Zadajte hľadaný výraz

Lesníctvo Z ekonomiky

Semenoles má sadenice za 232 miliónov Sk

Semenoles má sadenice za 232 miliónov Sk
insert_photoLesy Slovenskej republiky

Banská Bystrica 17. decembra (TASR) – Odštepný závod (OZ) Semenoles Liptovský Hrádok štátneho podniku Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici zastrešuje 13 škôlkarských stredísk na celom Slovensku. Obhospodaruje 160 hektárov (ha) produkčnej plochy, na ktorej pestuje sadenice.

“Na spomínanej ploche má Semenoles približne 27 miliónov sadeníc listnatých drevín, 50 miliónov sadeníc ihličnatých drevín a 3 milióny krytokorenných sadeníc. Ich takzvaná aktivačná cena je 232 miliónov Sk (7,70 milióna eur). Okrem toho obhospodaruje aj 156 ha semenných sadov a má založených 20 ha plantáží vianočných stromčekov. Pracuje v ňom 115 stálych a takmer 80 sezónnych zamestnancov,” informovala dnes TASR hovorkyňa podniku Lesy SR Anita Fáková.

V Liptovskom Hrádku, kde sídli riaditeľstvo OZ Semenoles, je aj jedno z jeho hlavných stredísk – Luštiareň. Vybavené je svetovou technológiou na spracovanie semennej suroviny listnatých a ihličnatých drevín a má celoštátne prvenstvo vo výrobe krytokorenných sadeníc.

Okrem produkcie semien a sadeníc okrasných či úžitkových rastlín v závode Semenoles, ktorý si v týchto dňoch pripomína 85. výročie vzniku, vyrábajú aj kŕmne zmesi pre ťažné kone a lesnú zver. Spracovávajú v ňom tiež huby, maliny, šípky a ďalšie lesné plody. V ponuke majú aj rôzne vedľajšie služby, napríklad sušenie liečivých rastlín či sušenie alebo zmrazenie lesných plodov a ovocia, dodala Fáková.

Pod vznik prvej semenárskej prevádzky, teraz Semenolesu, sa v roku 1923 “podpísala” Československá lesnícko-drevárska banka v Prahe. V snahe zachovať čistotu jednotlivých odrôd lesných semien v Liptovskom Hrádku kúpila a na tieto účely prebudovala bývalý liehovar. Rozmach podniku nastal po II. svetovej vojne, kedy štát zvýšil zalesňovanie, a teda aj spotrebu osiva. Zlomovým bol rok 2000, keď bol vtedajší štátny podnik Semenoles zaradený do štruktúry š. p. LESY SR ako špecializovaný závod.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Lesy Slovenskej republiky

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments