Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Skladové zásoby musia byť v súčasnosti nahlásené každý mesiac

Skladové zásoby musia byť v súčasnosti nahlásené každý mesiac
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pokuty od 100 do 20 tisíc eur. Takéto sankcie hrozia producentom, ktorí včas nenahlásia skladové zásoby vybraných komodít. Povinnosť určila novela zákona o potravinách, ktorá platí od začiatku júla tohto roka. V týchto dňoch sa poľnohospodári dočkali aj vyhlášky, ktorá povinnosť spresnila. Na jej zverejnenie čakali pomerne dlho.

Nahlasovanie deviatich komodít

„Poľnohospodári vedeli o novej povinnosti nahlasovať údaje o skladových zásobách a vývoze komodít už niekoľko týždňov. Na vyhlášku, ktorá mala presne popisovať formu nahlasovania, čakali naozaj dlho. Panovala medzi nimi nervozita a to z dôvodu, že im hrozili za nedodanie údajov sankcie,“ vyjadril sa Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Čakanie na vyhlášku ostro kritizovala aj Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora Bratislava.

Určite nie sme zo znenia takéhoto zákona respektíve vyhlášky nadšení. Je to len ďalšia administratívna záťaž, ale sme radi, že už aspoň vieme, kde a ako nahlasovať vývozy a skladové zásoby,“ reagoval Jozef Šumichrast, predseda RPPK Bratislava.

Skladové zásoby musia poľnohospodári hlásiť ministerstvu pôdohospodárstva elektronicky pri deviatich komoditách. Patrí k nim pšenica, raž, jačmeň, ovos, kukurica, sója, repka, slnečnica a pekárske kvasinky. Ide o komodity, ktoré štát označuje za nevyhnutné na zabezpečenie potravinovej bezpečnosti Slovenska.

Skladové zásoby treba hlásiť bežne len dvakrát ročne, avšak počas trvania mimoriadnej situácie, aká je v platnosti aj v súčasnosti, musia zásoby nahlasovať každý mesiac – a to do desiateho kalendárneho dňa nasledujúceho mesiaca. V praxi to znamená, že za júl budú tlačivá pod hrozbou sankcií pestovatelia vypĺňať najneskôr do 10. augusta.

Vývoz je potrebné hlásiť 15 dní vopred

Okrem skladových zásob novela priniesla aj povinnosť hlásiť štátu plánovaný vývoz spomenutých komodít nad stanovenú hranicu – 400 ton za mesiac. Štát chce týmto spôsobom kontrolovať zásoby potravín a ich prípadný vývoz za hranice. Vývoz treba hlásiť rovnako elektronicky – v mesiaci, ktorý predchádza tomu, v ktorom chce producent komoditu vyviesť. Ak lehotu nie je možné dodržať, treba vývoz štátu hlásiť čo najskôr, najmenej však 15 dní pred jeho realizáciou.

„Naozaj nerozumiem, prečo poľnohospodári museli tak dlho čakať na túto vyhlášku v čase vrcholiacej žatvy a práve v období, keď ukrajinská pšenica vytvára enormný tlak na cenu a slovenskí poľnohospodári majú ešte akú takú možnosť exportovať slovenskú pšenicu za prijateľné ceny. Určite by sme boli spokojnejší, keby naša kvalitná slovenská pšenica a aj ostatné komodity, našli uplatnenie na Slovensku. Vzhľadom na nadprodukciu a ešte aj dovoz pšenice, je export nevyhnutný,“ dodal na margo nových povinností Jozef Šumichrast.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments