Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Semančík: Všetko je o peniazoch

Semančík: Všetko je o peniazoch
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - pohľad z kancelárie predsedu PROD Bobrov.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR pripravuje ďalšie kroky k stabilizácii živočíšnej výroby na Slovensku. Informovala o tom dnes na treťom žatevnom výjazde v hornooravskej obci Bobrov šéfka agrorezortu Gabriela Matečná (nominantka SNS).

Po rozdelení 33 miliónov eur pre chovateľov dojníc podporí MPRV nielen sektor prvovýroby mlieka, ale pripravuje aj dlhodobé systémové opatrenia.

„S ministerstvom financií sme už začali rokovania o budúcoročnom štátnom rozpočte. Jedným z opatrení pre poľnohospodárov by mala byť štátna pomoc smerovaná na podporu úhrady veterinárnych liečiv. To, či sa podarí do opatrení pre farmárov zahrnúť aj zelenú naftu, je v tejto chvíli ešte ťažko povedať,“ uviedla Matečná.

Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Milana Semančíka je potrebné, aby sa na Slovensku udržala mliečna komodita aspoň na takej úrovni, aká je dnes.

„Dúfam, že sa v rámci štátnej pomoci podarí dostať do sektora ešte viac zdrojov, pretože všetko je o peniazoch,“ skonštatoval.

Oravskí poľnohospodári žiadajú o riešenie otázky vytvárania silných odbytových združení najmä v komodite mlieka, ktoré by mohli regiónu pomôcť a zlepšiť vyjednávaciu pozíciu pri rokovaniach o cenách s odberateľmi. Práve oravský región totiž patrí medzi tie oblasti Slovenska, ktoré sa pre nepriaznivé prírodné podmienky musia poväčšine venovať najmä živočíšnej výrobe, ktorá je dlhodobo stratová.
V tomto roku sa už žatva na Orave blíži k svojmu záveru.

Ako  informovala hovorkyňa SPPK Jana Holéciová, v regióne ostáva pokosiť približne 10 % obilnín. Podielnickému roľnícko-obchodnému družstvu Bobrov, ktoré bolo hostiteľom výjazdu, ostáva pokosiť ešte 100 hektárov.

„Dlhodobo dosahujeme úrody nad päť ton. Tento rok nám vychádza okolo šesť ton. Všetko obilie uskladňujeme doma a keďže je tento rok mokrá žatva, budeme mať zvýšené finančné náklady na skladovanie,“ vysvetlil predseda družstva Tomáš Lúchava.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - pohľad z kancelárie predsedu PROD Bobrov.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments