Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Slnečnicu už pestovatelia zožali takmer z troch štvrtín plochy

Bratislava 15. októbra (TASR) – V období odbytovej a cenovej krízy letných plodín pokračuje v agrárnom sektore na Slovensku zber jesenných komodít rastlinnej výroby. Najďalej sa podľa údajov dispečingu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) k 13. októbru dostal zber slnečnice.

Pestovatelia slnečnicu už zožali z takmer troch štvrtín osiatych plôch, predstavujúcich dovedna 75.220 hektárov (ha).

“Doterajší hektárový priemer 2,58 tony (t) vysoko prevyšuje priemernú hektárovú úrodu z ostatných 10 rokov (1,88 t/ha) a tiež výsledky z roku 2004 (2,18 t/ha), ktorý bol v uplynulom decéniu najlepší,” uviedol tlačový hovorca SPPK Stanislav Nemec.

Plynulo pokračuje aj zber zemiakov, kde čaká na zberačov už iba 33 % pestovateľskej výmery.

“Do skladov sa zatiaľ pri priemernej úrode 21,01 t/ha dostalo niečo viac ako 200.000 t zemiakových hľúz,” oznámila SPPK.

Najvyššie hektárové priemery presahujúce 30 t zaznamenali v okresoch Bratislava, Levice a Veľký Krtíš, bratislavský región sa už priblížil k hranici 40 t. Ukončenie zberu “druhého chleba”, ako sa v SR zemiaky často označujú, ohlásili na Liptove aj v okrese Stará Ľubovňa, pred finišom sú pestovatelia v okrese Poprad.

V dôsledku vysokej vlhkosti zrna upadla v predchádzajúcich dňoch do relatívnej stagnácie kukuričná žatva.

“Na zberovú techniku ešte čaká vyše 82 % z celkovej výmery takmer 149.000 ha tejto plodiny, preto ani doterajší hektárový priemer 8,16 t nemožno z hľadiska tohtoročnej produkcie považovať za určujúci,” upozornil Nemec.

Do skladov sa doteraz umiestnilo viac ako 216.000 t zrnovej kukurice, takže, ak by sa v nasledujúcom období výsledky veľmi nezhoršili, jej tohtoročná úroda môže prispieť k vyhroteniu odbytovej krízy na trhu so zrninami, avizoval.

Regionálne poľnohospodárske a potravinárske komory potvrdili, že zber cukrovej repy pokračuje podľa harmonogramu. Do pondelka 13. októbra bolo pozbieraných asi 18 % plôch pri priemernej hektárovej úrode 51,89 t.

Poznámka: Bližšie informácie o kvalite slnečnice sa dozviete aj z článku Milana Beluského, pracovníka SCPV-VÚRV, ktorý sme uverejnili v sekcii odborné články.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments