Slovensko opäť chýba na podujatí, ktoré určuje smer agrosektoru
Dnes (16. januára) sa otvára pre verejnosť osemdesiaty Medzinárodný poľnohospodársky veľtrh – Zelený týždeň v Berlíne. Najvýznamnejšej prehliadky svetového poľnohospodárstva a potravinárstva sa zúčastní 1658 vystavovateľov zo 68 krajín. Slovensko opäť chýba!
Veľtrhu sa pritom oficiálne zúčastňuje Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Rumunsko a pobaltské štáty. Lotyšsko je dokonca partnerskou krajinou výstavy.
Celkovo sa táto dvojmiliónová pobaltská krajina predstaví 113 výrobcami a 600 výrobkami. Jadro prezentácie budú tvoriť chlieb a pekárenské výrobky, med, syry, mäso, oleje, bylinky a cukrovinky. Lotyšsko sa Zeleného týždňa zúčastňuje od roku 1992 a tento rok je to jeho 20. vystúpenie na výstave. Jeho prezentácií na vážnosti pridáva i to, že od 1. januára je predsedníckou krajinou v Rade Európskej únie.
Zelený týždeň návštívi každoročne približene 400 tisíc návštevníkov a podujatie je aj význameným miestom stretntutia agrárnych lídrov. Od 16. do 25. januára sa v Berlíne uskutoční viac ako 300 konferencií a seminárov, ktoré na seba viažu desiatky ministrov pôdohospodárstva z celého sveta.
Oficiálne bola výstava otvorená už vo štvrtok večer za účasti lotyšského prezidenta, spolkového ministra pôdohospodárstva, primátora Berlína ale aj nového komisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EÚ Phila Hogena.
„Ako Ír som bol svedkom, ako sa agropotravinársky sektor stal jedným z hlavných motorov hospodárskeho oživenia u nás. Verím, že toto odvetvie môže zohrať podobne kľúčovú úlohu aj v ekonomickom oživení celej Európskej únie. Pritom si ale musíme uvedomiť, že výrobcovia musia dostať svoj spravodlivý podiel marže v potravinárskom reťazci,“ uviedol vo štvrtok večer Phil Hogen.
Ten považuje za cieľ svojho pracovného programu v roku 2015 zníženie administratívnej záťaže poľnohospodárov.
„Otvorenie nových trhov bude jednou z hlavných priorít pre nadchádzajúce roky. Budeme hľadať alternatívne trhy napríklad na Ďalekom východe,“ uviedol Phil Hogen a vymenoval štáty ako Južná Kórea, Japonsko, alebo napríklad Vietnam.
Koncentrácia svetových štátnikov a riešenie globálnych problémov poľnohospodárstva na seba pripútava aj demonštrácie. Pravdepodobne najväčšia je nahlásená na 17. januára (sobota) a podľa organizátorov by sa jej malo zúčastniť približne 40 tisíc ľudí.
Ako pre poľnoinfo.sk vysvetľuje Benedikt Härlin z Organizácie pre budúcnosť poľnohospodárstva, hlavné dôvody na demonštrácie sú tri.
„Veľmi zjednodušene môžeme uviesť, že sú to GMO potraviny, pripravovaná transatlantická dohoda o spolupráci medzi EÚ a USA a welfare zvierat.“
Benedikt Härlin upozorňuje aj na nezdravú koncentráciu nemeckého poľnohospodárstva, keď za posledných 10 rokov klesol počet farmárov o 40 percent. Nezdravý je podľa neho aj fakt, keď sa 20 percent ornej pôdy využíva na pestovanie energetických plodín.
Iný pohľad prezentuje šéf nemeckého potravinárskeho priemyslu.
„Nemecko je tretím najväčším vývozcom a dovozcom potravín a tretina príjmov spracovateľského priemyslu prichádza zo zahraničia. Celkovo našlo v 6 tisícoch podnikoch potravinárskeho priemyslu uplatenenie takmer 560 tisíc zamestnancov,“ uviedol počas otvorenia výstavy Wolfgang Ingold, predseda Nemeckého potravinárskeho a nápojového priemyslu.
Výstavníctvu sa u nás, žiaľ, nemá kto poriadne venovať. Tých pár ľudí na ministerstve to nespasí. Chcelo by to poriadny marketing a tiež finančnú podporu, skúsených a zanietených ľudí… A tiež rozhľad, aby sme sa prezentovali na slušnej úrovni. Lebo chváliť sa je čím, našťastie.
Zaujali ma záverečné slová predchádzajúceho príspevku „…lebo chváliť sa je čím“. Neviem, ako to autor myslel, lebo zdecimovaný potravinársky priemysel už takmer nemá – čo – ponúknúť. Na ostatných výstavách sa boli schopní odprezentovať akurát vinári, čo je žalostne málo! Nerozumiem preto nadšeniu autora uvedeného príspevku. Nadobudol som pocit, že… Celý komentár »
Tu by som parafrázovala slová autora výroku: „kto nie je na sociálnej sieti, napr.facebook, akoby NEXISTOVAL!“ Niečo obdobné platí aj o účasti našich potravinárov na výstave Grüne Woche v Berlíne.
Milý Stano, dovolím si povedať, že realitu slovenského potravinárstva poznám, pohybujem sa v tomto biznise. Myslím si, že stále máme dosť dobrých domácich produktov. Iná vec je, že podpore ich predaja a vôbec ich známosti sa venuje veľmi málo energie. Práve preto by potrebovali pomôcť aj tí menší…napr. výrobcovia syrov,… Celý komentár »
Slovenská potravinárska výroba sa rozkradla, vytunelovala a to čo ostalo nadnárodné koncerny postupne likvidujú a ak niekto začne z menších producentov vytŕčať z davu už ho aj potopia veľké koncerny a rozoberie ho hyenistický systém dochádzajúceho kapitalizmu. Tých pár medovnikárov, výrobcov syrov, korbáčikov a oplatkárov už môžu zaradiť aj pod… Celý komentár »