Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Situácia vo výrobe mlieka sa stabilizuje, ceny porastú

Situácia vo výrobe mlieka sa stabilizuje, ceny porastú
insert_photoSoňa Ludvighová

Zdá sa že kríza v mliekarenskom sektore ustupuje. Veľmi nízke nákupné ceny surového kravského mlieka by mali byť už minulosťou. V piatok /20. novembra/ prvovýrobcovia mlieka a spracovatelia za účasti ministra pôdohospodárstva podpísali Memorandum o porozumení a prijatí opatrení na stabilizáciu trhu s mliekom na Slovensku.

V ňom sa okrem iného zdôrazňuje, že cena surového kravského mlieka neklesne pod úroveň intervenčnej ceny sušeného odtučneného mlieka a masla, teda pod 21 eurocentov za kilogram mlieka. Spracovatelia ďalej zabezpečia, aby sa najneskôr do konca tohto roka dosiahla priemerná nákupná cena mlieka minimálne na úrovni priemernej nákupnej ceny Európskej únie.

„Slovenskí prvovýrobcovia budú dostávať s dvojmesačným oneskorením od spracovateľov priemernú európsku cenu, čo je významne stabilizujúci prvok,“ povedal pre poľnoinfo.sk – Vladimír Chovan, minister pôdohospodárstva.

Pripomíname, že cena mlieka v posledných týždňoch stúpa a v septembri dosiahla v štátoch Európskej únie viac ako 26 eurocentov za liter. Na Slovensku to bolo necelých 21 eurocentov a horšie ceny od našich poľnohospodárov mali len roľníci v pobaltských štátoch a v Rumunsku.

„Verím, že môžem vyhlásiť, že prvovýrobcovia dostali akúsi nádej – víziu, aby do budúcnosti prehodnotili svoje podnikateľské konanie. Aby nelikvidovali svoje stáda, aby bolo pozastavené vyvážanie dobytka do zahraničia,“ hovorí vo vysielaní Farmárovej nedele Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.

Poľnohospodári sa v memorande naopak zaväzujú, že zabezpečia, v prípade dodržania cenových bodov, dodanie 90 percent svojej produkcie spracovateľom na Slovensku. Tu treba uviesť, že ani pri najoptimistickejšom variante rozvoja predaja mlieka cez automaty, nedokážeme realizovať viac ako 5 percent produkcie týmto spôsobom. Zvyšná časť pravdepodobne pripadne na export mlieka, ktorý sa zo Slovenska najmä v posledných týždňoch význame rozbehol a to smerom k talianskym, poľským, ale i českým spracovateľom.

„Vývoz mlieka zo Slovenska bol nevyhnutný na to, aby sa toto memorandom vôbec zrodilo. A čas ukázal, že nebyť vývozu, pravdepodobne by sme boli zo strany spracovateľov stále ubezpečovaní o tom, že so situáciou nie je možné nič robiť,“ povedal minister pôdohospodárstva.

Pre poľnoinfo.sk ďalej dopĺňa, že memorandum je len prvý krok, ktorý odporúča farmárom a spracovateľom aby podpísali v tomto znení dodatky zmlúv.

„Očakávame ten jasný – právny krok, že sa pristúpi k dodatku k zmluvám. Na základe memoranda nikto nebude nič vyplácať farmárom,“ hovorí Vladimír Chovan.

Ján Johanes, predseda Slovenského mliekarenského zväzu, vo vysielaní Farmárovej nedele, uviedol, že zvyšovanie nákupných cien surového kravského mlieka sa premietne aj do spotrebiteľských cien na pulte obchodných prevádzok.

„Dnes zaznela informácia, že za posledný mesiac vzrástla cena masla už o 21 percent. Obdobná informácia sa týka aj cien mlieka. Okamžite sme prijali opatrenia a od budúceho týždňa začíname cenové kontroly v obchodných systémoch,“ uviedol v piatok minister pôdohospodárstva.

Na elimináciu podobných javov pripravuje v súčasnosti Ministerstvo pôdohospodárstva novelu zákona, ktorá znemožní zneužívať dominantné postavenie na trhu. Do parlamentu by sa mal dostať budúci rok. Podobná novela platí v Českej republike od začiatku novembra.

Autor článku: Juraj Huba – v texte boli použité aj informácie z relácie Farmárova nedeľa.
Zdroj obrázku: Soňa Ludvighová

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments