Slintačka a krívačka môže narušiť praktické zručnosti a vedomosti

Pre výskyt nákazy slintačkou a krívačkou musia rôzne opatrenia podnikať aj školy zamerané na agropotravinárstvo. Študenti odborov totiž bežne chodievajú na prax ku konkrétnym poľnohospodárom v ich regióne – vrátane chovov hovädzieho dobytka či oviec. Niektoré vzdelávacie zariadenia majú navyše zvieratá aj vo svojich areáloch.
„SOŠ veterinárna disponuje vnímavými párnokopytníkmi na slintačku a krívačku, konkrétne kozy a ovce, ktoré máme v rámci školy ako učebné pomôcky,“ vysvetlila pre poľnoinfo.sk Mária Ivanová riaditeľka Strednej odbornej školy veterinárnej Košice – Barca.
Škola má informácie o slintačke a krívačke zavesené aj na svojej webovej stránke.
„Školu sme zabezpečili pri vchodoch pre individuálny vstup aj vstup pre motorové vozidlá, a to dezinfekčnými rohožami, aby každý, kto vstúpi do areálu školy prešiel dezinfekciou,“ vysvetlila Ivanová.
Dodržujú opatrenia ako farmy
Podobne je to aj v Nitre, kde má SOŠ veterinárna vlastnú farmu vo svojom areáli, evidovanú aj v Centrálnom registri hospodárskych zvierat.
„Na farme sa chovajú kravy, kone, ošípané, králiky, kozy, ovce, vodná a hrabavá hydina, bažanty, včely, pštros emu, lamy alpaky a ďalšie cudzokrajné zvieratá. Čiže na našej farme sa chovajú aj vnímavé zvieratá. Podobne ako ostatné farmy, dodržujeme všetky prijaté opatrenia zavedené v súvislosti so zamedzením šírenia slintačky a krívačky,“ vyjadril sa Ľuboš Černý, riaditeľ školy.
Z dôvodu ohrozenia vírusom je školská farma úplne uzatvorená pre cudzie osoby.
„A teda aj pre žiakov a učiteľov školy. Starostlivosť o zvieratá zabezpečujú ošetrovatelia zvierat, vedúca strediska odbornej praxe a školská veterinárna lekárka,“ vysvetlil Černý.
Aktuálne bez praxe
Pre opatrenia platiace na celom území Slovenska sa aktuálne študenti nedostanú ani na prax do poľnohospodárskych chovov či iných zariadení.
„Prax žiakov je samozrejme obmedzená. Ani naši žiaci nemajú povolený vstup na pracoviská praxe ako je ZOO Bratislava, MiniZoo Devín či poľnohospodárske družstvá. Avšak ambulancie veterinárnych lekárov i predajne chovoproduktov sú v tomto čase ešte dostupné. V priestoroch školy nemáme vlastné chovy, preto sme na škole nemuseli zavádzať opatrenia v zmysle karantény,“ vyjadrila sa Erika Melichová, poverená riadením Súkromnej strednej odbornej školy veterinárnej v Bratislave.
Rovnako je to aj na ostatných školách.
„Pre žiakov školy je súvislá odborná prax obmedzená, nemôže sa vykonávať v poľnohospodárskych podnikoch so živočíšnou výrobou. Prax žiakov v súčasnosti realizujeme len v laboratóriách, v kynologických kluboch a samozrejme vo veterinárnych ambulanciách, prípadne využívame školské vivárium s cudzokrajnými zvieratami. Prax žiakov v poľnohospodárskych podnikoch so živočíšnou výrobou budeme musieť preložiť na neskôr, napríklad počas letných školských prázdnin,“ uviedol Ľuboš Černý zo SOŠ veterinárnej v Nitre.
Školy nateraz nevedia, ako dlho táto situácia potrvá.
„Naši žiaci momentálne neabsolvujú prax ani v podnikoch živočíšnej výroby, ale ani na bitúnku, ZOO a iných prevádzkach, kde sa nachádzajú zvieratá vnímavé na slintačku a krívačku. Prax riešime v rámci školy. V prípade dlhodobejšieho horizontu zákazu vstupu do prevádzok, to môže ovplyvniť praktické zručnosti a vedomosti, ale táto doba je digitalizovaná a vieme vyučovať aj alternatívnymi metódami, ku ktorým sme museli pristúpiť aj počas COVIDU,“ skonštatovala Mária Ivanová, riaditeľka SOŠ veterinárnej Košice – Barca.
Blížia sa maturity
Študenti štvrtých ročníkov odborných škôl by pritom už o pár týždňov mali absolvovať aj praktickú časť maturitnej skúšky.
„Čo sa tohto týka, bude realizovaná v plnej miere na škole v rámci školských zvierat,“ uviedla Ivanová.
Na Strednej odbornej škole veterinárnej v Nitre sú praktické maturity naplánované na týždeň od 5. mája.
„Zvieratá sú pre našu školu učebná pomôcka. Žiak musí okrem iného vedieť pracovať aj so zvieratami a musí vedieť svoje vedomosti preukázať aj v rámci praktickej časti odbornej zložky maturitnej skúšky. V prípade, že budú platiť v súčasnosti prijaté opatrenia na zamedzenie šírenia slintačky a krívačky, tak maturitná skúška by bola bez zvierat,“ uviedol Ľuboš Černý, riaditeľ školy.
Pre opatrenia sa však žiaci na praktické maturity nemôžu priamo pri zvieratách ani pripravovať.
„Čo sa týka prognózy, nedisponujeme dostatočným množstvom informácií o momentálnom priebehu ochorenia slintačka a krívačka, nemôžeme vedieť, ktoré prevádzky budú obmedzené, dlhodobo zatvorené či dokonca zrušené. Samozrejme, že sme nútení hľadať alternatívne riešenia na realizáciu praxe i praktickej maturitnej skúšky. Šťastím v tomto nešťastí je snáď len to, že nákaza vypukla v čase, kedy boli maturitné témy na našich pracoviskách praxe na 90 percent prebraté a precvičené,“ dodala Erika Melichová, zo súkromnej školy v Bratislave.