Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

S poklesom cien repky sa nepočíta

S poklesom cien repky sa nepočíta
insert_photografy poľnoinfo.sk

V utorok (1. júna) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku, podľa CBV, s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Cena potravinárskej pšenice E, dosahuje približne 111,5 eur za tonu. Predpokladané posilnenie cien, tak ako predpokladal CBV, nenastalo. V dlhodobom horizonte hovorí CBV o poklese cien približne o 4 eurá za tonu.

Úroveň intervenčnej ceny dosiahla kŕmna pšenica. CBV počíta ešte s miernym posilnením ceny, ale príchod žatvy tento nárast zastaví a spôsobí prepad cien na úroveň približne 95 eur za tonu.

Ceny kŕmnej kukurice sú na úrovni 118,75 eur za tonu a rástli rýchlejšie, ako predpokladal CBV pred dvoma týždňami. I v najbližšom období vidíme možné zhodnotenie ceny a to až o 4 eurá za tonu. Ceny kukurice ale rastú vo všetkých nami sledovaných obchodných miestach Európskej únie (viac v článku Filipa Kľačanského – Trhové ceny vo vybraných štátoch k 27. máju).

Ceny repky sú stabilné a do budúcnosti predpokladá CBV nárast cien.

Stabilné ceny sú z dôvodov obmedzenej ponuky i pri slnečnici. Také by mali podľa CBV zostať i do budúcnosti.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: grafy poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments