Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Slovenské mlieko dorábajú krásne dojnice

Slovenské mlieko dorábajú krásne dojnice
insert_photoKarol Vrbský - poľnoinfo.sk - Chovateľský deň na PVOD Kočín.

Vo štvrtok sa už po druhý v areáli Poľnohospodárskeho výrobno-obchodného družstva Kočín v okrese Piešťany stretla odborná verejnosť, chovatelia, ale aj priaznivci prvovýroby na chovateľských dňoch. Chladné, no slnečné počasie prilákalo niekoľko stoviek zvedavcov nielen na prehliadku najkrajších slovenských kráv – dlhoročných dojníc i prvôstok, na súťaž o najkrajšie vemeno, ale najmä kvôli výmene skúseností v oblasti chovu a prvovýroby mlieka.

Stretnutie pripravila Slovenská holsteinská asociácia v spolupráci s rezortným ministerstvom a partnerskými zväzmi chovateľov pinzgauského a slovenského strakatého dobytka. Stretnutie bolo prehliadkou kráv v dvoch kategóriách, v ktorých sa predstavilo celkovo 56 dojníc z dvoch tuctov slovenských chovov. Medzi najúspešnejšie vyhodnotila odborná porota súťažné príspevky z domáceho PVOD Kočín, PPD Inovec Volkovce a PPD Prusy.

V kategórii prvôstky boli úspešné súťažiace z PD Prusy, medzi staršími – dojnica z MVL Agro Malé Chlievany, z ktorých odborná porota vybrala aj šampiónku výstavy. Domáci chovatelia potvrdili povesť nielen ukážkového poľnohospodárskeho podniku, no boli úspešní aj v súťaži. Za domácich chovateľov bol vyhodnotený ošetrovateľ z domáceho podniku Ľuboš Klieštik.

„Prišli odborníci a laická verejnosť, napríklad študenti z poľnohospodárskych škôl. Myslím, že keď vidíme takého nádherné zvieratá, môžeme byť spokojní, že technológia ide správnym smerom. A to aj napriek tomu, čo nás desí, teda napríklad cena mlieka a počty našich zvierat v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ. Jednoducho, ťaháme za kratší koniec a bude to ťažké. No pozitívom je, že aj tu možno vidieť mladých zootechnikov družstiev a zanietených manažérov, ktorí robia vynikajúcu prácu. Je to skupina ľudí, odborníkov, na ktorých sa dá stavať. Dúfam, že toto bude ťahať ľudí v pozitívnom myslení ďalej, pretože bez toho by sme nemohli veriť v pozitívnejšiu zmenu,“ povedal Ivan Hrica zo Slovenskej holsteinskej asociácie.

Chovateľský deň bol aj o predstavovaní parametrov jednotlivých chovov, druhov dobytka i možných perspektív do budúcnosti. Chovatelia zase hovorili o fázach prípravy dojnice na predvedenie i systém výberu z chovov.

„Je to špecialita našich slovenských i českých podmienok, že naše kapacity sú pomerne veľké. Máme tu chovateľov zo stredných a veľkých chovov, čo je pre výstavné podmienky trošku problematické, pretože ľahšie sa hľadajú v sto-dvestokusových stádach zvieratá výstavnej kondície. Tie sa ľahšie pripravujú. O to ťažšie je to pre našich chovateľov, aby dokázali vybrať a počas roka pripraviť na konkrétny dátum zvieratá v takom zdravotnom stave, v takej fáze laktácie, a tak kondične dobré, aby na výstavu mohli ísť. Máme aj chovy, kde by sa našli zvieratá, no nie sú v prehliadke zastúpené. Práve pre problémy s ľuďmi, s personálom, z časových dôvodov nám zopár špičkových chovov chýba, to je možno aj naša úloha do budúcnosti, prekonať tieto prekážky, aby tu boli aspoň všetci významní chovatelia,“ hovorí predseda predstavenstva Slovenskej holsteinskej asociácie Vladimír Chovan.

Podujatie bolo aj príležitosťou na výmenu názorov medzi prvovýrobcami mlieka. Napríklad sa hovorilo aj o tom, či sa aj na sektor prvovýroby mlieka nevalia také hrozby, ako na sektor produkcie ošípaných či hydinárskej prvovýroby.

„Mlieko je komodita, ktorá bola na Slovensku prebytková. Vždy sme viacej mlieka vyvážali, i keď bola produkcia okolo 2 milióny kilogramov, tak to bola približne dvojnásobná spotreba ako sme potrebovali. Je to asi dva roky, čo sme sa na Slovensku vo výrobe a spotrebe mlieka dostali do nerovnovážneho stavu. Dnes mlieko musíme na Slovenska dovážať, a trochu stúpla spotreba. Dnes slovenská produkcia pokrýva 92% spotreby mlieka. Ak by bol potenciál, vedeli by sme to vyrobiť, kvótu EÚ plníme len na 77%, čiže potenciál rastu tu je. Výroba mlieka je však beh na dlhé trate a treba na ňu vytvoriť podmienky. Mlieko potrebuje stabilné podmienky, systém, živočíšna výroba je veľmi náchylná na rozkolísanosť trhov. Je otázne, čo bude tento rok pri zvyšujúcich sa vstupoch do živočíšnej výroby a mierne klesajúcej cene mlieka, ako sa s tým prvovýrobcovia dokážu vysporiadať,“ hovorí Vladimír Chovan a pripomína, že budúcnosť tohto ťažkého priemyslu poľnohospodárstva sa nezaobíde bez intervencie rezortu.

„Dnes sa odbytová cena hýbe okolo 27-28 centov za kilogram mlieka. No pri zvýšení vstupov sa začíname opäť blížiť ku krízovým rokom pokiaľ ide o náklady a výnosy. Myslím, že rezortné ministerstvo si to uvedomuje, no je tam sčasti aj rozpočtový problém. Asi to trochu potrvá, no slovenskí chovatelia ak budú cítiť podporu, rok-dva vydržia, aby sa mohli rozbehnúť. Je teraz na ministerstve alebo na vláde, či prísľuby splnia a potom sú prvovýrobcovia ochotní svoje stavy dojníc udržať, prípadne ich aj zvyšovať,“ povedal Vladimír Chovan.

Autor článku: Karol Vrbský – poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Karol Vrbský - poľnoinfo.sk - Chovateľský deň na PVOD Kočín.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments