z dát klimatológov, zverejnených na stránke intersucho.sk, ktorá sa venuje monitorovaniu sucha.

„Miera intenzity pôdneho sucha v celom profile je na úrovni výrazného až extrémneho sucha miestami na západnom Slovensku, na severe stredného a východného Slovenska. Výrazné až extrémne sucho zasahuje spolu približne 36 percent územia, pričom extrémne sucho samostatne zasahuje takmer 18 percent celkovej plochy. Najhoršia situácia je na Považí, Malých Karpatoch, Hornej Nitre, Orave, Liptove, Turci a Zamagurí,“ konštatuje sa v správe o aktuálnom stave sucha na Slovensku.

Normálne vlahové podmienky podľa odborníkov panujú len na 1,4 percentách územia. Nedostatok vlahy je teda takmer na celom území.

„Deficit pôdnej vlahy je najvyšší mínus 60 až mínus 100 mm lokálne na Považí, Orave, Hornej Nitre a v Malých Karpatoch. Nadbytok vlahy pozorujeme do plus 20 mm lokálne v okolí Medzilaboriec,“ uvádza sa v aktuálnom reporte.

Rekordy nečakajú

Aj keď najväčšie sucho je aktuálne charakteristické najmä pre severozápad a sever stredného Slovenska, cítia ho aj poľnohospodári v iných regiónoch.

„U nás je extrémne sucho. Síce práve prší, keď sa ma pýtate, ale sú to len kozmetické zrážky. Veľa vlahy z nich nebude, takže to nezmierni ani sucho. Deficit zrážok je u nás veľmi výrazný,“ vysvetlil Marcel Zelvay, konateľ podniku Agrozoran v trebišovskom okrese.

Podnik na ploche 1230 hektárov pestuje klasické poľné plodiny ako sú kukurica, slnečnica, pšenica, jačmeň, repka, sója či hrach.

„Na rozdiel od iných regiónov, u nás sa sucho neťahá od jesene. Mali sme totiž relatívne vlhkú zimu a výrazné sucho prišlo až s jarou. Takže jariny sme do sucha aj osievali, predovšetkým kukurice. Na nich to aj najviac vidieť. Napríklad 2. mája sme siali niektoré odrody kukuríc, no doteraz sú v zemi neporušené suché zrná,“ dodal Zelvay.

Podľa neho vyzerajú oziminy o niečo lepšie, hoci stále nie ideálne.

„Je to tak pol na pol. Jačmene vyzerajú veľmi dobre, ale pri repkách je to diskutabilné. V plnom kvete ich zasiahol silný mráz. Minulý týždeň sme mali v okrese mínus osem stupňov. Čo sa týka pšeníc, tak v skorej jari vyzerali dobre, ale teraz to tak už nie je,“ dodal poľnohospodár z okolia Trebišova.

Predbežne očakáva, že úrody v rekordných číslach rátať nebude.

„Určite budeme pod päťročným priemerom a predpokladám, že to bude tak pri všetkých plodinách. Okrem sucha do toho zasiahol aj mráz. Napríklad porasty slnečníc a kukuríc, ktoré už boli zídené, mráz doslova prefackal a aj tam bude výpadok,“ dodal Zelvay.

V Bošáci mali šťastie

Zdroj: intersucho.sk

Medzi najsuchšie regióny aktuálne patrí Považie, kde sa od Žilinského cez Trenčiansky kraj podľa klimatológov tiahne oblasť extrémneho sucha. Lokálne sa však nájdu aj výnimky.

„Musím priznať, že konkrétne my v Bošáci nemáme veľký problém so suchom. Asi sme mali šťastie, ale nám tu napršalo. Sme blízko Veľkej Javoriny, kde  nám mračná vždy takpovediac postoja a máme viac zrážok, ako inde v regióne,“ vysvetlil Vladimír Králik, predseda PD Bošáca a podpredseda RPPK Trenčín.

Z pohľadu celého regiónu však vlahy podľa neho určite nie je dosť.

„Je pravdou, že v okolí Trenčína alebo Dubnice nad Váhom sucho pestovatelia pociťujú výrazne,“ dodal Králik.

„Na suchu“ aj pri Nitre

Optimisticky aktuálna situácia nevyzerá ani v okolí Nitry.

„Vyzerá to u nás veľmi biedne. Od jesene 2024, keď sme začali zakladať oziminy, do konca apríla tohto roka, nám spadlo 180 mm zrážok, čo je asi o 65 mm menej ako je priemer piatich rokov. Takže deficit je zhruba na tejto úrovni,“ uviedol Igor Jakubička, predseda PD Devio Nové Sady a predseda RPPK Nitra.

Sucho teda v regióne pretrváva už celé mesiace.

„Jarné plodiny vyzerajú slabšie, ako by v tejto chvíli mali, napríklad slnečnice, namiesto štyroch pravých listov, majú len dva. V prípade ozimín môžeme povedať, že keďže pšenice sme siali do totálne suchej pôdy, tak asi polovica porastov je v slabom stave. V prvej polovici mája nám spadlo asi 8 mm zrážok, aj to na päťkrát a ani predpoveď na najbližšie dni nám zatiaľ nedáva nádej, že sa situácia zlepší,“ dodal Jakubička.

Sucho aj u susedov

Pôdne sucho naberá na intenzite aj za riekou Moravou, kde ho odborníci už prirovnávajú k suchu z roka 2018. Extrémne sucho, teda najvyšší stupeň, teraz zasahuje štvrtinu územia Českej republiky. Deficit zrážok je podľa tamojších odborníkov z projektu Intersucho od začiatku tohto roka výrazný. Tretina územia trpí druhým a tretím najhorším stupňom sucha.

„Už teraz je veľké nebezpečenstvo, že zhruba štvrtina územia bude mať problémy s objemom zberu,” povedal pre ČTK Josef Stehlík z Asociácie súkromného poľnohospodárstva ČR.

Situáciu by podľa neho mohli zvrátiť prípadné dažde v priebehu júna, pomohli by najmä krmovinám.

„Čo sa týka plodín, ktoré sú v pokročilejšom štádiu, napríklad ozimné obilniny, tam toho dažde v júni už veľa nenapravia,“ dodal Stehlík.

Tak ako na Slovensku, ani v Česku predpoveď počasia na najbližšie dni zmierneniu sucha nateraz nádej nedáva.

Autor článku: Ivana Kaliská

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments